Bebop
A Bebop vagy bop a jazz-zene egyik stílusa, ami gyors tempójáról és virtuóz hangszeres improvizációiról ismert. A bebop új szemszögből közelítette meg a dallam és a harmónia kapcsolatát. A műfaj a negyneves évek elején alakult ki. A bebop egy zenészek közt ismert szlengszó volt, ami először a második világháborúba való amerikai csatlakozást követő egy-két évben jelent meg. A jazz ezen stílusával indul a modern jazz története, ami a hatvanas évekre nyerte el végleges formáját.
Bebop | |
Stíluseredet | Swing, Kansas City jazz |
Kulturális eredet | 1940-es évek eleje-közepe Egyesült Államok |
Hangszerek | klarinét, szaxofon, trombita, harsona, zongora, nagybőgő, dob, billentyűs hangszerek, elektromos gitár, akusztikus gitár |
Népszerűség | A negyvenes-ötvenes években |
Leszármazott stílusok | |
Cool jazz Post-bop Hard-bop |
Története
Az 1938-as Coleman Hawkins-felvétel, a Body and Soul egy fontos előzménye a bebopnak. Hawkins a korabeli jazzből indult ki, ám azt formailag és dallamilag megújította. A felvétel népszerű volt; Hawkins adott ihletet a jazz-zenészek újabb generációjának, különösen a Kansas City-ben élő Charlie Parkernek.
Az 1940-es években a jazz-zenészek fiatalabb generációja egy új stílust kovácsolt 1930-as évek swingmuzsikájából. Az úttörők: Dizzy Gillespie, Charlie Parker, Bud Powell és Thelonious Monk - rájuk olyan korábbi zenészek hatottak, mint Art Tatum és Earl Hines zongoristák, Coleman Hawkins és Lester Young tenorszaxofonisták és Roy Eldridge trombitás. Gillespie és Parker Chicago-ban az Earl Hines Bandel játszottak, ahol találkoztak a bop előtti korszak mestereivel, Jack Teagardennel, Earl Hineszal és Jay McShannnel. Gillespie Cab Calloway-nál találkozott Milt Hinton bőgőssel, együtt dolgozták ki az új zene harmóniai és akkordikus jellemzőit. Ezalatt Charlie Parker Gene Ramey bőgőssel ugyanezt tette McShann bandájában. A bebop jellemzői, mint a speciális harmóniavilág, a szinkópált ritmika, az alterált akkordok és az akkordhelyettesítések ekkor alakultak ki.
A New York-i Minton's Playhouse jazzklub egyfajta műhelyként funkcionált Don Byas, Thelonious Monk, Charlie Christian (aki Benny Goodmannél már súrolta a bebop határait virtuóz gitárszólóiban) és a többi korai bebopista számára.
Christian leginkább a frázisalkotásban hozott óriási változásokat. Általában a hangsúlytalan leütéseket hangsúlyozta, gyakran fejezte be szólóit a negyedik leütés második felében. Aszimmetrikus felfogása a bebop alapját jelentette. A swingben az improvizációt általában kettő-négy ütemnyi frázisok alkották, ahol az akkordmenet azonos volt a dallaméval. A bebopban a formai kötöttségeket fellazították: az improvizáció szabadon végigvonult teljes harmóniameneteken is. Christian és más korai bopperek sokszor olyan hangokat hangsúlyoztak, amelyek csak röviddel azután jelentek meg az adott dal harmóniaszerkezetében, ezzel pillanatnyi disszonanciát okozva. A swingben a szólisták az első és harmadik leütésen játszottak hangsúlyos hangokat, míg a bebopban a hangsúly a második és negyedik leütésre került (lásd Dizzy Gillespie Salt Peanuts című számát!). Ezen új elméletnek köszönhetően a bebop-szólók úgy hangzanak, mintha lebegnének a dallam harmóniamenete felett ahelyett, hogy arra játszódnának.
A swng-dobosok általában egyenletes négyeket játszottak a nagydobon. A bop-dobosok (például Kenny Clarke) a metrikus ütéseket a lengő- vagy lábcinen játszották, a nagydobot pedig csak különlegesen fontos hangsúlypontokon szólaltatták meg. A nagydob-hangsúlyokat bombának hívták egymás közt a zenészek. A vezető bop-dobosok, mint Max Roach, Shadow Wilson, Philly Joe Jones, Roy Haynes és Kenny Clarke ezzel segítették a szólistákat amolyan "kérdezz-felelek"-stílusban.
Ennek következtében fontosabb szerepet kapott a nagybőgő. A bőgő már nem csak egy harmóniai alapot jelentett, de még inkább ritmushangszerré vált az egyenletes négyeket hozó "sétáló basszus" játékkal, ezzel biztosítva a zene metrikus lüktetését. Míg a kisebb swing-bandák sokszor bőgő nélkül is funkcionáltak, a bebop elképzelhetetlen ezen hangszer nélkül.
Az ötvenes években a bebop zenészek következő generációja (mint Clifford Brown és Sonny Stitt) véglegesítette a bebop ritmikai szókincstárát. A korai beboppal ellentétben, ahol egyenletlen, szabad frázisalkotásokkal találkozhattunk, ők már egyenletes nyolcadhangokból építették fel az improvizációikat, amelyeket csak néha törtek meg.
Fontos zenészek
- Cannonball Adderley, alt-szaxofon
- Chet Baker, trombita
- Art Blakey, dobok
- Clifford Brown, trombita
- Ray Brown, nagybőgő
- Kenny Burrell, gitár
- Don Byas, tenor-szaxofon
- Paul Chambers, nagybőgő
- Charlie Christian, gitár
- Kenny Clarke, dobok
- John Coltrane, tenor-szaxofon
- Tadd Dameron, zongora
- Miles Davis, trombita
- Kenny Dorham, trombita
- Billy Eckstine, énekes és zenekarvezető
- Herb Ellis, gitár
- Ella Fitzgerald, énekes
- Carl Fontana, harsona
- Curtis Fuller, harsona
- Dizzy Gillespie, trombita
- Walter Davis, Jr., zongora
- Alan Greenspan, szaxofon, klarinét
- Dexter Gordon, tenor-szaxofon
- Wardell Gray, szaxofon
- Al Haig, zongora
- Sadik Hakim, zongora
- Barry Harris, zongora
- Percy Heath, nagybőgő
- Milt Jackson, vibrafon
- J. J. Johnson, harsona
- Duke Jordan, zongora
- Lee Konitz, alt-szaxofon
- Stan Levey, dobok
- Lou Levy, zongora
- John Lewis, zongora
- Dodo Marmarosa, zongora
- Frank Marocco, harmonika
- Howard McGhee, trombita
- Charles McPherson, alt-szaxofon
- Charles Mingus, nagybőgő és zongora
- Blue Mitchell, trombita
- Thelonious Monk, zongora
- Wes Montgomery, gitár
- Fats Navarro, trombita
- Charlie Parker, tenor és alt-szaxofon
- Art Pepper, alt-szaxofon
- Joe Pass, gitár
- Oscar Pettiford, nagybőgő
- Tommy Potter, nagybőgő
- Bud Powell, zongora
- Max Roach, dobok
- Red Rodney, trombita
- Sonny Rollins, tenor-szaxofon
- Frank Rosolino, harsona
- Horace Silver, zongora
- Sonny Stitt, tenor és alt-szaxofon
- Lucky Thompson, tenor-szaxofon
- Sarah Vaughan, énekes
- George Wallington, zongora
- Chuck Wayne, gitár
Jegyzetek