Lukáš Záhoř
Lukáš Záhoř | |
---|---|
Narození | 4. srpna 1980 (44 let) Žatec, Československo |
Bydliště | Zlín, Česko |
Povolání | internetový a televizní producent |
Choť | Pavla Záhořová Fuksová |
Děti | Eva Fuksová (* 2002), Adam Záhoř (* 2009) |
Rodiče | Rudolf Záhoř, Antonie Záhořová |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Lukáš Záhoř (* 4. srpna 1980) je český internetový a televizní producent. V letech 2003–2007 řídil Filmovou školu Zlín. V roce 2005 založil ve Zlíně animační studio, kde produkoval večerníček Krysáci včetně jeho knižního vydání. Od roku 2011 do 2017 byl šéfproducentem internetové televize Stream.cz. Navázal tím na předchozí čtyřleté působení v roli šéfredaktora redakce uživatelských videí tamtéž. Od roku 2018 je šéfproducentem česko-slovenské internetové televizi MALL.TV, kterou se svými přáteli a Jurajem Felixem založil na impuls internetového vizionáře Jakuba Havrlanta jako součást skupiny Mall Group. Od roku 2020 je odpovědný za video obsah vydavatelství Czech News Center a od roku 2021 je členem představenstva společnosti Czech Video Center, do které patří internetová televize i další tvůrčí a obchodní projekty vedené členy týmu MALL.TV.
Některé z oceňovaných projektů, na nichž se producentsky podílel: večerníček Krysáci (2008 ELSA), pořad Peklo na talíři (2012 Life Science Award, Křišťálová Lupa), pořad Dobývání vesmíru (2012-5 SCIAP), seriál Kancelář Blaník (2016 Český lev, Cena Václava Havla, Česká cena za PR), seriál Semestr (2016 Finále Plzeň), dokument Wildlife Guards (2019 Outdoor films), seriál #martyisdead (2019 Serial Killer, 2020 International Emmy Award, 2021 Český lev), seriál Terapie sdílením (2020 Serial Killer).
Život
Vyrůstal v Žatci v hudební rodině slovensko-německo-českého původu se dvěma staršími sestrami. Jeho myšlení a vývoj ovlivnili zejména jeho rodiče (matka učitelka, otec podnikatel) a silné příběhy prarodičů (babička migrantka ze Slovenska, dědeček německého původu nuceně nasazen v 16 letech do Wehrmachtu, prastrýc Lukáš podporujícího svou rodinu z exilu v Kanadě). Po maturitě na sedmiletém gymnáziu v Žatci absolvoval v roce 1999 střední školu Sierra High School v Tollhouse ve státu Kalifornie a v roce 2003 Filmovou školu Zlín (dnes již neexistující Vyšší odborná škola filmová Zlín, kterou založil v roce 1992 Miloň Terč). Před koncem studií byl osloven novými majiteli školy nabídkou k jejímu řízení, kterou přijal.[1][2]
Filmová škola Zlín
V lednu 2003, ve svých 23 letech nastoupil do nově ustanovené pozice výkonného ředitele školy. Statutárním ředitelem byl akademický sochař Pavel Škarka. Za jeho působení došlo k oddlužení společnosti, revizi osnov, dovybavení odborných pracovišť, obnovení týmu pedagogů a akreditaci bakalářského studijního oboru Animované tvorby. Základní myšlenkou bylo propojit jednotlivé obory (Obraz a zvuk, Animace, Produkce) a studenty přes synchronizované osnovy a společné výrobní schéma tak, aby se na jednotlivých cvičeních, projektech, filmech setkávali studenti jednotlivých oborů s odpovídající teoretickou znalostí a mohli spolupracovat. Přípravou na tehdy blížící se regresní generační vlnu, která byla způsobena slabými porevolučními ročníky byl intenzivní marketing v rámci ČR a orientace na získávání zahraničních studentů přes osobní návštěvy světových festivalů a filmových škol. Studovali zde studenti z Turecka, Japonska, Ruska, USA a Rakouska. Pravidelná angažmá lektorů z předních herních, postprodukčních a animačních studií UPP, Illusion softworks, Aardman nebo Pixar se staly přirozenou součástí školního roku. Zahraniční spolupráce a propagace studentské tvorby se dařila i díky úzké spolupráci se štábem zlínského filmového festivalu, která umožnila mimo jiné vznik mezinárodního festivalu studentských filmů Zlínský pes. Ve třetím roce svého působení zakládá s kolegou, tehdy vedoucím oboru animace, Cyrilem Podolským a bývalou spolužačkou Lucií Norkovou animační studio. Cílem bylo zajistit absolventům školy odpovídající uplatnění. Prvním a nejvýznamnějším projektem se na dalších několik let stal původní loutkový animovaný večerníček Krysáci, jehož hrdinům propůjčili hlas herci Bolek Polívka a Jiří Pecha. Ze zlínské školy odchází po čtyřech letech na vlastní žádost z důvodu vyčerpání.[2]
Internetová televize Stream
V roce 2007 je přizván podnikatelem Milošem Petanou do čerstvě založené internetové televize, jež si kladla za cíl kombinovat uživatelská videa a profesionální televizní tvorbu. Zde se setkává s Jankem Rubešem (z tvůrčího dua Noise Brothers), se kterým společně vedou redakci uživatelských videí a věnují se českým video tvůrcům. Pro mnohé z nich se právě toto období v jejich kariéře stane zásadním. Začínají zde Richard Nedvěd (komik a kouzelník), Erik Meldik a Čeněk Stýblo (později známí jako ViralBrothers), Kamil Bartošek (Kazma), Dušan Majer (oceňovaný popularizátor kosmonautiky), režisér Tadeáš Daněk, moderátor Filip Nesládek a řada dalších.
V roce 2011 při integraci do společnosti Seznam.cz přijímá nabídku na programové vedení televize. Sekce uživatelských videí je ukončena a soustředí se již pouze na profesionální výrobu, do které angažuje i některé z bývalých hvězd uživatelské tvorby. Pokračuje v úspěšných pořadech svých předchůdců (Slavné dny, Fenomén) a se značně redukovanou redakcí, v čele s šéfdramaturgem Martinem Krušinou ustavuje nové infotainment formáty: Dobývání vesmíru, Slavné sportovní okamžiky, Gebrian versus, Peklo na talíři, A DOST!, Menu domů, Hůl na reklamu aj.
Od roku 2014 ve spojení s producentem Milanem Kuchynkou systematicky rozvíjí hranou tvorbu: Kancelář Blaník, Autobazar Monte Karlo, Semestr, Pěstírna. Ve stejném roce rozjíždí knižní edici: Slavné dny (2014, 2016), Zmizelá Šumava (2015), Luxus na talíři (2016), Kritické momenty kosmonautiky (2015), Chlapidárium (2015), Restart života (2015). O rok později pak zařazuje i tvorbu pořadů pro dětské publikum: Kulatá pohádka, Špekáček a feferonka, Až po uši v mechu.
Po ročních neshodách s novým vedením společnosti na konci roku 2017 na vlastní žádost odchází.[3] Postupně je následován svými kolegy.
Internetová televize MALL.TV
Na začátku roku 2018 zakládá na impuls Jakuba Havrlanta v rámci skupiny Mall Group novou internetovou televizi, která má plnit roli „kina v nákupní galerii“.[4] Společně s Jurajem Felixem doplní obsahový tým, který je tvořen většinou bývalých kolegů ze Stream.cz o marketingové, produktové a obchodní oddělení a v červenci téhož roku na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary představují novou internetovou televizi a její obsah. Televize oficiálně startuje vysílání v říjnu 2018. Programová skladba zahrnuje pořad Události Luďka Staňka (nejdříve týdeník, později deník), dva pořady Adama Gebriana: Překvapivé stavby a PLUS/MINUS, Menutovku Veroniky Šmehlíkové, inovativní historicky gastronomický pořad Zmlsané dějiny Romana Vaňka, dokumentární sérii Uprchlická vlna, seriál Luďka Staňka Stylista, podle norského vzoru natočený seriál Život je hra a řadu dalších. Nabídka pořadů se pod vedením šéfdramaturga Krušiny po několika letech ustálila na zhruba 15 premiérách týdně. Seriálová produkce pod vedením Milana Kuchynky se pohybuje mezi 1 až 2 seriály ročně.
V roce 2020 společně s Jurajem Felixem postupně integrují internetovou televizi do mediálního domu CNC. V nabídce MALL.TV se tak objevují i tzv. CNC originals – Prostor X, Karlos Show, Auta Martina Vaculíka a další.
Odkazy
Reference
- ↑ https://www.ceskatelevize.cz/porady/10109970004-den-ct-na-mff-zlin-2006/chat/404-lukas-zahor/
- ↑ a b https://soundcloud.com/adckitchen/lukas-zahor-vlastni-porad-na-mallcz-si-clovek-musi-odmakat
- ↑ https://www.reflex.cz/clanek/video/85590/seznam-tlaci-na-penize-jdeme-do-mall-group-tondu-blanika-ale-nepretahneme-rika-zahor.html
- ↑ https://afo.cz/rozhovor-lukas-zahor/
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Lukáš Záhoř na Wikimedia Commons
- Lukáš Záhoř v Česko-Slovenské filmové databázi
- Lukáš Záhoř v Internet Movie Database (anglicky)