Prijeđi na sadržaj

Obična blitva

Izvor: Wikipedija
Inačica 4558944 od 7. srpnja 2015. u 10:40 koju je unio 194.152.235.182 (razgovor)
Blitva
Sistematika
Carstvo:Plantae
Koljeno:Magnoliophyta
Razred:Magnoliopsida
Podrazred:Caryophyllidae
Red:Caryophyllales
Porodica:Amaranthaceae
Rod:Beta
Vrsta:B. vulgaris
Podvrsta:B. v. vulgaris
Trojno ime
Beta vulgaris subsp. vulgaris var. vulgaris
Baze podataka

Blitva (lat. Beta vulgaris subsp. vulgaris var. vulgaris) lisnato je povrće tamnozelene boje iz potporodice labode (Chenopodiaceae). Razlikujemo dvije glavna oblika blitve koje se uzgajaju u Hrvatskoj. Prva uzgojni oblik blitve odlikuje se širokim mesnatim listovima u obliku "raščupanih" glavica ili rozeta sa vrlo malom stabljikom. Drugi oblik blitve građen je tako da su joj listovi relativno mali u odnosu na debelu, jako razvijenu i mesnatu peteljku.

Uzgoj

Blitva je dvogodišnja povrtna kultura koja se uzgaja zbog izuzetno hranjivog lišća. U prvoj godini vegetacije razvija lisnu rozetu sastavljenu od mnoštva spiralno poredanih listova. Druge godine vegetacije iz vegetativnog se pupa formira cvjetna stabljika koja naraste do dva metra visine. Uzgaja se u zapadnoj Europi, a kod nas najviše u primorskim krajevima.

Prehrambene vrijednosti

Blitva spada u niskokalorične namimice kao i svo lisnato povrće jer pola šalice (100 grama) kuhane i ocijeđene blitve daje samo 20 kcal (84 kJ). Ovo povrće bogato je magnezijem, željezom i vitaminima B i C.

Priprema

Blitva u hladnjaku može izdržati i do tjedan dana, a kod pripremanja je potrebno listove dobro očistiti i oprati kroz mlaz vode. Radi očuvanja nutritivno vrijednih sastojaka, dovoljno je da se kuha otprilike 5 do 7 minuta . Može se pripremati kao špinat. U primorskim krajevima poslužuje se uz ribu tako da se kuhana prelije uljem uz dodatak češnjaka.

Vanjske poveznice

Nedovršeni članak Obična blitva koji govori o biljkama treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.