Repülőautók, robotkutyák, metaverzumbeli értekezletek és vezető nélküli taxik – egyebek mellett ilyen technológiai újdonságokat mutattak be az idei GITEX-en, az Öböl-menti Információtechnológiai Kiállításon Dubajban.
42 éves történelme során a GITEX egy szűk szakmának szóló rendezvényből, a világ legnagyobb ilyen témájú eseményévé nőtte ki magát, amely most már 90 ország 5000 cégét látja vendégül.
Omar Al Olama, mesterséges intelligenciáért, digitális gazdaságért és távmunkarendszerért felelős miniszter az Euronewsnak így nyilatkozott: „A Gitex az egyetlen olyan hely a világon, ahová a világ minden tájáról érkeznek technológiát és innovációt bemutató cégek. Ez ma a világ legnagyobb technológiai kiállítása. Itt, az Egyesült Arab Emírségekben és Dubajban sokat összpontosítunk a technológiára, és azt látjuk, hogy a vállalatok világszerte hisznek ebben, és azért jönnek ide, hogy újításaikkal új piacokat fedezzenek fel, ugyanakkor igyekeznek betörni az Egyesült Arab Emírségek piacára is.”
A technológia esemény természetesen a jövőre fókuszál, de azon belül is egyre inkább a metaverzumra. A Room nevű videoszolgáltatás Zoom jellegű hívásokat hoz létre, de egy 3D-s videojátékos csavarral. Nincs szükség applikáció letöltésére, böngészőben fut, egy kattintással elérhető metaverzumbeli értekezleteket kínál.
„A Room a legéletszerűbb módszer, ha emberek közötti internetes kommunikációról van szó. Az ellen küzdünk, hogy az emberek belefáradjanak a videókonferenciákba. Itt élvezhetik a digitális térben való együttlétet,” mondta Stefanie Palomina, a Room főigazgatója.
Az egyik legnagyobb látványosság egy kétüléses repülő autó volt. A futurisztikus kínai Xpeng X2 prototípus szénszálból készült, és a széndioxid-kibocsátása egyenlő a nullával. Alacsony magasságra, városokba tervezték, maximális repülési sebessége 130 kilométer/óra.
„Sokféle megoldással kísérleteztünk, majd a fejlesztés során jött tapasztalatokból alakult ki a jelenlegi dizájn. Fontos kritérium volt a súly, a különböző biztonsági követelmények. Ez mostanáig nyolc évünkbe telt. Szerintem még két-három évre van szükségünk az új generáció kifejlesztéséhez, és ahhoz, hogy a termék kereskedelmi forgalomba kerüljön,” magyarázta az Xpeng Aeroht kutatásvezetője, Liu Xinjing.
Az idei Gitexnek rekordszámú látogatója volt. Sokan találták izgalmasnak, hogy egy kicsit belekóstoljanak, milyen is lesz az élet a jövőben.