Kaasaegne tsirkus
See artikkel vajab toimetamist. (Märts 2018) |
Artiklis ei ole piisavalt viiteid. (September 2024) |
Kaasaegne tsirkus ehk uus tsirkus (prantsuse keeles nouveau cirque, inglise keeles contemporary circus) on etenduskunsti osa, kus kasutatakse traditsioonilise tsirkuse tehnilisi elemente ja distsipliine, sidudes need ühtseks kontseptsiooniks.
Kui traditsiooniline tsirkus koosneb tavaliselt numbritest, mida artistid üksteise järel näitavad, siis kaasaegses tsirkuses luuakse terviklikke lavastusi, kus artisti tegevus sarnaneb teatrinäitleja omaga: ta kehastab karakterit ja annab edasi lugu, mis on balletile omaselt kerge, arusaadav ja lihtsalt jälgitav. Uue tsirkuse keskmeks tõusis sisu ja vormi vastandus. Traditsioonilisele tsirkusele omane tehnilise triki esitlemine peideti uues tsirkuses lookeskse vormi taha. 1980. aastatel tegelesid paljud narratiiviteatrid küsimustega, mida ma teen (sisu) ja kuidas ma seda teen (vorm). Hiljem tekkis ka küsimus kontseptsioonist ehk oluliseks sai küsimus: milleks? Teise suunana on esindatud ka tsirkuselavastused, kus laval toimub reaalne tegu – performatiivne akt. Enam ei ole tegemist reaalsest elust ümber jutustatud looga füüsilise soorituse kaudu. Saalis toimub tõeline kohtumine publikuga, kus mõlemad osapooled on ühes ja samas ajahetkes.
Ometi ei välista kaasaegne tsirkus numbrite esitamist, üksnes nende rõhuasetus erineb traditsioonilise tsirkuse trikipõhisusest. Ka kaasaegses tsirkuses on oluline tehniliselt kõrge tase, kuid seda koosluses kunstilise tasemega. Kaasaegne tsirkus on tihti multidistsiplinaarne ja valdkondadevaheline – etendustes kasutatakse laulu, koreografeeritud tantsu, elavat muusikat, audiovisuaalseid lahendusi jne. Seetõttu ongi mõne lavastuse piirid juba nii hägused, et polegi võimalik klassifitseerida, kas tegu on tsirkuse, tantsu või visuaalteatriga. Oluline erinevus on ka see, et kaasaegne tsirkus ei hõlma oma etendustes üldjuhul loomadressuuri.
Uue tsirkuse algusajaks saab lugeda aastat 1970 ja alguskohaks Prantsusmaad, enam-vähem samal ajal tekkis see ka Austraalias, Ameerika Ühendriikide läänerannikul ja Suurbritannias. Uus tsirkus tärkas soovist tuua tsirkus inimesele lähemale. Oluliseks muutusid lavastused tänavatel, teatrites ja muudes avalikes ruumides. Loodi arenduskeskuseid ning harrastuslike koolide kõrvale loodi ka eriala- ja kõrgkoole. Tsirkus ei olnud enam perekonnakeskne traditsioon, kus isa õpetas trikke lapsele ja see omakorda oma lapsele.
Tänapäeval on väga tugevad uue tsirkuse koolkonnad Prantsusmaal, Kanadas ja Põhjamaades.
Kaasaegne tsirkus Eestis
[muuda | muuda lähteteksti]Tsirkusekoolid
[muuda | muuda lähteteksti]Tsirkusestuudio Folie
[muuda | muuda lähteteksti]Tsirkusestuudio Folie on Terje Bernadti 2000. aastal asutatud tsirkuse õppekavaga huvikool. Stuudio tegutseb Tallinnas Salme ja Nõmme Kultuurikeskustes. Folie põhitegevuseks on akrobaatika- ja tsirkusealase koolituse pakkumine lastele, noortele ja täiskasvanutele. Treenerid nii Eestist kui ka välismaalt õpetavad trikke saltost žongleerimiseni. Tähtsal kohal on avalikud esinemised, laagrid, välisreisid ning lavastuste loomine. Kooli õpetajate ja õpilaste ühiselt loodud lavastustesse pannakse kogu oma loomingulisus ja trikimeisterlikkus, kombineerides seda teiste kunstivormidega, näiteks tantsu ja näitlemisega.
OMAtsirkus
[muuda | muuda lähteteksti]OMAtsirkus on noorte kollektiiv, mis tegeleb tsirkusega. Just sellisega, nagu nemad ise tahavad ja oskavad. Olgu see siis kellegi jaoks uus või kellegi teise jaoks vana. Nad avastavad maailma oma silmadega ja alati uuesti. OMAtsirkuse jaoks pole trikid köitel ja trapetsitel, monoratastel ja rõngastega, kurikate ja pallidega, žongleerimine, akrobaatika ja ekvilibristika (tasakaalukunst) eesmärk omaette. Trikk kui selline on küll jätkuvalt olemas, aga see ei pruugi enam olla asi iseeneses, pigem osake tervikust. Sellise tsirkusega võib teha ja väljendada sisuliselt kõike, sh käsitleda inimeksistentsi paineid – miski pole võimatu.
Mustkunsti huviring
[muuda | muuda lähteteksti]Mustkunsti huviringi juhendab Fred-Erik Johanson. Tundides tutvustatakse mustkunsti liike, õpitakse meisterdama rekvisiite, treenitakse käteosavust, arendatakse loogilist mõtlemist ja tehnilist taipu ning eneseväljendust ja esinemisjulgust.
PartnerAkro
[muuda | muuda lähteteksti]PartnerAkro, mis asutati 2015. aastal Kadri Ridaste juhtimisel, on huvikool, kus saab õppida akrobaatikat ja tsirkust olenemata vanusest. Treeningud toimuvad Keilas ja Sauel.
Tsirkusekool
[muuda | muuda lähteteksti]Tsirkusekool on välja kasvanud Vello ja Aita Vaheri tsirkuseperekonna 30-aastasest aktiivsest tegevusest: joogavõimlemine, väikelastega võimlemine, sportakrobaatika, rühmvõimlemine, kergejõustik, näitlemine, tantsimine ja laulmine. Peamised tegevused on: laste akrobaatika ja tsirkus 3-15 eluaastani ning beebide ja väikelaste võimlemine koos lapsevanemaga. Kõrvaltegevused on: draamaõpe, kõnetehnika, klounaad, miim. Koolitusi viib läbi Aita Vaher.
Organisatsioonid
[muuda | muuda lähteteksti]Eesti Kaasaegse Tsirkuse Arenduskeskus MTÜ
[muuda | muuda lähteteksti]Eesti Kaasaegse Tsirkuse Arenduskeskus MTÜ on asutatud 12. septembril 2014 Eesti kaasaegse tsirkuse organisatsioonide ja artistide poolt missiooniga saavutada Eesti kaasaegse tsirkuse silmapaistvus, kõrgetasemelisus ning tunnustatus kodu- ja välismaal.
AD Productions MTÜ (ADP)
[muuda | muuda lähteteksti]ADP eesmärgiks on uudsete valdkondadevahelise kultuuri-, haridusprogrammide ja kaasaegse tsirkuse kui etenduskunsti arendamine, populariseerimine ja koordineerimine. Väljundiks kaasaegse tsirkuse etenduste loomine ja maaletoomine, sotsiaalse tsirkuse projektid (erivajadustega inimesed, põgenikud jt), kohalikud ja rahvusvahelised haridusprojektid, festivalide korraldus, loovtunnid ja konsultatsioonid. ADP on Baltic Nordic Circus Network’i ning Eesti Kaasaegse Tsirkuse Arenduskeskuse asutajaliige, läbi Tsirkusekeskuse ka ülemaailmse tsirkusevõrgustiku Circostrada liige.
MTÜ Eksperimentaalse Liikumise Keskus
[muuda | muuda lähteteksti]MTÜ Eksperimentaalse Liikumise Keskus produtseerib kaasaegse etenduskunsti lavastusi, sh tsirkust. Organisatsioon on teinud koostööd Saša Pepeljajevi, Vootele Vaheri, Alissa Šnaideri, Kädi Metsoja, Kristin Made, Kaja Kannu, Anu Vase, Mart Kangro, Tiina Möldri, Helen Reitsniku, Merit Ridaste, Margus Terasmehe ja paljude teiste lavastajatega.
OpenTsirkus Stage
[muuda | muuda lähteteksti]Open Tsirkus Stage on kollektiiv, mis toetab vabasid, iseseisvaid ja kutselisi artiste, pakkudes samal ajal tuge harrastajatele ja algajatest esinejatele. Ta organiseerib koostöös teatritega etendusi, sündmusi, festivale, konverentse ja õpitubasid, mis on seotud teatri, muusika, tsirkuse, sõnakunsti ja nukuteatriga.
Luidja Tsirkusetalu
[muuda | muuda lähteteksti]Hiiumaal asuva Luidja Tsirkusetalu eesmärk on maaelu rikastamine kultuuri, loovuse, keskkonnateadliku mõtlemise ja sotsiaalse kaasamise kaudu. Tsirkusetalu peamiseks töövahendiks on tsirkus tema erinevates avaldumisvormides: tsirkusekunst, klounaad, sotsiaalne tsirkus, tuletsirkus. Samuti pakub tsirkusetalu residentuuri eri kunstivormide esindajatele ja loob kohapaikseid etendusi nii Luidjal, Eestis kui mujal maailmas. Luidja Tsirksuetalu alla kuuluvad Eesti tantsu- ja tsirkuseteraapia liit ning Duo Schokokaboom.
Eesti tantsu- ja tsirkuseteraapia liit
[muuda | muuda lähteteksti]ETTL asutati aastal 2010. Liidu eesmärk on sotsiaalse- ja teraapilise tsirkuse tutvustamine ja arendamine. Selleks viiakse läbi osalustsirkuse projekte, avalikke etendusi, koolitusi, korraldatakse festivale ja pakutakse võimalust praktiseerimiseks inimestele, kes töötavad inimestega ja on huvitatud kasutama oma töös alternatiivseid metoodikaid. Sotsiaalse tsirkuse sihtrühmaks on mitut liiki erivajadusega inimesed, eesmärk on tuua leevendust või pakkuda lahendusi ühiskondlikele, sotsiaalsetele ja mõnikord ka isiklikele probleemidele. Esimene projekt Eestis viidi läbi aastal 2003.
Artistid
[muuda | muuda lähteteksti]- Grete Gross, pilvekiik (SaSak, 2015)
- Lizeth Wolk, õhurõngas (SaSak, 2015)
- Ireen Peegel, cyr rõngas (SaSak, 2017)
- Kert Ridaste, partnerakrobaatika, tantsuline akrobaatika (DOCH, 2018)
- Merit Ridaste, köielkõndija
- Meelis Kubo, mustkunst ja illusionism
- Charlekas (Karl Eelmaa), mustkunst ja illusionism
- Dan le Man (Dan Renwick), füüsiline teater ja klounaad
- Piip ja Tuut (Haide Männamäe ja Toomas Tross), füüsiline teater ja klounaad
- Duo Schokokaboom (Helena Ehrenbusch ja Ulrike Jäger), tsirkuseteater, klounaad, tants
- Kristin Made, trapets ja žongleerimine
- Kädi Metsoja, akrobaatiline tants ja žongleerimine
- Kadri Hansen, õhukangas https://www.kadrihansen.com
- Lembi Vaher, õhutrapets, žongleerimine, beebiakrobaatika, köis https://instagram.com/lembivaher
- Endla Vaher, õhukangas, õhurõngas, hula hoop, akrobaatika https://instagram.com/endlavaher
- Vello Vaher, jooga, kondiväänamine, beebiakrobaatika. Americas Got Talent 2016, 11. hooaja veerandfinalist https://instagram.com/vellovaher
- Aita Vaher, näitlemine, laulmine, hääleimprovisatsioon, kõnetehnika, draamaõpe https://instagram.com/aitavaher
- Lemme Vaher, õhurõngas, õhulõtk.
- Eliise Piirla, õhukangas, õhurõngas,https://www.instagram.com/polemayhem/
Festivalid
[muuda | muuda lähteteksti]- Rahvusvaheline kaasaegse tsirkuse festival HOOG /AD Productions
- TaDaa! Tänavakunstifestival /Open Tsirkus Stage
- Rahvusvaheline kaasaegse tsirkuse festival Circus Tree /AD Productions/ Tsirkusestuudio Folie, Soome Instituut, Prantsuse Instituut, Tsirkusekeskus
- Eesti Tsirkuse Konvention Badoom Tss / Open Tsirkus Stage
- Eesti Tsirkuse Festival & Ülemaailmne tsirkusepäev / Tsirkusekeskus
- Tsirkusepuu / Tallinn 2011, Tsirkusestuudio Folie
Lavastused
[muuda | muuda lähteteksti]- Grete Gross, "Ahelad".
- Big Wolf Company (Lizeth Wolk ja Grete Gross), "Igavikuline õhtusöök".
- Kädi Metsoja, "moiste"
- Grupilavastus (Grete Gross, Ireen Peegel, Jaako Repola, Juha-Matti Eskelinen, Lizeth Wolk), "Krudiseja"
- Trikiteater Kajakas, "Viktor ja kollane kera".
- Piip ja Tuut, "Piip ja Tuut on LÕVI KÕRR JA JÄNES JASS"
- Piip ja Tuut, "Piip ja Tuut PIMEDAS JA TEKI ALL"
- Piip ja Tuut "Cabaret Siberia, Uskumatu teekond paradiisi"
- Fred-Erik Johanson, "Illusioon"
- Schokokaboom "Kus on minu šokolaad?"
- Schokokaboom "Sinna ja tagasi"
- Schokokaboom "Totally Dangerous Number"
- Open Tsirkus Stage, Burlesque Estonia ja Eesti Mustkunstnikliit koostöö "Fringe! Show"
Artiklid
[muuda | muuda lähteteksti]- Piret Parik "Tsirkusetüdruk Grete: viga saades ma mõistan, kui väga ma tsirkust ikka armastan", Õhtuleht, 22.04.2014
- Ott Karulin "Uue tsirkuse ahelad" Sirp, 19.06.2015
- Ott Karulin "Ühel käel topeltpööre" Sirp, 24.11.2017
- Kaja Kann, "Tsirkus, kus Meie ei ole Mina mitmus" Postimees, 28.12.2017
- "Vastab Toomas Tross", Teater. Muusika. Kino 2017, nr 4
- Kaja Kann, "Tsirkusepäeva eel. Kuidas OMAtsirkus Berliinis festivalil žüriile vingerpussi tegi" Eesti Päevaleht, 26.04.2017
- Kaja Kann, "Üks fiktsioon, mõned faktid, veidi arutelu ja natuke soovmõtlemist kaasaegsest tsirkusest". TANTSUKUUKIRI
- Giulia Oro, "Lack of Art festivalist" culture.ee, 13.04.2015
- Helena Tamm, "Lack = Full of Art ja vastupidi" kultuur.info, 16.04.2015
- Joel Alas, "Young Acrobats of Tallinn" The Baltic Times, 07.09.2006
- Tiit Tuumalu, "Uneskõndiv tsirkus tekitab sõltuvust" Postimees, 03.01.2007
- Harda Roosna, "Migrantide ja pagulastega sai Soomes tsirkust" tsirkusetalu.com, 02.10.2015
- Helja Kaptein, "Šokolaaditsirkus tõi tsirkusekuu saarele" tsirkusetalu.com, 24.04.2015
- Kaili Puusepp, "Kus Tsir Kus?" tsirkusetalu.com, 10.10.2010
- Aive Sarjas, "Esimest korda maailmas: tsirkuseteraapia koos hobusega" Maaleht, 11.07.2009
- Ain Klaassen, "Tsirkus on teraapiline. Kes on kogenud, see teab!" Sotsiaaltöö, 05.2009 (lk 58)