Linus
Linus oli teine Rooma paavst.
Linus oli "Liber Pontificalise" järgi pärit Toscanast Volterrast, tema isa oli Herculanus. 4. sajandil koostatud apostlite konstitutsiooni järgi oli tema ema Claudia, keda varauusaja briti ajalookirjutajad on varasema pärimuse alusel seostanud 1. sajandil Roomas elanud Claudia Rufinaga.
Lyoni piiskopi Ireneuse (180) ja Hegesippuse (160), hiljem ka ajaloolase Eusebiose andmetel olid apostlid Peetrus ja Paulus usaldanud talle oma ülesanded apostelliku suktsessiooni läbi. Varasemas Rooma piiskoppide nimistus peetakse teda esimeseks paavstiks, keda samastatakse Pauluse teises kirjas Timoteusele (2 Tim 4:21) saadetud tervituses mainitud kaaslasega: "Eubulos ja Pudens ja Linos ja Klaudia ning kõik vennad tervitavad sind!"
"Liber Pontificalise" järgi valitses Linus 15 aastat 3 kuud ja 12 päeva. Tänapäeval pakutakse tema valitsemisaja alguseks aastat 67, Eusebiose ja "Liber Pontificalise" järgi hakkas ta valitsema aastal 69, "Catholic Encyclopedia" järgi 64 ja "Liberiuse kataloogi" järgi 55. aastal. Vanas missakaanonis esineb tema nimi Peetruse ja Pauluse järel, kaasaegses katoliku kiriku esimeses missakaanonis pühakute eestkoste taotluses (Infra actionem) apostlite Siimeoni ja Taddeuse järel.
Traditsiooni järgi oli Linus aadlipäritolu. Ta jättis oma kodu ja läks Rooma, kus ta ristiti. Linusest sai Besançoni piiskop, kus ta tegutses ebajumalakummardamise vastu. Pärast paganatele peetud jutlust purunes paganliku templi sammas ja purustas ebajumalakuju.
Linus pühitses "Liber Pontificalise" järgi 15 piiskoppi ja 18 preestrit. Talle omistatakse määrus, mille järgi naistel peab kirikus olema pea kaetud. Linus tegeles eksortsismiga.
"Liber Pontificalise" järgi suri Linus märtrina ja maeti Peetruse lähedale. 1615 leiti Rooma Püha Peetruse basiilika remontimisel sarkofaag, millel oli sõna "Linus".
Talle omistatakse ka üks apokrüüfiline kiri, milles mainitakse Peetruse ja Pauluse martüüriumit.
Linust austatakse katoliku kirikus ja õigeusu kirikus pühaku ja märtrina. Tema mälestuspäev on 23. september.
Linus kultuuriloos
[muuda | muuda lähteteksti]Kirjanik Henryk Sienkiewiczi 1896 ilmunud romaanis "Quo Vadis?" ja Mika Waltari 1964 ilmunud romaanis "Inimkonna vaenlased" ilmub ta kõrvaltegelasena.
Kirjandus
[muuda | muuda lähteteksti]- J. N. D. Kelly: The Oxford Dictionary of Popes. 1996.
- "Liber Pontificalis".
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]- Artikkel Linusest. (inglise keeles)
Eelnev Peetrus |
Rooma paavst 64/67–76/79 |
Järgnev Anacletus I |
Pildid, videod ja helifailid Commonsis: Linus |