Sovinizmus
A sovinizmus a saját nép vagy csoport felsőbbrendűségébe vagy uralmába vetett ésszerűtlen hit,[1] vagy olyan politikai ideológia, ami alatt általában a hazafiság fanatikus megnyilvánulását értik,[2] a haza vagy nemzet elvakult imádatát, kritika nélküli csodálatát tükröző, annak felsőbbrendűségét hirdető nézeteket.
Az eredeti értelmében gyakran agresszív nacionalizmus, amelyben az egyik nemzet tagjai felsőbbrendűnek érzik magukat más nemzetekhez képest, és leértékelik őket. A szociológiában gyakran használják a kifejezést más felsőbbrendű attitűdök jellemzésére, mint például a szociális vagy nem-specifikus sovinizmus.
Köznapi használatban gyakran keveredik a nacionalizmussal és a hazafiság fogalmával, de ezek a fogalmak nem ugyanazt jelentik: a nacionalizmus és a sovinizmus politikai ideológia, míg a hazafiság inkább erkölcsi nézet és érzület, ami a haza eszményét erkölcsi hivatkozási pontnak állítja be.
A sovinizmus a mi-ők ellentétből indul ki, amikor a nemzeti felsőbbrendűség dominál, összekapcsolódva a másik nemzet lekicsinylésével, esetenkénti megsemmisítésének szándékával.
A szó tágabb értelemben bármi másra irányuló fanatikus, ellentmondást nem tűrő rajongást is kifejezhet, például nyelvi sovinizmus, nemi sovinizmus stb. Sovén, soviniszta az, akire a sovinizmus jellemző.
Az 1960-as és 1970-es években a soviniszta kifejezést a feminista mozgalom használta, hogy a családrendszert férfiközpontúsággal vádolja.
Etimológia
szerkesztésA magyar kifejezés a francia chauvinisme (ejtsd: [ʃovinizm]) szóból ered. Az eredeti szó a legendás francia katona, a túlzottan hazafias újonc, Nicolas Chauvin nevéből származik, aki Bonaparte Napóleon hadseregében szolgált. [4]
A Cogniard-fivérek (Charles-Théodore és Jean-Hippolyte Cogniard) La Cocarde tricolore (A nemzetiszínű kokárda) című vígjátéka[5] alapján terjedt el, amelynek egyik szereplője, Nicolas Chauvin a túlzott hazafiságot személyesíti meg; vakon, ellentmondást nem tűrő módon imádja Napóleont és mindazt, ami tőle ered. A szereplő nevével ([ʃovæɳ]) illették a túlzottan hazafias katonákat az első császárság idején, akik Napóleon hódító politikájának lelkes hívei voltak.[6]
Jegyzetek
szerkesztés- ↑ Global politics | WorldCat.org (angol nyelven). search.worldcat.org. (Hozzáférés: 2024. július 20.)
- ↑ Chauvinism | Gender Inequality, Patriarchy & Misogyny | Britannica (angol nyelven). www.britannica.com, 2024. július 12. (Hozzáférés: 2024. július 20.)
- ↑ Définition du chauvinisme, de chauvin, toupie.org
- ↑ Nicolas Chauvin, derivation of chauvinism, Encyclopædia Britannica.
- ↑ La Cocarde tricolore, épisode de la guerre d'Alger, vaudeville en 3 actes, par MM. Théodore et Hippolyte Cogniard., gallica.bnf.fr
- ↑ Chauvin – CNRTL Français
Források
szerkesztés- Nacionalista-e a soviniszta?, kronika.ro
- A román sovinizmusnak nincs határa, magyaridok.hu
- Nyelvi sovinizmus Mumbaiban, nyest.hu
- Korunk „népbetegsége”, a hímsovinizmus, femcafe.hu
- Luis Bonino-Szil Péter: Hétköznapi hímsovinizmus, luisbonino.com