Wikipedie:IRC
Někteří editoři českých wikiprojektů nadace Wikimedia Foundation používají pro efektivní on-line komunikaci, sledování posledních změn a všeobecné úvahy o životě, vesmíru a vůbec IRC kanály. Toto je malý návod, jak se přidat.
Co je IRC
[editovat | editovat zdroj]Síť IRC (Internet Relay Chat) umožňuje rychlou komunikaci uživatelům, kteří jsou k ní připojeni.
Můžete se připojit ke zvolenému kanálu, který je zřízen za účelem hromadné diskuse o věcech na specifické téma nebo prostě ke shromáždění lidí, kteří mají něco společného. Můžete být přítomni na téměř libovolném počtu kanálů najednou.
Také si můžete zvoleného uživatele „vzít stranou“ a popovídat si s ním soukromě ve zvláštním okně (tzv. na query).
Očekávejte také přítomnost robotů, což jsou neživí uživatelé, které někdo naprogramoval k poskytování určitých služeb.
Pokročilým uživatelům se nabízí i mnoho dalších funkcí, časem je poznáte. Podrobnosti hledejte v encyklopedickém článku IRC nebo třeba na irc.diary.cz nebo na www.irchelp.org (anglicky).
Jak se tam dostat
[editovat | editovat zdroj]Hodlám chodit na IRC častěji, mohu instalovat programy
[editovat | editovat zdroj]Potřebujete tři věci.
- Mít instalovaný klientský program.
- Zvolit si přezdívku (nick) a navázat spojení se serverem.
- Vstoupit na kanál.
V prostředí Microsoft Windows patří mezi nejoblíbenější klienty ChatZilla (z balíku SeaMonkey, též jako rozšíření pro Firefox nebo jako samostatný program za podpory XULRunneru), Opera, X-chat, Pidgin, KVIrc nebo mIRC [1].
V Linuxu také ChatZilla, X-Chat, Konversation (pro KDE) nebo třeba konzolové irssi.
Výhodou Chatzilly je spolupráce s prohlížečem (SeaMonkey nebo Firefox), takže stačí zadat adresu či kliknout a už jste na patřičném kanále, či v soukromém hovoru. Toto automatické otevírání podporují i některé další klienty, podrobnosti získáte v jejich dokumentaci/nápovědě.
Jednorázový přístup
[editovat | editovat zdroj]Nemáte-li k dispozici nainstalovaný program, můžete použít alespoň webový klient. Na kanál wikipedia-cs se dostanete i bez identifikace, avšak pravidla některých jiných kanálů vyžadují identifikaci přes NickServ. (Jak na to, vám poradí některý z přítomných častých uživatelů.)
Existuje také softwarová podpora pro připojení z jabberového klienta, závisí ovšem na podpoře na straně serveru a svým uživatelům ji poskytují jen někteří provozovatelé jabberových serverů.
Kanály
[editovat | editovat zdroj]Název každého IRC kanálu začíná znakem #.
Komunitní kanály
[editovat | editovat zdroj]Komunitní kanály jsou na serveru libera.chat.
Je striktně zakázáno zveřejňování komunikace na těchto kanálech bez souhlasu zúčastněných osob. Porušení tohoto pravidla může vést až k odepření vstupu na všechny kanály Wikimedia.
Kanály české Wikipedie
[editovat | editovat zdroj]- #wikipedia-cspřipojit se – Kanál pro českou Wikipedii. Slouží k dorozumívání mezi online wikipedisty, kladení otázek do pléna, rychlé průzkumy názorů, žádosti správcům, teambuilding, taktice proti vandalům, chlazení horkých hlav či odreagovávání wikistresu.
- Uživatelé (aneb IRC Klika) v abecedním pořadí (v závorce případný IRC nick, je-li výrazně odlišný od uživatelského jména na Wikipedii): Aktron, Andilek, dqd, Draffix, egg, Fí (Ficek), Che, Chmee2, Jagro, JAn Dudík, Karakal, Martin Kozák, Mercy, Miraceti, Petr Kopač (Petr_K, krtek), Pitel, Ragimiri, Reaperman, Tlusťa, Zirland, Juan de Vojníkov (aka Juandev; není členem kliky ani chunty VvV).
- Vtipné průpovídky, s jejichž zveřejněním jejich autoři souhlasili nebo byly anonymizovány, lze najít na Wikipedie:Hlodník.
- – Pro diskuse wikipedistů na témata netýkající se přímo Wikipedie, odreagovávání wikistresu i plané vykecávání.
Kanály sesterských projektů
[editovat | editovat zdroj]- #wikibooks-cspřipojit se – kanál pro Wikiknihy
- #wikinews-cspřipojit se – kanál pro Wikizprávy
- #wikiquote-cspřipojit se – kanál pro Wikicitáty
- #wikisource-cspřipojit se – kanál pro Wikizdroje
- #wikiversity-cspřipojit se – kanál pro Wikiverzitu
- Uživatelé: Juan de Vojníkov (aka Juandev), Danny_B
- #wikiversity-cs-wpřipojit se – kanál pro účastníku kurzu Práce na Wikipedii
- Uživatelé: Juan de Vojníkov (aka Juandev)
- #wiktionary-cspřipojit se – kanál pro Wikislovník
- #wikidata-cspřipojit se – český kanál pro Wikidata
- #wikimedia-wikidatapřipojit se – mezinárodní kanál pro Wikidata
Kanály jiných jazykových verzí
[editovat | editovat zdroj]- #wikipedia-skpřipojit se – Kanál pro slovenskou Wikipedii.
Další vybrané kanály
[editovat | editovat zdroj]- #wikimedia-techpřipojit se – Kanál pro komunikaci s/mezi techniky, kteří se starají o servery Wikipedie na Floridě i jinde po světě. Pokud servery nedopovídají správně, tady můžete sledovat, jak se pracuje na řešení. Anglicky, pochopitelně.
Kanály Posledních změn
[editovat | editovat zdroj]Kanály Posledních změn jsou na serveru irc.wikimedia.org.
Tyto kanály jsou pouze ke čtení, nelze na nich komunikovat. Slouží ke sledování posledních změn na daném projektu. Všechny změny ohlašuje robot rc.
Některé IRC klienty lze nastavit například na pípnutí, když nastane editace určitého druhu. Ale pozor, v případě přetížení serverů se může stát, že robot ohlásí i změnu, kterou se nepodařilo provést. Kanály používají kódování UTF-8, proto volte klienta, který ho podporuje.
Formát záznamu:
[[<jméno stránky>]] NMB <http://odkaz na novou stránku, diff či knihu záznamů> * <uživatel> * (<±bytes>) <shrnutí>
N = nová stránka; M = malá změna; B = editace bota – zobrazena jsou jen odpovídající písmena
- #cs.wikipedia – česká Wikipedie
- #cs.wikibooks – české Wikiknihy
- #cs.wikinews – české Wikizprávy
- #cs.wikiquote – české Wikicitáty
- #cs.wikisource – české Wikisource
- #cs.wikiversity – česká Wikiverzita
- #cs.wiktionary – český Wikislovník
- #sk.wikipedia – slovenská Wikipedie
- …