Ruska pravda
Ruska pravda ili Kijevska pravda[1] najstarija je zbirka staroruskih zakona. U Ukrajini je smatraju prvim ukrajinskim državnim Ustavom.[2] Napisana je tijekom 11. i 12. stoljeća, a prve odredbe potiču iz 1016., za vladavine kijevskog kneza Jaroslava Mudrog. U njoj su sabrane naredbe koje su izdavali tadašnji staroruski kneževi. Jedan je od najboljih izvora za proučavanje relativno naprednog društva u ranofeudalnoj Kijevskoj Rusi.
Zakoni Ruske pravde izrađeni su na temelju običajnog prava i prilagođeni su potrebama tadašnjih vladajućih slojeva staroruskog društva. U 12. stoljeću zakonik se dodatno prilagođavao transofrmaciji društva i države Kijevske Rusi. Zakonik obuhvaća različite smjernice i kazne za ubojstva i nanošenje tjelesnih ozljeda. Također određuje naknadu za učinjenu materijalnu štetu i druge oblike povrede tuđeg prava.
- Leontovich, F.: Russkaia Pravda i Litovskii Statut (Kyiv, 1865.)
- Kalachov, N.: Predvaritelnye iuridicheskie svedeniia dlia polnogo obiasneniia Russkoi Pravdy, part 1 (Saint Petersburg, 1880.)
- Maksimeiko, N.: Opyt kriticheskogo issledovaniia Russkoi Pravdy, part 1 (Kharkiv, 1914.)
- ↑ Poljički statut i Kijevska pravda, najvažniji srednjovjekovni dokumenti Hrvata i Ukrajinaca, frapantno slični. Inačica izvorne stranice arhivirana 19. travnja 2012. Pristupljeno 29. lipnja 2010. journal zahtijeva
|journal=
(pomoć) - ↑ Yanukovych congratulates Ukrainians on Constitution Day.