Mine sisu juurde

Vikipeedia:Arutelulehekülg: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
P näpukad
 
(ei näidata 12 kasutaja 30 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
{{Vikipeedia nimeruumid}}
'''Aruteluleheküljed''' on mõeldud artiklite sisu üle arutamiseks ja muudatuste põhjendamiseks. Arutelulehekülgedel võib olla lisainformatsiooni, mida artiklis pole.
'''Aruteluleheküljed''' on mõeldud artiklite sisu ja arengu üle arutamiseks ja muudatuste põhjendamiseks. Arutelulehekülgedel võib leiduda lisainformatsiooni, mida artiklis pole.


'''Arutelulehekülg''' on igal leheküljel (välja arvatud Eri: [[Vikipeedia:Nimeruum|nimeruumis]] olevad leheküljed). On kahte liiki arutelulehti:
'''Arutelulehekülg''' on igal leheküljel (välja arvatud virtuaalsete [[Vikipeedia:Nimeruum|nimeruumide]] leheküljed). On kahte liiki arutelulehti:
*arutelulehed, millel asub arutelu [[Vikipeedia:Artikkel|artikli]], [[Vikipeedia:Mallid|malli]], [[Vikipeedia:Kategooriad|kategooria]] jne kohta
*arutelulehed, millel asub arutelu [[Vikipeedia:Artikkel|artikli]], [[Vikipeedia:Mallid|malli]], [[Vikipeedia:Kategooriad|kategooria]] jne kohta
*kasutaja arutelud, mida kasutatakse teiste kasutajatega suhtlemiseks ja neile sõnumite jätmiseks
*kasutaja arutelud, mida kasutatakse teiste kasutajatega suhtlemiseks ja neile sõnumite jätmiseks


Kui arutelulehel pole teksti, siis on sellele viitav link artikli, malli, kategooria jne leheküjel '''<font color="#BA0000">punane</font>'''. See ei tähenda, et arutelulehte ei saa tekitada, Sa oled lihtsalt esimene, kes arutellu midagi kirjutab.
Kui arutelulehel pole teksti, siis on sellele viitav link artikli, malli, kategooria jne leheküjel '''<span style="color:#BA0000">punane</span>'''. See ei tähenda, et arutelu ei ole ette nähtud, Sa oled lihtsalt esimene, kes arutellu midagi kirjutab.


==Pääs arutelulehele==
==Pääs arutelulehele==
Et jõuda arutelulehele, otsi lehekülje päisest sakki lingiga '''"Arutelu"''' (kujundusest olenevalt võib link asuda ka lehe vasakus ääres ja olla kujul "Selle lehekülje arutelu").


Artiklite nimeruumi arutelulehe pealkirjas on eesliide "Arutelu:", mille järel vastava artikli pealkiri. Näiteks artikli [[Matemaatika]] arutelulehekülg on [[Arutelu:Matemaatika]]. Teiste nimeruumide arutelude pealkirjades on lisaks nimeruumi nimi. Näiteks kasutajaleheküljega [[Kasutaja:Näidis]] kaasneb arutelu [[Kasutaja arutelu:Näidis]]. See lehekülg siin on Vikipeedia nimeruumis, seega arutelu selle lehekülje jaoks kannab pealkirja [[Vikipeedia arutelu:Arutelulehekülg]]. [[:et:|Esileht]] on peamises nimeruumis, selle arutelu asub [[Arutelu:Esileht]].
Et jõuda arutelulehele, otsi lehekülje päisest lipikut lingiga '''"arutelu"''' (kujundusest olenevalt võib link asuda ka lehe vasakus ääres ja olla kujul "Selle lehekülje arutelu").


Arutelulehelt saad sa artikli juurde tagasi pöörduda, klõpsates lehekülje päises linki '''"Artikkel"'''. Lehekülgedel, mis on teistes nimeruumides, on teistsugune link, näiteks '''"Kasutaja leht"''' või '''"Projektileht"''' (Vikipeedia nimeruumi lehekülgedel).
Artiklite nimeruumi arutelulehe pealkiri on "Arutelu:" pluss artikli pealkiri. Näiteks artikli [[Matemaatika]] arutelulehekülg on [[Arutelu:Matemaatika]]. Teiste nimeruumide arutelude nimedele lisandub nimeruumi nimi. Näiteks kasutajaleheküljega [[Kasutaja:Näidis]] kaasneb arutelu [[Kasutaja arutelu:Näidis]]. See lehekülg siin on Vikipeedia nimeruumis, seega arutelu selle lehekülje jaoks kannab pealkirja [[Vikipeedia arutelu:Arutelulehekülg]]. [[Esileht]] on peamises nimeruumis, selle arutelu asub [[Arutelu:Esileht]].


Arutelulehele saab kirjutada samamoodi, nagu redigeeritakse artikleid. Link "Lisa teema" arutelulehekülje päises võimaldab luua uut alajaotust ilma terve lehekülje muutmiskasti avamata.
Arutelulehelt saad sa artikli juurde tagasi pöörduda, klõpsates lehekülje päises linki '''"artikkel"'''. Lehekülgedel, mis on teistes nimeruumides, on teistsugune link, näiteks '''"kasutaja leht"''' või '''"abileht"''' (Vikipeedia nimeruumi lehekülgedel).

Allkirjasta oma postitused arutelulehtedel alati nelja [[tilde]]ga (<nowiki>~~~~</nowiki>) või nupuga [[Pilt:Vector toolbar signature button.png]], mis annab tulemuseks midagi sellist: [[Eri:Mypage|Kasutajanimi]] {{CURRENTTIME}}, {{CURRENTDAY}} {{CURRENTMONTHNAME}} {{CURRENTYEAR}} (UTC)


==Arutelulehtede kasutamine==
==Arutelulehtede kasutamine==
===Sisulised juhtnöörid===
Allkirjasta oma postitused arutelulehtedel alati nelja [[tilde]]ga (<nowiki>~~~~</nowiki>), mis annab tulemuseks midagi sellist: Kasutajanimi 27. november 2008, kell 10:23 (UTC)
*'''Järgi Vikipeedia poliitikat ka aruteluleheküljel''' (tõendatus, neutraalsus, mitte avaldada esimese allika informatsiooni, avaldamata uurimistulemusi ega autoriõigustega kaitstud materjali). Vaata [[Vikipeedia:Põhimõtted]].
*'''Selgita ja argumenteeri oma seisukohti.''' Nii on hõlpsam teisi kasutajaid veenda ja konsensust saavutada. Ära kritiseeri põhjuseta teiste seisukohti.
*'''Selgita artiklisse tehtud muudatuste põhjusi.''' Juhul kui artikli muutja pole seda teinud, on aruteluleht hea koht järelepärimiseks.
*'''Püsi teemas.''' Arutelulehekülg on mõeldud aruteluks vastava '''artikli''' ja selle arendamise kohta, mitte üldisteks mõttevahetusteks artikli teema üle. Arutelulehe eesmärk on artiklit paremaks muuta. Aruteluleht ei ole turuplats või netikommentaarium, kus kasutajad saavad vaielda oma isiklike seisukohtade õigsuse üle. Eesmärk on autoriteetsetest allikatest pärit erinevate seisukohtade neutraalne kajastamine, nii arutelus kui artiklis. Arutelu mingi probleemi üle peaks ideaalis lõppema konsensuse või kokkuleppega.
*'''Jaga materjali.''' Aruteluleht on hea koht hoidmaks materjali, mis on artiklist välja tõstetud puuduliku tõendatavuse või neutraalsuse tõttu, et oleks aega leida allikaid, või materjali mille artiklisse lisamise otstarbekuses pole täit kindlust.
*'''Loe arhiive.''' Kui oled uus kasutaja ja/või redigeerid artiklit esmakordselt, loe kindlasti arutelu ja selle arhiive. Need võivad sisaldada olulisi tähelepanekuid või juhtnööre artikli redigeerimiseks.
*'''Arutle ühe probleemi üle ühes kohas.''' Arutelud erinevates kohtades sama probleemi üle raiskavad ressursse, kuna arutlusealune probleem võib olla juba kuskil mujal lahenduse leidnud. Kui leiad lõhenenud arutelu, liida see ühte kohta, jättes maha lingi ja seletuse üleviimise kohta.
*'''Ole sõbralik uute kasutajate vastu.''' Uued kasutajad ei pruugi veel tuttavad olla Vikipeedia põhimõtete ja vormistamisjuhistega. Pööra viisakalt tähelepanu tehtud veale, viita vastavatele juhistele ja soovita, mida teha vea parandamiseks.


Kui arutelulehel kasutatakse väljendit "see lehekülg", mõeldakse tavaliselt põhilehekülge (lehte, millega aruteluleht on seotud). Arutelulehele endale viidates kasutatakse "see arutelu".
Kui arutelulehel kasutatakse väljendit "see lehekülg" või "siin", mõeldakse tavaliselt põhilehekülge (lehte, millega aruteluleht on seotud). Arutelulehele endale viidates kasutatakse "see arutelu".


===Ära nii tee===
"Lisa kommentaar arutellu"-funktsioon ("+" arutelulehekülje päises) võimaldab luua uut alajaotust ilma tervet lehekülge redigeerimata.
*'''Ära ründa isiklikult.''' Isiklikuks rünnakuks loetakse järgnevaid juhtumeid:
**kasutaja nimetamine idioodiks, fašistiks jne
**kasutaja ähvardamine
**kasutaja isiklike andmete avaldamine
*'''Ära muuda ega kustuta teiste kasutajate postitusi arutelulehel.''' (erandid on toodud allpool)

Vastuvõetamatu (eriti korduv) käitumine võib kaasa tuua sinu IP-aadressi või kasutajanime blokeerimise.

===Kommentaaride redigeerimine===
Arutelulehekülje sisu ei ole üldiselt määratud entsüklopeedia lugejale. Seepärast ei ole vajadust parandada kommentaarides trükivigu, grammatikat jne, kui kirjutatu mõte on vigadest hoolimata arusaadav. Teiste kasutajate kommentaaride redigeerimine võib neid tõsiselt häirida. Võid seda siiski erandjuhul teha järgmistel juhtudel:
*kui sul on kommentaari autori luba
*halvustava teksti või kasutaja isikuandmete eemaldamiseks
*allkirjata kommentaaride allkirjastamiseks. Selleks lisa allkirjata kommentaari järele '''<nowiki>{{allkirjata|<kasutajanimi või IP-aadress>|<kommentaari lisamise aeg>}}</nowiki>'''.
*kommentaarides olevate katkiste linkide parandamiseks (kui need on tekkinud näpuvea, lingitud lehekülje teisaldamise või arhiveerimise tõttu)

Oma kommentaaride muutmist ei peeta samuti heaks tooniks. Kui pead seda siiski tegema, kasuta muudetava kommentaari läbikriipsutamist. <nowiki><s>niimoodi</s></nowiki> näeb välja <s>niimoodi</s>. '''Ära kunagi kriipsuta läbi teise kasutaja kommentaari!'''

==Tehnilised ja vormistamisstandardid==
[[Pilt:Signature button.png|pisi]]
*'''Allkirjasta kõik oma postitused arutelulehekülgedel, kasutades nelja tildet (<nowiki>~~~~</nowiki>)''' või muutmiskasti kohal nupureas pliiatsi pildiga nuppu.
*'''Püüa vältida liigset vormindamist.''' Pea piiri ''kaldkirja'', '''paksu kirja''' ja eriti LÄBIVATE SUURTÄHTEDEGA (mida mõistetakse karjumisena)
*'''Vormista oma postitused selgelt, arusaadavalt ja pigem lühidalt kui pidevate kordamiste ja teemast kõrvalekaldumistega'''
*'''Alusta uut teemat lehekülje lõpus.''' Eralda oma kommentaar eelnevast arutelust uue teemakohase pealkirjaga (<nowiki>==Sinu pealkiri==</nowiki>) või kasuta horisontaaljoont (<nowiki>----</nowiki>). Link "Lisa teema" moodustab automaatselt uue alajaotuse arutelu lõppu.
*'''Kasuta julgelt linke.''' Siselingid, välislingid ja intervikilingid on arutelulehekülgedel sama kasulikud kui igal pool mujal.
*'''Kui lehekülg muutub liiga pikaks, siis ära kustuta, vaid arhiveeri.''' Vaata [[Vikipeedia:Kuidas arhiveerida arutelulehekülge]]


===Taanded===
===Taanded===
Kuna [[viki]] tarkvara võimaldab väga erinevaid vormingustiile, siis on tähtis, et vormindamise põhimõtted oleks kooskõlastatud ja ühtsed, et tagada loetavad arutelulehed. Kommentaaride erinevad taanded aitavad jälgida, millistele kommentaaridele on millised vastused kirjutatud.
Kuna [[viki]]tarkvara võimaldab väga erinevaid vormingustiile, siis on tähtis, et vormindamise põhimõtted oleks kooskõlastatud ja ühtsed, et tagada arutelulehtede loetavus. Kommentaaride erinevad taanded aitavad jälgida, millistele kommentaaridele on millised vastused kirjutatud.

Kommentaari taane saavutatakse koolonite (':') lisamisega lõigu algusesse. Vastates eelnevale kommentaarile, peaks vastuse ees olema üks koolon rohkem kui eelneval kommentaaril. Esimene lausung alajaotuses on ilma taandeta, järgmisel on üks koolon, järgmisel kaks jne.


Kui postitused lähevad vasakust äärest liiga kaugele, siis võid kasutada malli {{tl|Taane}}, et näidata seost tekstiga, millele vastad.
Kommentaari taane saavutatakse koolonite (':') lisamisega selle ette. Vastates eelnevale kommentaarile, peaks vastuse ees olema üks koolon rohkem kui eelneval kommentaaril. Esimene lausung alajaotuses on ilma taandeta, järgmisel on üks koolon, järgmisel kaks jne.


====Seda on lihtne lugeda====
====Seda on lihtne lugeda====
Kood:
Kood:
<pre>
<pre>
Kuidas supp maitseb? --[[Jaan]]
Kuidas supp maitseb? --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
:See on suurepärane!! --[[Jane]]
:See on suurepärane!! --[[Kasutaja Jane|Jane]]
:Pole viga.. --[[Georg]]
:Pole viga. --[[Kasutaja Georg|Georg]]
::Ma valmistasin selle ise! --[[Jaan]]
::Ma valmistasin selle ise! --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Jane]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Kasutaja Jane|Jane]]
:Ma arvan, et mitte. --[[Georg]]
:Ma arvan, et mitte. --[[Kasutaja Georg|Georg]]
</pre>
</pre>


41. rida: 80. rida:
{| border="1" cellpadding="6" cellspacing="0"
{| border="1" cellpadding="6" cellspacing="0"
|
|
Kuidas supp maitseb? --[[Jaan]]<br>
Kuidas supp maitseb? --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]<br>
:See on suurepärane!! --[[Jane]]<br>
:See on suurepärane!! --[[Kasutaja Jane|Jane]]<br>
:Pole viga.. --[[Georg]]<br>
:Pole viga. --[[Kasutaja Georg|Georg]]<br>
::Ma valmistasin selle ise! --[[Jaan]]<br>
::Ma valmistasin selle ise! --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]<br>
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Jane]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Kasutaja Jane|Jane]]
:Ma arvan, et mitte. --[[Georg]]<br>
:Ma arvan, et mitte. --[[Kasutaja Georg|Georg]]<br>
|}
|}


52. rida: 91. rida:
Kood:
Kood:
<pre>
<pre>
Kuidas supp maitseb? --[[Jaan]]
Kuidas supp maitseb? --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
See on suurepärane!! --[[Jane]]
See on suurepärane!! --[[Kasutaja Jane|Jane]]
Pole viga.. --[[Georg]]
Pole viga.. --[[Kasutaja Georg|Georg]]
Ma valmistasin selle ise! --[[Jaan]]
Ma valmistasin selle ise! --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Jane]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Kasutaja Jane|Jane]]
Ma arvan, et mitte. --[[Georg]]
Ma arvan, et mitte. --[[Kasutaja Georg|Georg]]
</pre>
</pre>


63. rida: 102. rida:
{| border="1" cellpadding="6" cellspacing="0"
{| border="1" cellpadding="6" cellspacing="0"
|
|
Kuidas supp maitseb? --[[Jaan]]
Kuidas supp maitseb? --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
See on suurepärane!! --[[Jane]]
See on suurepärane!! --[[Kasutaja Jane|Jane]]
Pole viga.. --[[Georg]]
Pole viga.. --[[Kasutaja Georg|Georg]]
Ma valmistasin selle ise! --[[Jaan]]
Ma valmistasin selle ise! --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Jane]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Kasutaja Jane|Jane]]
Ma arvan, et mitte. --[[Georg]]
Ma arvan, et mitte. --[[Kasutaja Georg|Georg]]
|}
|}


==Vaata ka==
==Vaata ka==
*[[Vikipeedia:Kuidas arhiveerida arutelulehekülge]]
*[[Vikipeedia:Arutelulehekülje arhiveerimine]]


{{Abilehtede navigeerimismall}}
[[Kategooria:Vikipeedia]]


[[Kategooria:Vikipeedia abilehed|{{PAGENAME}}]]
[[en:Wikipedia:Talk page]]

Viimane redaktsioon: 29. mai 2022, kell 08:04

Vikipeedia nimeruumid
Põhinimeruumid Arutelunimeruumid
0 Artiklid Arutelu 1
2 Kasutaja Kasutaja arutelu 3
4 Vikipeedia Vikipeedia arutelu 5
6 Fail Faili arutelu 7
8 MediaWiki MediaWiki arutelu 9
10 Mall Malli arutelu 11
12 Juhend Juhendi arutelu 13
14 Kategooria Kategooria arutelu 15
100 Portaal Portaali arutelu 101
102 Mustand Mustandi arutelu 103
828 Moodul Mooduli arutelu 829
2300 Tööriist Tööriista arutelu 2301
2302 Tööriista määratlus Tööriista määratluse arutelu 2303
2600 Teema
Virtuaalsed nimeruumid
-1 Eri
-2 Meedia

Aruteluleheküljed on mõeldud artiklite sisu ja arengu üle arutamiseks ja muudatuste põhjendamiseks. Arutelulehekülgedel võib leiduda lisainformatsiooni, mida artiklis pole.

Arutelulehekülg on igal leheküljel (välja arvatud virtuaalsete nimeruumide leheküljed). On kahte liiki arutelulehti:

  • arutelulehed, millel asub arutelu artikli, malli, kategooria jne kohta
  • kasutaja arutelud, mida kasutatakse teiste kasutajatega suhtlemiseks ja neile sõnumite jätmiseks

Kui arutelulehel pole teksti, siis on sellele viitav link artikli, malli, kategooria jne leheküjel punane. See ei tähenda, et arutelu ei ole ette nähtud, Sa oled lihtsalt esimene, kes arutellu midagi kirjutab.

Pääs arutelulehele

[muuda lähteteksti]

Et jõuda arutelulehele, otsi lehekülje päisest sakki lingiga "Arutelu" (kujundusest olenevalt võib link asuda ka lehe vasakus ääres ja olla kujul "Selle lehekülje arutelu").

Artiklite nimeruumi arutelulehe pealkirjas on eesliide "Arutelu:", mille järel vastava artikli pealkiri. Näiteks artikli Matemaatika arutelulehekülg on Arutelu:Matemaatika. Teiste nimeruumide arutelude pealkirjades on lisaks nimeruumi nimi. Näiteks kasutajaleheküljega Kasutaja:Näidis kaasneb arutelu Kasutaja arutelu:Näidis. See lehekülg siin on Vikipeedia nimeruumis, seega arutelu selle lehekülje jaoks kannab pealkirja Vikipeedia arutelu:Arutelulehekülg. Esileht on peamises nimeruumis, selle arutelu asub Arutelu:Esileht.

Arutelulehelt saad sa artikli juurde tagasi pöörduda, klõpsates lehekülje päises linki "Artikkel". Lehekülgedel, mis on teistes nimeruumides, on teistsugune link, näiteks "Kasutaja leht" või "Projektileht" (Vikipeedia nimeruumi lehekülgedel).

Arutelulehele saab kirjutada samamoodi, nagu redigeeritakse artikleid. Link "Lisa teema" arutelulehekülje päises võimaldab luua uut alajaotust ilma terve lehekülje muutmiskasti avamata.

Allkirjasta oma postitused arutelulehtedel alati nelja tildega (~~~~) või nupuga , mis annab tulemuseks midagi sellist: Kasutajanimi 07:07, 30 oktoober 2024 (UTC)

Arutelulehtede kasutamine

[muuda lähteteksti]

Sisulised juhtnöörid

[muuda lähteteksti]
  • Järgi Vikipeedia poliitikat ka aruteluleheküljel (tõendatus, neutraalsus, mitte avaldada esimese allika informatsiooni, avaldamata uurimistulemusi ega autoriõigustega kaitstud materjali). Vaata Vikipeedia:Põhimõtted.
  • Selgita ja argumenteeri oma seisukohti. Nii on hõlpsam teisi kasutajaid veenda ja konsensust saavutada. Ära kritiseeri põhjuseta teiste seisukohti.
  • Selgita artiklisse tehtud muudatuste põhjusi. Juhul kui artikli muutja pole seda teinud, on aruteluleht hea koht järelepärimiseks.
  • Püsi teemas. Arutelulehekülg on mõeldud aruteluks vastava artikli ja selle arendamise kohta, mitte üldisteks mõttevahetusteks artikli teema üle. Arutelulehe eesmärk on artiklit paremaks muuta. Aruteluleht ei ole turuplats või netikommentaarium, kus kasutajad saavad vaielda oma isiklike seisukohtade õigsuse üle. Eesmärk on autoriteetsetest allikatest pärit erinevate seisukohtade neutraalne kajastamine, nii arutelus kui artiklis. Arutelu mingi probleemi üle peaks ideaalis lõppema konsensuse või kokkuleppega.
  • Jaga materjali. Aruteluleht on hea koht hoidmaks materjali, mis on artiklist välja tõstetud puuduliku tõendatavuse või neutraalsuse tõttu, et oleks aega leida allikaid, või materjali mille artiklisse lisamise otstarbekuses pole täit kindlust.
  • Loe arhiive. Kui oled uus kasutaja ja/või redigeerid artiklit esmakordselt, loe kindlasti arutelu ja selle arhiive. Need võivad sisaldada olulisi tähelepanekuid või juhtnööre artikli redigeerimiseks.
  • Arutle ühe probleemi üle ühes kohas. Arutelud erinevates kohtades sama probleemi üle raiskavad ressursse, kuna arutlusealune probleem võib olla juba kuskil mujal lahenduse leidnud. Kui leiad lõhenenud arutelu, liida see ühte kohta, jättes maha lingi ja seletuse üleviimise kohta.
  • Ole sõbralik uute kasutajate vastu. Uued kasutajad ei pruugi veel tuttavad olla Vikipeedia põhimõtete ja vormistamisjuhistega. Pööra viisakalt tähelepanu tehtud veale, viita vastavatele juhistele ja soovita, mida teha vea parandamiseks.

Kui arutelulehel kasutatakse väljendit "see lehekülg" või "siin", mõeldakse tavaliselt põhilehekülge (lehte, millega aruteluleht on seotud). Arutelulehele endale viidates kasutatakse "see arutelu".

Ära nii tee

[muuda lähteteksti]
  • Ära ründa isiklikult. Isiklikuks rünnakuks loetakse järgnevaid juhtumeid:
    • kasutaja nimetamine idioodiks, fašistiks jne
    • kasutaja ähvardamine
    • kasutaja isiklike andmete avaldamine
  • Ära muuda ega kustuta teiste kasutajate postitusi arutelulehel. (erandid on toodud allpool)

Vastuvõetamatu (eriti korduv) käitumine võib kaasa tuua sinu IP-aadressi või kasutajanime blokeerimise.

Kommentaaride redigeerimine

[muuda lähteteksti]

Arutelulehekülje sisu ei ole üldiselt määratud entsüklopeedia lugejale. Seepärast ei ole vajadust parandada kommentaarides trükivigu, grammatikat jne, kui kirjutatu mõte on vigadest hoolimata arusaadav. Teiste kasutajate kommentaaride redigeerimine võib neid tõsiselt häirida. Võid seda siiski erandjuhul teha järgmistel juhtudel:

  • kui sul on kommentaari autori luba
  • halvustava teksti või kasutaja isikuandmete eemaldamiseks
  • allkirjata kommentaaride allkirjastamiseks. Selleks lisa allkirjata kommentaari järele {{allkirjata|<kasutajanimi või IP-aadress>|<kommentaari lisamise aeg>}}.
  • kommentaarides olevate katkiste linkide parandamiseks (kui need on tekkinud näpuvea, lingitud lehekülje teisaldamise või arhiveerimise tõttu)

Oma kommentaaride muutmist ei peeta samuti heaks tooniks. Kui pead seda siiski tegema, kasuta muudetava kommentaari läbikriipsutamist. <s>niimoodi</s> näeb välja niimoodi. Ära kunagi kriipsuta läbi teise kasutaja kommentaari!

Tehnilised ja vormistamisstandardid

[muuda lähteteksti]
  • Allkirjasta kõik oma postitused arutelulehekülgedel, kasutades nelja tildet (~~~~) või muutmiskasti kohal nupureas pliiatsi pildiga nuppu.
  • Püüa vältida liigset vormindamist. Pea piiri kaldkirja, paksu kirja ja eriti LÄBIVATE SUURTÄHTEDEGA (mida mõistetakse karjumisena)
  • Vormista oma postitused selgelt, arusaadavalt ja pigem lühidalt kui pidevate kordamiste ja teemast kõrvalekaldumistega
  • Alusta uut teemat lehekülje lõpus. Eralda oma kommentaar eelnevast arutelust uue teemakohase pealkirjaga (==Sinu pealkiri==) või kasuta horisontaaljoont (----). Link "Lisa teema" moodustab automaatselt uue alajaotuse arutelu lõppu.
  • Kasuta julgelt linke. Siselingid, välislingid ja intervikilingid on arutelulehekülgedel sama kasulikud kui igal pool mujal.
  • Kui lehekülg muutub liiga pikaks, siis ära kustuta, vaid arhiveeri. Vaata Vikipeedia:Kuidas arhiveerida arutelulehekülge

Kuna vikitarkvara võimaldab väga erinevaid vormingustiile, siis on tähtis, et vormindamise põhimõtted oleks kooskõlastatud ja ühtsed, et tagada arutelulehtede loetavus. Kommentaaride erinevad taanded aitavad jälgida, millistele kommentaaridele on millised vastused kirjutatud.

Kommentaari taane saavutatakse koolonite (':') lisamisega lõigu algusesse. Vastates eelnevale kommentaarile, peaks vastuse ees olema üks koolon rohkem kui eelneval kommentaaril. Esimene lausung alajaotuses on ilma taandeta, järgmisel on üks koolon, järgmisel kaks jne.

Kui postitused lähevad vasakust äärest liiga kaugele, siis võid kasutada malli {{Taane}}, et näidata seost tekstiga, millele vastad.

Seda on lihtne lugeda

[muuda lähteteksti]

Kood:

Kuidas supp maitseb? --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
:See on suurepärane!! --[[Kasutaja Jane|Jane]]
:Pole viga. --[[Kasutaja Georg|Georg]]
::Ma valmistasin selle ise! --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Kasutaja Jane|Jane]]
:Ma arvan, et mitte. --[[Kasutaja Georg|Georg]]

Näeb välja nii:

Kuidas supp maitseb? --Jaan

See on suurepärane!! --Jane
Pole viga. --Georg
Ma valmistasin selle ise! --Jaan

Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: Arutelu:Supp. --Jane

Ma arvan, et mitte. --Georg

Aga seda mitte

[muuda lähteteksti]

Kood:

Kuidas supp maitseb? --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
See on suurepärane!! --[[Kasutaja Jane|Jane]]
Pole viga.. --[[Kasutaja Georg|Georg]]
Ma valmistasin selle ise! --[[Kasutaja Jaan|Jaan]]
Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: [[Arutelu:Supp]]. --[[Kasutaja Jane|Jane]]
Ma arvan, et mitte. --[[Kasutaja Georg|Georg]]

Näeb välja nii:

Kuidas supp maitseb? --Jaan See on suurepärane!! --Jane Pole viga.. --Georg Ma valmistasin selle ise! --Jaan Ma arvan, et supiarutelu peaks üle tõstma siia: Arutelu:Supp. --Jane Ma arvan, et mitte. --Georg