Přeskočit na obsah

Josef Zukal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(rozdíl) ← Starší revize | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější revize → (rozdíl)
Josef Zukal
Josef Zukal
Josef Zukal
Narození8. března 1841
Rozstání
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí8. května 1929 (ve věku 88 let)
Kroměříž
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníKroměříž
NárodnostČeši
Alma materPiaristické gymnázium v Kroměříži
Vídeňská univerzita
Povoláníhistorik, pedagog, muzeolog, redaktor, vlastivědec, vydavatel, spisovatel literatury faktu a učitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Zukal (8. března 1841 Rozstání[1]8. května 1929 Kroměříž) byl český historik a pedagog, zakladatel moderní české historiografie ve Slezsku.

Čestný hrob na kroměřížském hřbitově

Po absolvování piaristického gymnázia v Kroměříži studoval na univerzitě ve Vídni. Po ukončení studií působil v letech 1864–1899 jako pedagog na Vyšší reálné škole v Opavě. Po předčasném penzionování bydlel v Opavě a od roku 1909 až do smrti v Kroměříži. Spolu s Vincencem Praskem patřil k zakladatelům Muzea Matice Opavské (dnes Slezské zemské muzeum). Odborně publikoval především v časopisech a novinách Věstník Matice opavské, Zeitschrift für Geschichte und Kulturgeschichte Österreichisch-Schlesiens, Opavský týdenník aj. Ve svých pracích se zabýval především slezskými dějinami 16. a 17. století, konfiskacemi ve Slezsku v době třicetileté války a reformací a rekatolizací ve Slezsku. Zemřel v roce 1929 v Kroměříži a je pohřben v čestném hrobě na kroměřížském hřbitově.[2]

Jeho obsáhlá a dodnes velmi cenná pozůstalost je uložena v Zemském archivu v Opavě. V Krnově, Opavě a Ostravě je po něm pojmenovaná ulice Zukalova.

  • Paměti Opavské. Opava 1912.
  • Die Liechtensteinische Inquisition in den Herzogtümern Troppau und Jägerndorf aus Anlass der Mansfeldschen Rebellion 1626–1627. Opava 1912.
  • Slezské konfiskace 1620–1630. Pokutování provinilé šlechty v Krnovsku, Opavsku a Osoblažsku po bitvě bělohorské a po vpádu Mansfeldově. Opava 1916.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • KUTNAR, František; MAREK, Jaroslav. Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví : od počátků národní kultury až do sklonku třicátých let 20. století. 2. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 1065 s. ISBN 80-7106-252-9. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]