Evropské středisko pro sledování digitálních médií (EDMO) je projekt, který podporuje nezávislou komunitu bojující proti dezinformacím.
Evropské středisko pro sledování digitálních médií (EDMO) slouží jako centrum pro vzájemnou spolupráci ověřovatelů faktů, akademických pracovníků a dalších příslušných zúčastněných stran. Vybízí je, aby se aktivně propojily s mediálními organizacemi, odborníky na mediální gramotnost a poskytovaly podporu tvůrcům politik. To pomáhá koordinovat opatření v boji proti dezinformacím.
Činnosti EDMO jsou založeny na pěti oblastech:
- mapování organizací pro ověřování faktů v Evropě a jejich podpora podporou společných a přeshraničních činností a specializovaných modulů odborné přípravy.
- mapování, podpora a koordinace výzkumných činností v oblasti dezinformací na evropské úrovni, včetně vytvoření a pravidelné aktualizace celosvětového úložiště recenzovaných vědeckých článků o dezinformacích.
- vytvoření veřejného portálu, který by pracovníkům sdělovacích prostředků, učitelům a občanům poskytoval informace a materiály zaměřené na zvyšování povědomí, budování odolnosti vůči dezinformacím na internetu a podporu kampaní zaměřených na mediální gramotnost.
- návrh rámce pro zajištění bezpečného a soukromím chráněného přístupu k údajům platforem pro akademické výzkumné pracovníky, kteří se snaží lépe porozumět dezinformacím.
- podpora veřejných orgánů při monitorování politik zavedených on-line platformami s cílem omezit šíření a dopad dezinformací.
EDMO vybuduje své hlavní rysy ve dvou fázích. První fáze se zaměří na zavedení infrastruktury hlavních služeb a vymezí pravidla řízení střediska. Druhým zřídí národní a regionální centra pro výzkum digitálních médií EDMO v celé EU.
Druhá fáze EDMO byla zahájena zřízením osmi center financovaných z Nástroje pro propojení Evropy s více než 11 miliony EUR, která pomohou provádět a rozšiřovat činnost EDMO. Jejich cílem je zavést opatření ke zvýšení schopnosti EDMO bojovat proti škodlivým dezinformačním kampaním na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU a analyzovat jejich dopad na společnost a demokracii. Centra byla vybrána po zveřejnění druhé výzvy k předkládání návrhů na rozšíření působnosti Evropského střediska pro sledování digitálních médií (EDMO) v červnu 2020.
Správa a řízení
EDMO je řízeno konsorciem vedeným Evropským univerzitním institutem ve Florencii v Itálii. Konsorcium zahrnuje společnost Athens Technology Center z Řecka, Aahrus University z Dánska a organizaci pro ověřování faktů Pagella Politica z Itálie.
EDMO má řídící strukturu zcela nezávislou na veřejných orgánech, včetně Evropské komise. Správní strukturu tvoří poradní výbor pověřený vymezením pravidel fungování a strategie střediska a výkonná rada odpovědná za provádění smlouvy po konzultaci s poradním výborem.
Souvislosti
Vytvoření střediska je jedním z prvků podrobného akčního plánu Komise proti dezinformacím, který byl zveřejněn v prosinci 2018. Cílem plánu je posílit schopnosti a spolupráci mezi členskými státy a EU ve čtyřech klíčových oblastech:
- zlepšení detekce
- koordinace reakcí
- spolupráce s on-line platformami a průmyslem
- zvyšování povědomí a posílení postavení občanů, aby mohli reagovat na dezinformace na internetu
V červnu 2020 zveřejnila Komise druhou výzvu k předkládání návrhů s cílem rozšířit dosah Evropského střediska pro sledování digitálních médií (EDMO). Druhá fáze projektu financuje vytvoření vnitrostátních a nadnárodních center pro výzkum digitálních médií v celé Evropě částkou 11 milionů EUR prostřednictvím Nástroje pro propojení Evropy.
Komise zahájila první výzvu k podávání nabídek na vytvoření Evropského střediska pro sledování digitálních médií v roce 2019. Konsorcium vedené Evropským univerzitním institutem ve Florencii vyhrálo výběrové řízení, které zahrnuje až 2,5 milionu EUR.
Nejnovější zprávy
Související obsah
Souvislosti
Komise bojuje proti šíření dezinformací a dezinformací na internetu s cílem zajistit ochranu evropských hodnot a demokratických systémů.
Viz také
Signatáři Kodexu zásad boje proti dezinformacím provádějí program monitorování dezinformací COVID-19 s cílem informovat lidi o viru a očkovacích látkách.
Další informace o nedávných opatřeních k posílení Kodexu zásad boje proti dezinformacím
Hlavní online platformy, vznikající a specializované platformy, subjekty v reklamním průmyslu, ověřovatelé faktů, výzkumné organizace a organizace občanské společnosti vydaly posílený kodex zásad boje proti dezinformacím v návaznosti na pokyny Komise z května 2021.