Prijeđi na sadržaj

Nogometna reprezentacija gradišćanskih Hrvata

Izvor: Wikipedija
Gradišćanski Hrvati
Puno ime Nogometna reprezentacija gradišćanskih hrvata
Osnovan 2006.
Trener Norbert Barišić
EP nacionalnih manjina 2006.
SP hrvatskih iseljenika 2007.

1.

3.
Domaći dres
Gostujući dres

Nogometna reprezentacija gradišćanskih Hrvata predstavlja hrvatsku nacionalnu manjinu iz Austrije, gradišćanske Hrvate.

Povijest

[uredi | uredi kôd]

Hrvatsko kulturno društvo (HKD) u Gradišću (njem. Eisenstadt), utemeljeno 1929. godine najstarija je udruga Hrvata u Austriji. Cilj društva je očuvanje, osiguranje i jačanje svijesti hrvatske narodne skupine u Gradišću, čuvanje manjinskih prava i zastupanje interesa narodne skupine i njenih pripadnika pri europskim te drugim međunarodnim institucijama.

Hrvatski nogometni kup

[uredi | uredi kôd]

U austrijskom Gradišću, gdje već stoljećima djeluje hrvatska nacionalna manjina, nema nogometnih klubova s isključivo igračima hrvatske nacionalnosti, već su igrači pomiješani, Austrijanci, Hrvati i pripadnici drugih nacionalnosti. Od svih sportskih grana nogomet u Gradišću ima najveću popularnost. Djeluje tridesetak klubova u kojima nastupaju i pripadnici hrvatske nacionalne manjine. Iz tih redova ponikao je i austrijski reprezentativac Andreas Ivanschitz.

Na inicijativu tajnika HKD, Mate Klikovića, 12. ožujka 1988. godine u Cogrštofu utemeljeno je natjecanje za "Hrvatski nogometni kup". Na tom skupu predsjednici klubova oformili su osmočlani Komitet i jednoglasno usvojili Pravila na to natjecanje.

Europsko prvenstvo za hrvatske manjine

[uredi | uredi kôd]
Reprezentacija u Splitu, 2006. godine, stoje: Joachim Wild, Mate Kliković, Bruno Radaković, Norbert Barišić, Manuel Takač, Florijan Radaković, Gerald Gollubić, Kristof Dihanić, Štefan Matković, Michi Porić, Georg Konrad, Armin Kulović, Filip Knopf, Stefan Kokošić, Štefan Jagšić; čuče: Ante Stanić, Miro Pucović, Matthias Metzl, Roman Kulović, Bernd Klemenšić, Mario Bintinger, Hanzi Eisner

Kada je u lipnju 2006. godine Hrvatski nogometni savez uputio poziv HKD u Gradišće za nastup odabrane momčadi Gradišćanskih Hrvata, kao predstavnika hrvatske nacionalne manjine iz Austrije na I. Europsko prvenstvo nacionalnih manjina u Splitu (2. i 3. kolovoza 2006.), glavni tajnik HKD Mate Kliković, na sastanku s dopredsjednikom Društva, Brunom Radakovićem, imenovali su trenerom reprezentacije Norberta Barišića. Tada je trebalo obići tridesetak klubova u kojma nastupaju igrači hrvatske nacionalne manjine i od tog kadra izabrati najbolje. Posao nije lagan, jer vremena nije bilo puno. Ipak, već u listopadu, nakon provjere igrača određeno je osamnaest kandidata za Europsko prvenstvo: Stefan Kokošić i Filip Knope (Hirman), Geraln Golubić i Miro Pucović (Cogrštof), Manuel Takač, Ramon Kulović i Georg Konrad (Nova Gora), Ante Stanić (Panjgrt), Kristof Dihanić (Klimpuh), Berndt Klemenšić (Gornji Petarštof), Mario Bintingert (Šundrof), Mathias Metzl (Trajštof), Michael Porić (Ricinja), Florijan Radaković (Nimška Čenča), Armin Kulović (Borta), Štefan Matković (Vorištan), Hanzi Eisner (Matrštof – amateri).

Rezultati na EP

[uredi | uredi kôd]

Prvi nastup 2. kolovoza u Solinu, bio je vrlo uspješan, deklasirana je momčad Hrvata iz Makedonije 10-0.

3. kolovoza prije podne igralo se protiv Hrvata iz Rumunjske. U vrlo agresivnoj igri pobijedili su 1-0, jedinim pogotkom Hanzia Eisnera.

Nakon toga se momčad preselila u Dugopolje, gdje su ih u finalnoj utakmici čekali Hrvati iz Slovenije. Pobijedili su 3:1 i time osvojili Europsko prvenstvo nacionalnih manjina.

Svjetsko nogometno natjecanje hrvatskih iseljenika 2007.

[uredi | uredi kôd]

Osvajanjem Europskog prvenstva nacionalnih manjina kvalificirali se kao osmi sudionik na Prvo svjetsko nogometno natjecanje hrvatskih iseljenika 2007. u Zagrebu. Za razliku od drugih sudionika na natjecanju, odabrana momčad Hrvatske nacionalne manjine iz Austrije bila je sastavljena od igrača što nastupaju u raznim amaterskim klubovima u Gradišću, a bila je gotovo ista koja je bila na EP nacionalnih manjina.

Pravila i uvjeti

[uredi | uredi kôd]

Za moći igrati za ovu reprezentaciju, igrač mora znati hrvatski jezik.

Uspjesi

[uredi | uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]