1. československá divize
1. československá divize[1] (1ère division tchécoslovaque) byla divize československé exilové vlády složená z českých a slovenských uprchlíků z území tehdejšího Německa, Protektorátu Čechy a Morava a Slovenského štátu, která začala vznikat během ledna 1940 v městě Agde na jihu Francie. Díky přesunu některých vojáků z cizinecké legie bylo v květnu téhož roku v táboře nashromážděno okolo 11 tisíc vojáků[2]. Avšak divize nebyla plně vyzbrojená a většina zbraní pocházela ještě z období první světové války, což významně snižovalo její kvalitu. V době výcviku byla Francie napadena Němci, kteří prošli přes Belgii, a tak byla nedocvičená divize přesunuta do obranných bojů na řece Loiře. Jako celek nebyla divize bojeschopná, takže se do bojů zapojily pouze nejlépe vycvičené 1. a 2. pěší pluky[2]. Po kapitulaci Francie se roztroušené zbytky divize vydaly k pobřeží, většina k přístavu Sète, kam se vydala i část britského expedičního sboru. Po složitých jednáních byly zbytky divize převezeny do Anglie.
V srpnu roku 1940 došlo k reorganizaci a přejmenování na 1. československou smíšenou brigádu.[1] Ta byla v roce 1943 přeměněna na Československou samostatnou obrněnou brigádu.
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b PLACHÝ, Jiří. Výročí vytvoření 1. československé divize v roce 1940 [online]. Vojenský historický ústav Praha, 15.01.2014 [cit. 2024-12-03]. Dostupné online.
- ↑ a b Československá armáda ve Velké Británii [online]. KVH Rota Nazdar z.s. [cit. 2024-11-19]. Dostupné online.