Prijeđi na sadržaj

Lovro Monti: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nova stranica: MONTI, pl. Lovro, političar ( Knin,21.IV 1835-09.IV 1898 ). Završio je Pravni fakultet u Padovi (1859), neko vrijeme radio kao advokatski pripravnik u Splitu. Uz M.Klaića, N.Nodil...
 
PonoRoboT (razgovor | doprinosi)
m RpA: WP:NI, WP:HRV
 
(Nisu prikazane 22 međuinačice 16 suradnika)
Redak 1: Redak 1:
'''Lovro Monti''' ([[Knin]], [[21. travnja]] [[1835.]] – [[Knin]], [[9. travnja]] [[1898.]]), [[Hrvatski|hrvatski]] [[političar]] i [[publicist]].
MONTI, pl. Lovro, političar ( Knin,21.IV 1835-09.IV 1898 ). Završio je Pravni fakultet u Padovi (1859), neko vrijeme radio kao advokatski pripravnik u Splitu. Uz M.Klaića, N.Nodila, M.Pavlinovića, K.Vojnovića bio je začetnik Narodne stranke i Hrvatskog narodnog preporoda

u Dalmaciji.Jedan je od utemeljitelja lista Il Nazionale, u kojem se zalagao za sjedinjenje Dalmacije s Hrvatskom i za upotrebu hrvatskog jezika u školama i uredima.U svim svojim nastupima izražavao je protivljenje tuđinskoj hegemoniji, centralizmu i dualizmu.Od 1862. u Kninu je odvjetnik, a 1866 predsjednik općine. Pet puta je uzastopce biran je za narodnog zastupnika u pokrajinskom saboru; na prvim izravnim izborima 1873. izabran je za narodnog zastupnika u Carskom vijeću u Beču (ponovno biran 1879).Nezadovoljan oportunističkim smjericama koje je usvojila Narodna stranka povukao se iz javnog života 1882.g.
== Životopis ==
U Kninu je zaboravljen.
Završio je Pravni fakultet u Padovi (1859.), a neko je vrijeme radio kao odvjetnički pripravnik u [[Split]]u. Uz M. Klaića, [[Natko Nodilo|N. Nodila]], [[Mihovil Pavlinović|M. Pavlinovića]], K. Vojnovića bio je začetnik Narodne stranke i [[Hrvatski narodni preporod|Hrvatskog narodnog preporoda]] u [[Dalmacija|Dalmaciji]]. Jedan je od utemeljitelja lista ''[[Narodni list|Il Nazionale]]'' (''Narodni list''), u kojem se zalagao za [[borba za sjedinjenje Dalmacije s ostatkom Hrvatske|sjedinjenje]] Dalmacije s [[Kraljevina Hrvatska i Slavonija|Hrvatskom]] i za [[borba za uvođenje hrvatskog jezika kao službenog|upotrebu]] [[hrvatski jezik|hrvatskog jezika]] u školama i uredima. U svim svojim nastupima izražavao je protivljenje tuđinskoj hegemoniji, [[centralizam|centralizmu]] i [[Dualizam (Austro-Ugarska)|dualizmu]].
Jedino sjećanje na njega je devastirani ostatak spomenika, jedno od najuspješnijih djela hrvatskog kipara Ivana Rendića(dr. D Kečkemet u Monografiji o Rendiću).

Bio je prvi gradonačelnik Knina izabran voljom naroda i Hrvatske narodne stranke. Zatupao je 4 puta Dalmaciju u Carevinskom vijeću ( Bečki parlament)Mnogo se pomaklo za njegova mandata: naročito je zagovarao poljoprivredu. Tu potrebu ne samo što je L. Monti shvaćao već je u život proveo.Oporučno je ostavio svje imanje kansnije nazvano "MONTOVA GLAVICA" koje se sastojalo od 32 ha zemlje , 2000 stabala voćaka 2 ha vinograda gospodarskih zgrada. (Perić-Poljoprivredne škole u Dalmaciji krajem 19 početkom 20 st.) uz uvjet da se osnuje poljoprivredna škola. Narodni list 1898./ NL 10. travnja 1998. Imanje je u SFRJ rasparcelirano a općinari podjelili sebi gradilišta. Škola nikada nije dobila njegovo ime, jer je prema ondašnjim shvaćanjima pripadao gospodskoj klasi pa bi to bilo bogohulje, ali je barem pred školom bio spomenik. U našoj državi 2/3 sječnja 2006 bista je skinuta da nikada više nije vraćena. Sada je ostalo samo devastirano postolje. Prostor oko postolja postalo je interesnatno gradilište, pa je pitanje do kada će i ono ostati tamo?!
Od [[1862.]] u Kninu je odvjetnik, a 1866. postaje predsjednik općine. Pet je puta uzastopce biran za narodnog zastupnika u pokrajinskom saboru; na prvim izravnim izborima 1873. izabran je za narodnog zastupnika u [[Carevinsko vijeće|Carevinskom vijeću]] u [[Beč]]u (ponovno biran 1879). Nezadovoljan oportunističkim smjernicama koje je usvojila Narodna stranka povukao se iz javnog života [[1882.]] godine. To se prije svega odnosilo na raskol u Narodnoj stranci nakon kojega su "''tzv. Srbi istupili''"<ref>[http://www.zadarskilist.hr/clanci/25042009/lovro-monti Zadarski list] Lovro Monti</ref> i osnovali [[Srbska stranka|Srbsku stranku]]. Monti se nije htio prikloniti nikome.
U Kninu je osnovano Vleučilište M. Marulić, a Studij Poljoprivreda krša je trebala nositi njegovo ime ( Pagliarini - Šibenki list.) ali ništa od toga.U anketi" Slobodne dalmacije" izneđu 30 slavnih ljudi Dr. Lovro Monti je na kraju ankete bio 19. a Marulić 2 što je i razumljivo. Marulić je otac naše književnosti i jednako je važna povijena lićnost od Splita do Vukovara, ali za Knin je dr. Lovro Monti jedna od najsvijetliji povijesnih ličnosti ,ako izuzmemo hrvatske kraljeve koji su stolovali u Kninu.
Radio na mirnom suživotu Hrvata i Srba.<ref>(nje.) [http://www.biographien.ac.at/oebl/oebl_M/Monti_Lovro_1835_1898.xml Monti, Lovro (1835-1898), Politiker und Publizist], [[ÖBL]] 1815-1950, sv. 6 (Lfg. 29, 1975), str. 362f.</ref>

Bio je prvi [[gradonačelnik]] Knina izabran voljom naroda i [[Narodna stranka (Dalmacija)|Narodne stranke]]. 4 je puta zastupao Dalmaciju u Carevinskom vijeću (Bečki parlament). Za njegova je mandata mnogo toga učinjeno, a naročito je zagovarao [[poljoprivreda|poljoprivredu]]. Oporučno je ostavio svoje imanje, kasnije nazvano "Montova glavica", koje se sastojalo od 32 ha zemlje, 2000 stabala voćaka, 2 ha vinograda i gospodarskih zgrada uz uvjet da se osnuje poljoprivredna škola. Imanje je u [[SFRJ]] rasparcelirano, a općinari podijelili sebi gradilišta. Škola nikada nije dobila njegovo ime, jer je prema ondašnjim shvaćanjima pripadao gospodskoj klasi pa bi to bilo bogohuljenje, ali je barem pred školom bio spomenik.



== Izvori ==
{{izvori}}

{{GLAVNIRASPORED:Monti, Lovro}}
[[Kategorija:Hrvatski publicisti]]
[[Kategorija:Hrvatski političari do 1918.]]
[[Kategorija:Životopisi, Knin]]

Posljednja izmjena od 31. prosinca 2021. u 21:24

Lovro Monti (Knin, 21. travnja 1835.Knin, 9. travnja 1898.), hrvatski političar i publicist.

Životopis

[uredi | uredi kôd]

Završio je Pravni fakultet u Padovi (1859.), a neko je vrijeme radio kao odvjetnički pripravnik u Splitu. Uz M. Klaića, N. Nodila, M. Pavlinovića, K. Vojnovića bio je začetnik Narodne stranke i Hrvatskog narodnog preporoda u Dalmaciji. Jedan je od utemeljitelja lista Il Nazionale (Narodni list), u kojem se zalagao za sjedinjenje Dalmacije s Hrvatskom i za upotrebu hrvatskog jezika u školama i uredima. U svim svojim nastupima izražavao je protivljenje tuđinskoj hegemoniji, centralizmu i dualizmu.

Od 1862. u Kninu je odvjetnik, a 1866. postaje predsjednik općine. Pet je puta uzastopce biran za narodnog zastupnika u pokrajinskom saboru; na prvim izravnim izborima 1873. izabran je za narodnog zastupnika u Carevinskom vijeću u Beču (ponovno biran 1879). Nezadovoljan oportunističkim smjernicama koje je usvojila Narodna stranka povukao se iz javnog života 1882. godine. To se prije svega odnosilo na raskol u Narodnoj stranci nakon kojega su "tzv. Srbi istupili"[1] i osnovali Srbsku stranku. Monti se nije htio prikloniti nikome. Radio na mirnom suživotu Hrvata i Srba.[2]

Bio je prvi gradonačelnik Knina izabran voljom naroda i Narodne stranke. 4 je puta zastupao Dalmaciju u Carevinskom vijeću (Bečki parlament). Za njegova je mandata mnogo toga učinjeno, a naročito je zagovarao poljoprivredu. Oporučno je ostavio svoje imanje, kasnije nazvano "Montova glavica", koje se sastojalo od 32 ha zemlje, 2000 stabala voćaka, 2 ha vinograda i gospodarskih zgrada uz uvjet da se osnuje poljoprivredna škola. Imanje je u SFRJ rasparcelirano, a općinari podijelili sebi gradilišta. Škola nikada nije dobila njegovo ime, jer je prema ondašnjim shvaćanjima pripadao gospodskoj klasi pa bi to bilo bogohuljenje, ali je barem pred školom bio spomenik.


Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Zadarski list Lovro Monti
  2. (nje.) Monti, Lovro (1835-1898), Politiker und Publizist, ÖBL 1815-1950, sv. 6 (Lfg. 29, 1975), str. 362f.