DIGAR
Artiklis ei ole piisavalt viiteid. |
DIGAR (lühend sõnast digitaalarhiiv) on Eesti Rahvusraamatukogu kasutajakeskkond, mis pakub juurdepääsu raamatukogu digitaalarhiivis talletatud väljaannetele. Nende hulgas on e-raamatuid, ajalehti, ajakirju, kaarte, noote, fotosid, postkaarte, plakateid, illustratsioone, heliraamatuid ja muusikafaile. Raamatute ja perioodika failivorming on enamasti PDF või EPUB, pildimaterjalil JPEG ja helisalvestistel WAV.
DIGARi asutaja ja pidaja on Eesti Rahvusraamatukogu ning arhiivi eesmärgiks on digitaalse informatsiooni kogumine, säilitamine ja kättesaadavaks tegemine.
Arhiiv on avalik ja internetis tasuta kättesaadav. Arhiivile juurdepääsu loomiseks internetis tuleb kasutada arhiivi aadressi digar.nlib.ee ja ametlikku nime või logo.
Arhiivi pidamise kord
muuda- Arhiivi infosüsteem rakendatakse vabavarana loodud andmebaasisüsteemile FEDORA, millele luuakse juurde tarkvara liidesed andmete sisestamiseks, haldamiseks ja kasutajatele teenuste osutamiseks.
- Arhiivi süsteemi kaitse aluseks on ISKE turvasüsteem, kus kaitstakse infosüsteemi käideldavust (tagades andmete kättesaadavuse), terviklust (välistades andmete volitamata, tahtmatu või tahtliku muutmise) ja konfidentsiaalsust (tagades andmete kättesaadavuse vaid volitatud isikutele).
- Arhiivi turvameetmed peavad vastama ISKE nõuete turvaklassile K2T2S2 ja turbeastmele (M).
- Arhiivi andmete käideldavuse, tervikluse ja konfidentsiaalsuse tagamiseks rakendatakse järjepidevalt organisatsioonilisi, füüsilisi ja infotehnoloogilisi turvameetmeid.
- Arhiivi süsteemi kasutamise õiguspärasust kontrollitakse tarkvaraliselt.
- Volitatud töötlejal on õigus ühepoolselt piirata või peatada kasutaja juurdepääs arhiivi süsteemile, kui on reaalne või potentsiaalne oht ohustada arhiivi süsteemi turvalisust. [1]
Viited
muuda- ↑ "Eesti Rahvusraamatukogu digitaalarhiivi DIGAR põhimäärus". digar.nlib.ee. Originaali arhiivikoopia seisuga 28. veebruar 2015. Vaadatud 2. oktoobril 2015.