„Sztratégosz” változatai közötti eltérés

[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
Címkék: Visszaállítva Mobilról szerkesztett Mobil web szerkesztés
Nincs szerkesztési összefoglaló
Címkék: Kézi visszaállítás Vizuális szerkesztés Mobilról szerkesztett Mobil web szerkesztés
 
(6 közbenső módosítás, amit 6 másik szerkesztő végzett, nincs mutatva)
1. sor:
Csumi csá
A '''sztratégosz''' (tbsz. '''sztratégoi'''; [[görög nyelv|görög]] '''στρατηγός''') a görög nyelvben „tábornok” jelentésben használatos. A hellenisztikus és [[Bizánci Birodalom|bizánci]] időkben katonai kormányzó értelemben is használták. A modern görög hadseregben ez a legmagasabb szárazföldi katonai rang.
 
==A sztratégoszok az athéni demokráciában==
[[Kép:Greek strategist Pio-Clementino Inv306.jpg|bélyegkép|Egy görög sztratégosz mellszobra. Márvány, római másolat a Hadrianus-korból egy görög eredeti után, Kr.e. 400-ból]]
 
A sztratégoszi tisztség már [[i. e. 607]]-ben kimutatható, de a [[polemarkhosz]] mellett nagyobb jelentőségre csak jóval később tett szert.
 
[[I. e. 501]]-től kezdve az [[ókoriAthénókori Athén|athéniek]] minden évben 10 tábornokot, azaz sztratégoszt választottak, hogy vezessék a hadsereget. A [[Kleiszthenész]] által létrehozott minden [[phülé]] választhatott egyet. Eredetileg együttműködtek a régi „háborús vezetővel” a [[polemarkhosz|polemarkhosszal]] de az [[i. e. 487]] után elvesztette katonai jelentőségét. A '''sztratégosz''' szó szerint a „hadsereg vezetőjét” jelenti, de amikor [[Themisztoklész]] kezdeményezésére Athén tengeri hatalommá vált, a sztratégoszok feleltek a flottáért is. A tíz tábornok teljesen egyenlő volt egymással, a [[marathóni csata]] előtt [[i. e. 490]]-ben többségi szavazással döntöttek a csatatervről. Mindenesetre a sztratégoszok kaphattak egyéni feladatokat és egy időtől kezdve a felelősséget regulárisan is megosztották. Különleges helyzetben, mint például a [[szicíliai hadjárat]] esetén rendkívüli hatalommal felruházott '''sztratégosz autokratórt''' választottak. Bizonyos időkben tiszteletből is választottak néhány sztratégoszt, például [[Szophoklész]]t nagyon öreg korában. A sztratégosz halála vagy visszahívása esetén újat választottak megbízatásának maradék idejére.
 
A tíz sztratégosz volt az athéni demokrácia választott tisztviselői közül a legmegbecsültebb. A tendencia a tisztviselők sorsolása felé mutatott, de a sztratégoszokat – és a [[tamiász]]okat – szabályos eljárással választották a diplomáciához és katonai ügyekhez értő emberek közül. Valószínűleg mindenki előtt nyitva állt a lehetőség, hogy megválasszák, de gyakorlatilag a felsőbb osztályok tagjai közül választották őket. Csak akkor kaptak fizetést, amikor ténylegesen hadjáratra indultak. Rendkívül jövedelmező hivatal lehetett ennek ellenére, mivel részt kaptak a hadizsákmányból, a nemzetközi diplomáciai életben pedig szokás volt a bőséges – legális és illegális – ajándék.
22 ⟶ 21 sor:
=== A sztratégoszi hivatal az i. e. 4. században ===
 
Az [[i. e. 4. század]]ban viszont azok személye, akik a népgyűlésben a politikát vitték, és a sztratégoszoké már általában elvált egymástól. Ez az állami és úgyszintén a katomaikatonai ügyek összetettségének a növekedése miatt volt így, mindegyik a maga szakembereit kívánta. A hadseregben egyre gyakoribb lett a zsoldosok alkalmazása, sőt a polgárjog adományozása is előfordult, hogy egy külföldit sztratégosszá lehessen választani. Az i. e. 5. századi birodalom elvesztésével a pénzügyek ingatagabbá váltak, ami egy sor új gazdasági tisztség felemelkedéséhez vezetett. Mindezekkel együtt a professzionális népgyűlési szónokokkal együtt kiszorította a sztratégoszokat a politikából. Az i. e. 4. században áttértek arra is, hogy az egész népből választották a 10 sztratégoszt, nem phülénként 1-1-et.
 
=== Néhány nevezetes sztratégosz az i. e. 5. században ===
55 ⟶ 54 sor:
 
[[Kategória:Ókori görög hadszervezet]]
[[Kategória:Ókori görög tisztségek]]