Přeskočit na obsah

Josef Vobruba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Vobruba
Narození6. září 1932
Kamenné Žehrovice
Úmrtí13. srpna 1982 (ve věku 49 let)
Praha
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povolánídirigent a hudební skladatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Vobruba (6. září 1932 Kamenné Žehrovice13. srpna 1982 Praha) byl český dirigent, hudební režisér a aranžér.

Na pražské konzervatoři absolvoval studium skladby a dirigování.

V Československém rozhlase působil od roku 1958 jako hudební režisér, v roce 1963 začal aktivně spolupracovat jako dirigent s tehdy nově se formujícím Tanečním orchestrem Československého rozhlasu – zkráceně TOČR. Měl zde na starosti především běžnou písničkovou produkci pocházející z žánru pop‑music, spolupracoval mj. s Kamilem Hálou, který měl na starosti jazzovou sekci téhož orchestru, která vystupovala pod alternativním názvem Jazzový orchestr Československého rozhlasu. Jako dirigent vedl kapelu, která doprovázela trio Golden Kids.[1]

Poté, co roku 1968 emigroval tehdejší kapelník TOČRu Karel Krautgartner, se Vobruba stal kapelníkem orchestru. Od roku 1968 se datuje jeho spolupráce s Vladimírem Popelkou, který v TOČRu působil coby hudební aranžér. Orchestr se zejména zásluhou těchto dvou hudebních mágů etabloval jako špičkové hudební těleso v rámci celého Československa a jako takový aktivně spolupracoval s mnoha známými a významnými českými interprety z žánru pop‑music. Po Vobrubově předčasné smrti převzal vedení TOČRu saxofonista a klarinetista Felix Slováček, který jej pod pozměněným názvem vede dodnes.

Vybraná diskografie s TOČR

[editovat | editovat zdroj]
  • Variace – modernizované variace na klasickou hudbu (1974)
  • V pravé poledne – zlatá deska, 250 tisíc prodaných nosičů
  • Konstelace Josefa Vobruby – Václav Týfa
  • Neckář V., Kolekce 14 Pokus o autoportrét – 2 CD
  • Bratislavská lýra 1966–1981
  1. Josef Vobruba byl dirigent, který měl úžasný cit na písničky a hity. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2022-09-11]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • HERZÁN, Michal; BUDINSKÝ, Václav. Divadlo Rokoko : vzpomínky na jeho hvězdy a historky. Most: Studio Victory, 1998. S. 45–46. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]