Prijeđi na sadržaj

Prigušivač (genetika)

Izvor: Wikipedija
Inačica za tiskanje nije više podržana i može sadržavati pogreške u prikazu. Molimo ažurirajte oznake u pregledniku i rabite funkciju ispisa u pregledniku.

Prigušivač je sekvencija DNK sposobna vezati transkripcijske regulacijske čimbenike zvane represore. DNK sadrži gene i daje predložak za proizvodnju glasničke RNK (mRNK). Ta se mRNK potom translatira u bjelančevine koje aktiviraju ili deaktiviraju genski izražaj u stanicama. Kad se represorska bjelančevina veže za prigušivačku regiju DNK, RNK polimeraza - enzim koji prepisuje DNK u RNK, spriječen je i ne može se vezati na promotorsko mjesto. Kad je blokirana transkripcija DNK u RNK, translacija RNK u bjelančevina nije moguća. Stoga prigušivači sprječavaju gene da se izraze kao bjelančevine.

Prigušivačke regije trp-operona su specifične regulatorne regije čija je uloga da bi mRNK mogla poprimiti određenu strukturu.[1]

Regulatorne (transkripcijske) mutacije se zbivaju u promotoru ili drugoj regulatornoj sekvenciji kao što je prigušivač, pojačivač ili sl.[2]

Vidi

Izvori

  1. doc. dr. sc. Nives Pećina-Šlaus, dipl. ing. Tamara Nikuševa-Martić, Krešimir Radić, prof. dr. sc. Floriana Bulić-Jakuš. Operon - regulacija genske ekspresije u prokariota (PDF). Medicinar vol. 45 supl .1,. Zavod za biologiju, Medicinski fakultet u Zagrebu. Pristupljeno 8. veljače 2015.CS1 održavanje: dodatna interpunkcija (link) CS1 održavanje: više imena: authors list (link)
  2. Puizina, Jasna. Mutacije, genetička šifra (PDF). PMF Split. Inačica izvorne stranice (PDF) arhivirana 8. veljače 2015. Pristupljeno 8. veljače 2015.