„III. Johanna navarrai királynő” változatai közötti eltérés

[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
PipepBot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: következő hozzáadása: it:Giovanna III di Navarra
SamatBot (vitalap | szerkesztései)
a kozmetikai javítások
3. sor:
A nagyon művelt és okos királynő a hugenottáknak, a francia kálvinistáknak egyik jelentős szellemi vezére volt. Ha kellett kemény harcokkal, ha pedig úgy kellett, akkor ügyes diplomáciával védte a nagyhatalmú [[Franciaország|Francia Királyság]] és [[Spanyolország|Spanyol Királyság]] közé szorult kis országnak, a [[Navarrai Királyság]]nak – amit egyes spanyol történészek már csak Francia-Navarrának neveznek – az önállóságát. Második férje [[Antoine de Bourbon]] volt, [[Vendôme]] hercege, aki a házasságkötés révén Navarra királya lett (''Antal''; 1555–1562), az első navarrai uralkodó a [[Bourbon-ház]]ból.
 
Az [[1562]]-ben kitört francia vallásháborúk sorozatában [[1570]]-ben átmeneti békekötésre került sor. Ezt követően tárgyalások kezdődtek III. Johanna királynő és ellenfele, [[Medici Katalin]] anyakirályné, a [[Valois-ház]]beli [[II. Henrik francia király|II. Henrik]] francia király özvegye, a régensnő között, amelyek III. Johanna és Antal fiának, [[IV. Henrik francia király|Henriknek]] Medici Katalin és II. Henrik lányával, [[Valois Margit]]tal való házasságához vezettek. A jeles esemény kapcsán Párizsban tartózkodó III. Johanna pár nappal az esküvő előtt meghalt, egyes források szerint Medici Katalin megmérgeztette. (III. Johanna halála után került sor a hírhedt [[Szent Bertalan-éj]]re – [[1572]]. augusztus 24-én.)
 
III. Johanna utódja a fia lett, [[III. Henrik navarrai király|III. Henrik]], aki 1572-től 1610-ig volt Navarra királya. III. Henrik később rekatolizált („Párizs megér egy misét”), és a Valois–ház férfiágának kihalásakor [[IV. Henrik francia király|IV. Henrik]] néven az első francia király (1589 – 1610) lett a Bourbon-házból. (III/IV. Henrik a [[Capeting–ház]]ból származó nagy francia királynak, [[IX. Lajos francia király|IX. (Szent) Lajos]]nak (1215–1270) tizedik leszármazottja fiágon.) Bár a francia királyok ezután egészen a [[nagy francia forradalom]]ig viselték a „Navarra királya” címet, [[1620]]-ban beolvasztották a megmaradt, észak-navarrai Navarrai Királyságot a Francia Királyságba, és ezzel – tekintetbe véve, hogy Dél-Navarrát már [[1515]]-ben a [[Spanyol Királyság]] részévé nyilvánították – véget ért a Navarrai Királyság története.
20. sor:
}}
 
{{DEFAULTSORT:Johanna 03 Navarra}}
[[Kategória:Navarrai uralkodók]]
[[Kategória:Királynők]]
{{DEFAULTSORT:Johanna 03 Navarra}}
 
[[en:Jeanne III of Navarre]]