„Mead (ital)” változatai közötti eltérés

[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a tipográfia
új struktúra, tagolás jav
1. sor:
A '''mézsör''' vagy '''méhsör''' viszonylag alacsony alkoholtartalmú ital, melyet széles körben fogyasztottak mindenhol, ahol a [[méz]] hozzáférhető volt. Érdekesség,A hogy a név ''méhsör''mézsör formájakészítése igazábólvégigkísérhető a germánközépkor ''meth-sör'' formából származikévszázadaiban, nemmint a ''méh''[[sörfőzés]] szóegyik rejtőzik benneága. Bár gyakran keverik a márccal, a két ital nem azonos. Míg aA mézsör sörélesztővelfogyasztása erjesztettMagyarországon mézlémára voltfeledésbe felfőzvement, addigaz a[[1800-as márcévek]] gyakorlatilagvégének szőlőtörkölyönadatai (vagyis másmár gyümölcsön)csak megerjesztett mézes levet jelentett[[Anglia|Angliában]], azaz nem más volt, mint mézbor. A ''márc'' szó [[etimológiaSkandinávia|etimológiájaSkandináviában]] bizonytalan,és talána közekeleti van a ''[[murciszláv népek|szláv]]'' szóhoz,országokban aminek szintén kérdéses azemlítik eredetemeg.
== A szó eredete ==
A ''méhsör'' formája valójában a germán ''meth-sör'' formából származik, nem a mi ''méh'' szavunk rejtőzik benne.
 
== A márc és a mézsör ==
A középkori [[Magyarország]]on a búcsúk kedvelt üdítőitala volt: egy [[sajtár]] mézet két sajtár vízben felforraltak, [[csillagánizs]]t adtak hozzá, majd erjesztették. Mind a mézsör, mind a márc előállítása az [[Árpád-kor]]i Magyarországon fontos tevékenység, a szolgálónépek által űzött foglalkozások egyike volt, ami az udvar, a [[királyi udvarház]]ak italellátásában játszott szerepet. A mézsör készítése végigkísérhető a középkor évszázadaiban, mint a [[sörfőzés]] egyik ága.
* Bár gyakran keverik a márccal, a két ital nem azonos. Míg a mézsör sörélesztővel erjesztett mézlé volt felfőzve, addig a márc gyakorlatilag szőlőtörkölyön (vagy más gyümölcsön) megerjesztett mézes levet jelentett, azaz nem más volt, mint mézbor. A ''márc'' szó [[etimológia|etimológiája]] bizonytalan, talán köze van a ''[[murci]]'' szóhoz, aminek szintén kérdéses az eredete.
 
* Az [[Árpád-kor]]ból fennmaradt oklevelek említették a '''márcadót'''. [[1138]]-ban [[II. Béla magyar király|II. Béla]] király is felsorolta adománylevelében a dömösi prépostsághoz tartozó 59 község adókötelezettségeit, mely "tartozmányok" között többek között évenként 175 akó mézsör is fel volt sorolva.
A mézsör fogyasztása Magyarországon mára feledésbe ment, az [[1800-as évek]] végének adatai is már csak [[Anglia|Angliában]], [[Skandinávia|Skandináviában]] és a keleti [[szláv népek|szláv]] országokban említik meg.
* A középkori [[Magyarország]]on a búcsúk kedvelt üdítőitala volt: egy [[sajtár]] mézet két sajtár vízben felforraltak, [[csillagánizs]]t adtak hozzá, majd erjesztették. Mind a mézsör, mind a márc előállítása az [[Árpád-kor]]i Magyarországon fontos tevékenység, a szolgálónépek által űzött foglalkozások egyike volt, ami az udvar, a [[királyi udvarház]]ak italellátásában játszott szerepet. A mézsör készítése végigkísérhető a középkor évszázadaiban, mint a [[sörfőzés]] egyik ága.
 
==Márcadó és mézsöradó==
 
Az [[Árpád-kor]]ból fennmaradt oklevelek említették a '''márcadót'''. [[1138]]-ban [[II. Béla magyar király|II. Béla]] király is felsorolta adománylevelében a dömösi prépostsághoz tartozó 59 község adókötelezettségeit, mely "tartozmányok" között többek között évenként 175 akó mézsör is fel volt sorolva.
 
{{csonk-dátum|csonk-tört|2006 márciusából}}
 
== Források==
*[http://fermentator.blog.hu/2011/08/15/mezsor Mézsör főzése házilag]
*[http://pepin.blogter.hu/89805/a_sor_es_a_magyar_mult Adatok a mézsörről és márcról]