Galaxis útikalauz stopposoknak (film)
A Galaxis útikalauz stopposoknak (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) egy 2005-ben bemutatott amerikai sci-fi-vígjáték. Rendezője Garth Jennings, főszereplői Martin Freeman, Zooey Deschanel, Mos Def és Sam Rockwell. A film alapja Douglas Adams öt részes Galaxis útikalauz stopposoknak című „trilógiája”.
A 2005. április 20-ai londoni premier után az Egyesült Királyságban és Ausztráliában április 28-án, az Egyesült Államokban és Kanadában április 29-én, Magyarországon június 16-án, Dél-Afrikában pedig július 29-én került a mozik vetítővásznára.
Főbb szerepeit Martin Freeman (Arthur), Mos Def (Ford), Sam Rockwell (Zaphod) és Zooey Deschanel (Trillian) játszotta. Marvin Alan Rickman hangján szólalt meg, az útikalauz beszámolóit Stephen Fry mondta.
A film cselekménye jelentősen eltér az alapjául szolgáló rádiójátéktól, televíziós műsortól és könyvtől egyaránt. Az Arthur, Zaphod és Trillian közti romantikus háromszöget erőteljesebben hangsúlyozza a film, és néhány egyéb különbség is tapasztalható. Az események nagyjából követik az első négy rádiójáték eseményeit, és a szereplők útja a Teljesútban végződik, lehetőséget hagyva a folytatásnak (ahogyan a regény is folytatódik).
Cselekmény
szerkesztésAlább a cselekmény részletei következnek! |
Bár a delfinek (a Föld második legintelligensebb faja) évek óta próbálták figyelmeztetni az embereket arra, hogy anyabolygójuk a megsemmisítés előtt áll, az emberek mindezt puszta halkunyerálásnak nézték és elmentek mellette, még a végső üzenetet ("Viszlát, és kösz a halakat") sem értették meg. A film cselekménye a megsemmisítés előtti percekben indul: Arthur Dent, egy látszólag teljesen átlagos ember épp a házát próbálja megmenteni az azt lerombolni akaró munkagépektől, amikor megérkezik barátja, Ford Prefect, és egy közeli ivóba rángatja. Elmondja Dentnek, hogy a Földön kívülről érkezett, és hogy egy űrflotta hamarosan megsemmisíti a Földet, mivel az útjában van egy tervezett hiperűr-bekötőútnak. Dentnek alig van rá ideje, hogy elmondja barátjának, megismert egy elég lökött lányt, Triciát, a vogon fajba tartozó földönkívüliek flottája valóban megjelenik a légkörben, és felrobbantja a bolygót. Ford és Dent az utolsó pillanatban tudnak felsugározni a főhajóra. A vogonok azonban utálják a stopposokat (mint minden szabályozatlan és esetleges dolgot), és Jeltz, a vogon főbürokrata elfogatja őket. Kínzásként felolvassa nekik egyik versét, mire Dent meggondolatlanul hízelegni kezd a költőnek, és a költeménye alapján érző szívet tulajdonít neki. A halálos sértésre válaszul Jeltz kidobatja őket az űrbe.
Bár nagyon csekély a valószínűsége, hogy ilyen helyzetben bárki is életben maradjon, azonban szerencséjükre épp ott terem az Arany Szív nevű űrhajó, ami egy végtelen valószínűtlenségi mezőt is generálni képes valószínűtlenségi hajtóművel működik. A hajót Ford másod-unokatestvére, Zaphod Beeblebrox, a Galaxis jelenlegi Elnöke, valamint Dent nem sokkal ezelőtt lelépett barátnője, Tricia vezeti (utóbbi Trilliannak hívatja magát, mivel előkelőbben hangzik). A hajón utazik még egy depressziós mesterséges intelligenciával rendelkező robot, Marvin is. A hajó szuperfejlett rendszerei automatikusan észlelik és veszik fel a fedélzetre a két szorult helyzetben lévő stoppost.
Az űrhajót, amely a legújabb, legfejlettebb és leggyorsabb ilyen konstrukció a Galaxisban, Beeblebrox lopta el, mivel szeretné vele megkeresni a messzi és legendás Magrathea bolygót. A Magrathea interdimenzionális lényei létrehoztak ott egy szuperintelligens számítógépet (filmbeli neve: Bölcs Elme), hogy az kitalálja nekik a választ a Világegyetem ("meg az élet, meg minden") értelmét firtató kérdésre. A Beeblebrox által lejátszott videó szerint a szuperagy azonban csak – több millió éves gondolkodás után – annyit tudott válaszolni erre a kérdésre: "42", és mellékesen helyesbítendőnek tartotta magát a kérdést is, és további évmilliókat kért rá, hogy a válaszhoz a megfelelő kérdést megtalálja. A magratheai megadták neki. A Bölcs Elme elmondta nekik, hogy új és még hatalmasabb szuperszámítógép kell a feladatra, bolygó méretű, amelyet ő maga fog megtervezni, a magratheai bölcsek pedig primitív élőlények testébe bújva maguk is részt kell, hogy vegyenek a számítási eljárásban. Már az új számítógép nevét is kitalálta: ... – itt a videó megszakad. Beeblebrox a videó végeztével kifejti tervét (ezt Trillian már ismeri): az Arany Szív hajtóműtechnológiáját használva, még az ő életében eljut a magratheai agy színe elé, és az óriási enigmákra adott válaszokat felhasználva, megnöveli vagyonát, népszerűségét és elismertségét (ugyanis nagyon sokan közönséges idiótának tartják – és nem is teljesen igazságtalanul – mint pl. korábbi riválisa, Humma Kavula is – ez azonban a világ értelmére vonatkozó kérdés megtalálása után nyilván nem lesz tartható vélemény).
A küldetés nem egyszerű azonban, ugyanis a vogon bürokraták eleinte azért üldözik a hajót, mivel nem tudják, hogy maga az Elnök lopta el, később pedig azt hiszik, Beeblebroxot elrabolta a vele utazó előbb egy-, majd háromtagú társaság. Egyik támadásuk után a hajó a Viltvolde VI-nél köt ki. Itt találkoznak Kavulával. Beeblebrox eleinte „el akar számolni” vele a „Ne szavazz a hülyére”-kampány miatt, de Kavula nemcsak erősebb és félelmetesebb (és jóval okosabb), hanem tájékoztatja Beeblebroxot, miért nem sikerül az Arany Szívnek megtalálnia a Magratheát: a főpapnál van ugyanis a koordinátákat rejtő adattároló. Csak azon az áron hajlandó ezt odaadni Beeblebroxnak, ha az elhoz neki egy titkos szuperfegyvert a Magratheáról. Hogy Beeblebrox ne sétálhasson el a fegyverrel és a válaszokkal együtt, túszul ejti az Elnök egyik fejét (Beeblebroxnak ugyanis egy személyiségkozmetikai orvosi eljárás eredményeképp két feje és személyisége van, az egyik feje a másik alatt, a nyakon foglal helyet, csak akkor látható, ha a felső fejet magasra emeli és hátrahajtja).
Ekkor megérkeznek a vogonok, és foglyul ejtik Trilliant (aki ügyetlenül próbál egérutat szerezni a társaság számára azzal, hogy látszólag túszul ejti Beeblebroxot), így a társaság az ő kiszabadítására indul. A vogon anyabolygóra érkeznek, ahol Beeblebrox hosszas sorbanállás és többszöri kérvényezés után az utolsó pillanatban szabadítja meg Trilliant a kivégzéstől. Azonban közben az is kiderül, hogy a Föld megsemmisítéséért Beeblebrox idiotizmusa a felelős, az Elnök ugyanis olvasás nélkül aláírta a megsemmisítésre irányuló indítványt abban a hiszemben, hogy egyszerűen autogramot kérnek tőle (igaz, az eseményt valahol az Alfa Centauri környékén ki is hirdették, hogy tájékoztassák a Földlakókat, ez természetesen nem sok eredményt hozott). Így Tricia a szabadulása fölött érzett hála helyett csak egy hatalmas pofont kever le Beeblebroxnak, ahogy megszabadul a kötelékeitől, és ki is ábrándul belőle.
Végül ismét egyesül a társaság, és a koordináták birtokában megtalálják végre Magratheát. Miután elbánnak a bolygóra igényt tartó kereskedelmi társaság két nukleáris rakétájával, a Szuperagyhoz vezető dimenziókapukhoz érkeznek. Itt kettéválnak, mivel Dent nem hajlandó átlépni a kapun, amikor pedig végre rászánja magát, a kapu bezárul; így Marvinnal az innenső oldalon marad, míg a többiek a Bölcs Elme színe elé kerülnek.
Az Agy teljes csalódást kelt Beeblebroxban. Ugyanis az közli látogatóival, hogy nem oldotta meg a rejtélyeket, hanem egy másik szuperszámítógépet épített erre a célra, azt azonban egy hipertérút építése miatt félreértésből megsemmisítették (vagyis a Föld volt e szuperszámítógép). A Bölcs Elme maga közben rajzfilmeket nézett egy televízión. A szuperfegyvert legalább megtalálják: ez nem más, mint egy nézőpont-puska: akit eltalálnak vele, az a kezelője nézőpontjából kezdi látni a dolgokat. Ford, Beeblebrox és Tricia rögtön ki is próbálják a fegyvert egymáson. A játéknak hamarosan vége szakad, mivel két egér megtámadja és elkábítja őket.
Közben Dentet Szlartibartfaszt, a Bolygóépítő Társaság egyik idős mérnöke veszi gondjaiba. Megmutatja Dentnek, milyen a munkája, elmondja, hogy a Föld legintelligensebb faja az egereké, akik a régi Föld urai voltak, valamint, hogy megrendelésükre készül az Új Föld, ami teljesen ugyanolyan lesz, mint a régi, a lakókat is beleértve (a bolygóépítők teljes mértékben rekonstruálni tudják a bolygót, a valaha rajta élt összes embert és más lényeket, valamint a régi Földön történt valamennyi esemény összes hatását is beleértve, bár a mérnök felajánlja Dentnek, hogy ha valamit változtatni akar, akkor megteheti). A rekonstrukció befejeztével Dent egy lakomán találja magát a házában, amit az egerek szerveztek neki és utastársainak. A többiek hamar elkábulnak (az étel preparált volt), és a két vendéglátó egér megpróbálja Denttől elrabolni az agyát, mert abból még a Föld pusztulása után megtudhatják a nagy kérdést. Miután Dent elmondja az egereknek, nem érdekli a kérdések kérdése, csak az, hogy Tricia-e az igazi, a válasz pedig kétségtelenül: igen, az egerek azonban nem értik meg és folytatni akarják az agyrabló műtétet, Dent elpusztítja őket. A távozni készülő mérnök ama kérdésére, változtatni szeretne-e valamin, vagy fölöslegesnek érez-e valamit az új bolygón, azt válaszolja: csak saját magát. Közben a többiek felébrednek; és Ford erre tud megoldást, és azt javasolja, rúgjanak ki a hámból egy nagyon jó vendéglőben, ami valahol a világ végén van.
Ekkor ismét megjelenik a vogon hadsereg, (ismét) az Elnök régebbi barátnőjének (Questular Rontok) vezetésével, aki vissza akarja szerezni Beeblebroxot. Velük együtt érkezik Marvin is, kezében a szuperfegyverrel; bár nem törődik a vogon zárótűzzel (ugyanis köztudottan a legveszélytelenebb és legpontatlanabb fegyvertűz a Galaxisban), számítása ezúttal hibásnak bizonyul, és hátulról fejbe lövik, ami üzemképtelenné teszi. Már minden elveszni látszik, és egy kommandó épp betörni készül a házba, amikor Marvin még egy utolsót tüzel a nézőpont puskával. A vogonok hirtelen mind depressziósak lesznek, és abbahagyják az értelmetlennek érzett támadást. Ford pedig a behatoló vogon kommandót kergeti el kézifegyverével, egy mesterien kezelt törülközővel. Beeblebrox visszatér régi barátnőjéhez, és visszarendeli végre a vogonokat; Ford, Dent és Tricia pedig (a megjavított Marvin kíséretében) elindulnak a világvégi étterem felé.
Szereplők
szerkesztésKarakter | Színész | Magyar hang |
---|---|---|
Zaphod Beeblebrox | Sam Rockwell | Kamarás Iván |
Tricia McMillan / Trillian | Zooey Deschanel | Kovács Patrícia |
Ford Prefect | Mos Def | Galambos Péter |
Arthur Dent | Martin Freeman | Görög László |
Szlartibartfaszt | Bill Nighy | Fodor Tamás |
Marvin | Warwick Davis | Szacsvay László |
Questular | Anna Chancellor | Takács Andrea |
Marvin (hang) | Alan Rickman | Szacsvay László |
narrátor (hang) | Stephen Fry | Végvári Tamás |
fedélzeti számítógép (hang) | Thomas Lennon | Mikó István |
Humma Kavula | John Malkovich | Kulka János |
bálna (hang) | Bill Bailey | Fazekas István |
Jeltz (hang) | Richart Griffiths | Ujlaki Dénes |
Fook | Dominique Jackson | |
Kwaltz (hang) | Ian McNeice | Varga Tamás |
Forgatás
szerkesztésA hatrészes televíziós sorozat ugyan csak a rajongók körében aratott sikert, Douglas Adams nem adta fel, hogy elkészítse egy nagy, egész estés mozifilm forgatókönyvét. 1998-ban végül megszületett a szerződés a Disney-vel, azonban pár hónappal az aláírást követően Douglas Adams elhunyt. A forgatókönyv véglegesítése Karey Kirkpatrickre, a Csibefutam írójára maradt, aki addig nem is olvasta a könyvet.[3] Több éves szünet után és negyed századdal az első regény megjelenését követően elkészült a mozifilm. Az előmunkálatokat 2003-ban kezdték el, a forgatást 2004. április 19-én, az utómunkálatokat pedig 2004 szeptemberében.[4] A korszerű CGI és egyéb trükk technológiákkal sikerült kiküszöbölni a tévésorozat kissé ódivatú díszleteit, jeleneteit.[5]
Fogadtatás
szerkesztésKereskedelmi szempontból a produkció mérsékelten sikeresnek bizonyult csak, nyitó hétvégéjén 21 millió dolláros bevételre tett szert az Egyesült Államokban és közel 3,3 millió fontra az Egyesült Királyságban.[6] Összesen 104,5 millió dolláros bevételt ért el világszerte, míg produkciós költségei 50 millió dollárba kerültek.[7] A film 2005-ben elnyerte a Golden Trailer-díjat és további négy díjra kapott jelölést.[8]
DVD megjelenés
szerkesztésDVD kiadványként 2005. szeptember 5-én jelent meg az Egyesült Királyságban, egy dupla lemezes változatban és egy exkluzív korlátozott példányszámú változatban. Az exkluzív kiadvány a regény egy példányát tartalmazta a filmhez kötődő borítóval, különböző képkollekciókat a film anyagából, mindez a filmben szereplő Útikalauz-külsejű csomagolásban. Az Egyesült Államokban és Kanadában egylemezes verzióban adták ki 2005. szeptember 13-án. Magyarországon az Intercom forgalmazásában jelent meg 2007-ben.[5]
Források
szerkesztés- ↑ a b The Hitchhiker's Guide to the Galaxy. Box Office Mojo. (Hozzáférés: 2011. augusztus 19.)
- ↑ The Hitchhiker's Guide to the Galaxy - Awards. IMDb. (Hozzáférés: 2011. augusztus 19.)
- ↑ Törülközőket készíteni, jönnek a vogonok!. sg.hu, 2005. június 1. (Hozzáférés: 2011. szeptember 2.)
- ↑ Robbie Stamp: The Making of The Hitchhiker's Guide to the Galaxy: The Filming of the Douglas Adams Classic. (hely nélkül): Boxtree. 2005. 12. o. ISBN 0-7522-2585-5
- ↑ a b Galaxis útikalauz stopposoknak (DVD). ekultura.hu, 2007. augusztus 24. (Hozzáférés: 2011. szeptember 2.)
- ↑ Box office for The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005). IMDb. (Hozzáférés: 2011. szeptember 2.) (angolul)
- ↑ Box Office Mojo: Hitchhiker's Guide to the Galaxy:
- ↑ Box Office Mojo: Hitchhiker's Guide to the Galaxy
- ↑ Awards for The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005). IMDb. (Hozzáférés: 2011. szeptember 2.)