Prijeđi na sadržaj

Kanda, Kodža i Nebojša

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno s KKN)
Kanda, Kodža i Nebojša
MjestoSrbija
Žanrovireggae
jazz
rock
Djelatno razdoblje1991.2001.
2003. -
Producentska kućaPGP RTS
WWW
Članovi (članice)
Oliver Nektarijević
Nenad Pejović
Branislav Dragović
Nikola Novaković
Vladan Rajović

Kanda, Kodža i Nebojša je glazbeni sastav iz Beograda.

Nastanak i prvi album

[uredi | uredi kôd]

Grupa Kanda, Kodža i Nebojša (KKN) je osnovana 1991. godine u Beogradu. Prvu postavu grupe činili su: Oliver Nektarijević (vokal), Vladislav Rac (bas-gitara), Rastko Lupulović (električna gitara) i Stevan Dimitrijević (bubanj). Ime sastava je nastalo igrom riječi između Rastka i jednog njegovog prijatelja.

Prvi album - "Guarda Toma!" iz 1996. zapravo je mješavina studijski snimljenih pjesama i snimaka s koncerata održanih tokom 1995. godine u Domu omladine, KST-u i Bitefu u Beogradu. U međuvremenu, član grupe postao je Marko Petronijević (truba). Na albumu sudjeluje i Dejan Vučetić Vuča iz grupe Darkwood Dub, a album je izdat za Metropolis records. Na ovom albumu čuje se velika energija i živost koncertnih nastupa KKN-a. Najveći hit s ovog albuma je pjesma "Priroda". Za razliku od originalnog izdanja snimljenog na kazeti, na izdanju iz 2002., snimljenom na CD-u, zajedno s pjesmama KKN-a nalazi se i debitantski album grupe Veliki prezir.

Ubrzo, Rastko Lupulović odlazi iz sastava i zamonašuje se u samostanu Dečani, a gitaru u grupi preuzima Ivan Topisirović Top.

Proboj grupe i prekid rada

[uredi | uredi kôd]

Drugi album, pod nazivom "Igračka plačka", izdat je 1998. godine za B92. Album je djelomice politički angažiran, što se, osim u njegovom naslovu, čuje najviše u pjesmi "Proći će i njihovo". Shodno društvenim prilikama, ovaj album, nešto mirniji i mračniji nego prethodni, krase i pjesme: "Right Direction", "S.A.T.", "Štastopojo", "Mediteran". Albumom "Igračka plačka", koji je, iako produkciono nesavršen, ponekad pominjan kao najbolji srbijanski album devedesetih, KKN se probija u vrh beogradske i jugoslavenske glazbe alternativnog i progresivnog zvuka.

Kanda, Kodža i Nebojša

Ubrzo potom, Stevan Dimitrijević napušta grupu, a na njegovo mjesto dolazi Vladan Rajović.

Treći album - "Become" (B92, 2000) je, s iznimkom pjesme "Izlazim", u potpunosti otpjevan na engleskom jeziku. Muzički, primjetno je skretanje ka reggae-u i acid jazz-u, uz povremeno korištenje novih instrumenata kao što su: violina, klavir, trombon, flauta i drombulje. Najveći hitovi s ovog albuma su pesme "Righteous", "Life", "Nightmare" i "Izlazim", uz pjesmu s najkraćim nazivom - "E". I ovaj se album odlikuje dubokom sviješću o društvenom trenutku, ovaj put nešto univerzalnijom i prefinjenijom - tim prije što je upotrebljen engleski jezik - ali vrlo primjetnom.

Sljedeće godine, zbog odlaska Topisirovića u SAD i općeg stvaralačkog zamora, grupa odlučuje prestati s radom, na razočaranje publike. Oproštajni koncert održan je 11. svibnja 2001. u dvorištu beogradskog SKC-a.

Druga postava i daljnji razvoj

[uredi | uredi kôd]

Nakon vlastitog odlaska u SAD i povratka u Beograd 2003. godine, Nektarijević oko sebe okuplja novu ekipu glazbenika. Novu postavu grupe, osim njega i Rajovića, čine: Nenad Pejović (gitara), Nikola Novaković (gitara) i Branislav Dragović (bas). Naziv grupe, međutim, ostaje nepromijenjen.

KKN snimaju novi album i izdaju ga 2005. godine, pod nazivom "Prekidi stvarnosti" (PGP RTS). Ovaj album, instrumentalno i tekstualno, predstavlja najzrelije ostvarenje sastava. S drugačijom i svježijom atmosferom, pjesme ovog albuma odišu novom energijom i izlaze van žanrovskih okvira. Izdvajaju se: "Plaše dečake", "Kad oživimo", "Ton po ton" i Oliverov, nekoliko godina ranije nastali, solo izraz: "Ahead There". Na albumu se prepliću reggae, jazz, rock i heavy metal. Album također karakteriziraju različiti jezici izražavanja: šest je pjesama napisano na srpskom, a četiri na engleskom jeziku. "Prekidi stvarnosti" je izabran za najbolji album u Srbiji u izboru internet magazina Popboks.[1]

Naredni album KKN-a bi trebalo da bude izdat 2008. godine.[2]

Diskografija

[uredi | uredi kôd]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Izbor Popboksa za 2005. godinu. Inačica izvorne stranice arhivirana 29. listopada 2009. Pristupljeno 27. studenoga 2006. journal zahtijeva |journal= (pomoć)
  2. Mrežno mjesto KKNArhivirana inačica izvorne stranice od 12. svibnja 2007. (Wayback Machine), preuzeto 11.9.2007.

Vidi još

[uredi | uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]