Transformácia audiovizuálneho mediálneho prostredia ponúka potenciál pre nové skúsenosti a príležitosti. To tiež kladie veľa otázok pre nás.
Konvergenciu možno chápať ako postupné zlučovanie tradičného vysielacieho a internetového obsahu.
Keď ľudia hovoria o konvergencii a pripojenej televízii, často odkazujú na televízne prijímače, ktoré sú pripojené k internetu. V politických diskusiách sa však tento pojem používa v širšom zmysle, aby odrážal postupnú konvergenciu v audiovizuálnom sektore.
Možnosti sledovania dnes siahajú od televíznych prijímačov s pridaným pripojením na internet cez set-top boxy poskytujúce videoobsah až po audiovizuálne mediálne služby poskytované prostredníctvom počítačov, tabletov a iných mobilných zariadení.
Pozornosť sa už nezameriava len na jednu obrazovku. Súbežne so sledovaním televízie môžu diváci používať tablety alebo smartfóny na prehliadanie internetu pre viac informácií alebo na rozhovor s priateľmi o show.
Aplikácie "druhej obrazovky" na týchto zariadeniach ponúkajú perspektívu "sociálnej televízie", ktorá prináša spotrebiteľovi interaktívnejší zážitok. Ponúkajú tiež nové zdroje príjmov pre poskytovateľa obsahu. A mnohé z dnešných zariadení nielen uľahčujú spotrebu, ale poskytujú spotrebiteľom jednoduchú možnosť vytvoriť si vlastný obsah.
Vďaka tomuto vývoju je konvergencia v našom každodennom živote čoraz viditeľnejšia. Komisia preto prijala zelenú knihu, ktorá pripravuje plne konvergovaný audiovizuálny svet: Rast, tvorba a hodnoty.
V zelenej knihe boli zainteresované strany vyzvané, aby sa podelili o svoje názory na meniace sa mediálne prostredie a internet bez hraníc. Zainteresované strany boli predovšetkým vyzvané, aby sa podelili o svoje názory na trhové podmienky, interoperabilitu, infraštruktúru a dôsledky pre pravidlá EÚ. Európska komisia uverejnila v septembri 2014 dokument so spätnou väzbou, ako aj zhrnutie odpovedí.
Najnovšie správy
Súvisiaci obsah
Širšia perspektíva
V týchto dňoch môžeme sledovať naše obľúbené programy nielen v televízii, ale aj online. Tieto výstavy podliehajú pravidlám jednotného trhu.
Pozri aj
Medzinárodné dohody a obmedzenia v audiovizuálnom sektore zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji audiovizuálnej politiky EÚ a členských štátov.
Revidovaná smernica o audiovizuálnych mediálnych službách vytvára mediálny rámec pre digitálne desaťročie Európy.
Podprogram MEDIA programu Kreatívna Európa je určený na podporu európskeho filmového a iného audiovizuálneho priemyslu.
Európske filmové fórum je platformou pre štruktúrovaný dialóg medzi tvorcami politík a zainteresovanými stranami v audiovizuálnom sektore.
Cieľom akčného plánu pre médiá a audiovizuálny sektor (MAAP) je podporiť európske médiá a pomôcť zachovať európsku kultúrnu a technologickú autonómiu v digitálnom desaťročí.