Přeskočit na obsah

Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Nová stránka: Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen byla přijata Valným shromážděním OSN v roce 1979. Obsahuje preambuli a 30 článků, které definují, co všechno př…
 
Tynako (diskuse | příspěvky)
m Přidání kategorie
 
(Není zobrazeno 18 mezilehlých verzí od 15 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen''' (Covenant on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = CEDAW 29th Session 30 June to 25 July 2003
| periodikum = www.un.org
| url = http://www.un.org/womenwatch/daw/cedaw/text/econvention.htm
| datum přístupu = 2018-12-29
}}</ref>) byla přijata [[Valné shromáždění OSN|Valným shromážděním OSN]] v roce [[1979]]. Obsahuje preambuli a 30 článků, které definují, co všechno představuje [[diskriminace žen|diskriminaci žen]]. Úmluva navrhuje postupy, jak tuto [[diskriminace|diskriminaci]] na úrovni jednotlivých států odstranit. Přijetím Úmluvy se státy zavazují uskutečnit řadu opatření k odstranění diskriminace [[žena|žen]] ve všech formách.<ref name="#1">{{Citace elektronického periodika |titul=Archivovaná kopie |url=http://www.czlobby.cz/cedaw/ |datum přístupu=2014-08-29 |url archivu=https://web.archive.org/web/20150616183416/http://www.czlobby.cz/cedaw/ |datum archivace=2015-06-16 |nedostupné=ano }}</ref>


Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen byla přijata Valným shromážděním OSN v roce 1979. Obsahuje preambuli a 30 článků, které definují, co všechno představuje diskriminaci žen. Úmluva navrhuje postupy, jak tuto diskriminaci na úrovni jednotlivých států odstranit. Přijetím Úmluvy se státy zavazují uskutečnit řadu opatření k odstranění diskriminace žen ve všech formách.<ref>http://www.czlobby.cz/cedaw/</ref>
== Diskriminace žen ==
== Diskriminace žen ==
Hned v úvodním článku se tato úmluva zmiňuje o tom, že i přes veškeré lidskoprávní dokumenty, jako je např. [[Všeobecná deklarace lidských práv]] i jiné mezinárodní dokumenty, které jsou pod záštitou [[Organizace spojených národů|OSN]], se ve světě stále vyskytuje rozsáhlá diskriminace žen.<ref>{{Citace elektronického periodika |titul=Archivovaná kopie |url=http://www.osn.cz/dokumenty-osn/soubory/umluva-o-odstraneni-vsech-forem-diskriminace-zen.pdf |datum přístupu=2014-08-29 |url archivu=https://web.archive.org/web/20081113055836/http://www.osn.cz/dokumenty-osn/soubory/umluva-o-odstraneni-vsech-forem-diskriminace-zen.pdf |datum archivace=2008-11-13 |nedostupné=ano }}</ref> Ženy jsou ve světě častěji než muži diskriminovány především na [[Trh práce|trhu práce]], z kulturních důvodů některých zemí či z politických důvodů. Úmluva bere v potaz, že jakákoli forma diskriminace žen či jakékoli nerovnoprávné postavení žen jsou ve světě nepřípustné, a státy, které se pod touto úmluvou podepíší, by měly provést taková opatření, aby v jejich zemích došlo k vymýcení znevýhodněného postavení, kterému jsou ženy podrobeny.

Hned v úvodním článku se tato úmluva zmiňuje o tom, že i přes veškeré lidsko - právní dokumenty, jako je např. Všeobecná deklarace lidských práv i jiné mezinárodní dokumenty, které jsou pod záštitou OSN, se ve světě stále vyskytuje rozsáhlá diskriminace žen<ref>http://www.osn.cz/dokumenty-osn/soubory/umluva-o-odstraneni-vsech-forem-diskriminace-zen.pdf</ref>Ženy jsou ve světě častěji než muži diskriminovány především na trhu práce, z kulturních důvodů některých zemí či z politických důvodů. Úmluva bere v potaz, že jakákoli forma diskriminace žen či jakékoli nerovnoprávné postavení žen je ve světě nepřípustné, a státy, které se pod touto úmluvou podepíší, by měly provést taková určitá opatření, aby v jejich zemích došlo k vymýcení znevýhodněného postavení, které je na ženách pácháno.


== Obsah úmluvy ==
== Obsah úmluvy ==
Smluvní strany se zavázaly ve všech oblastech, zvláště v politické, sociální, hospodářské a kulturní oblasti, přijímat veškerá příslušná opatření k zajištění plného rozvoje a povznesení žen, s cílem zaručit jim uplatňování a využívání lidských práv a základních svobod na základě rovnoprávnosti s muži. Podle této úmluvy mají všechny ženy právo na kvalitní a úplné vzdělání, právo dosáhnout [[Vysokoškolský diplom|vysokoškolského diplomu]] bez jakékoli formy diskriminace, právo na zdravotní péči anebo možnost, aby mohly být voleny do vládních i jiných státních politických organizací. Státy se podepsáním této úmluvy zavazují rovněž přijmout veškerá opatření k potlačení všech forem [[Obchod se ženami|obchodu se ženami]] a vykořisťování prostituce žen.

Státy, smluvní strany, budou ve všech oblastech, zvláště v politické, sociální, hospodářské a kulturní oblasti, přijímat veškerá příslušná opatření k zajištění plného rozvoje a povznesení žen, s cílem zaručit jim uplatňování a využívání lidských práv a základních svobod na základě rovnoprávnosti s muži. Podle této úmluvy mají všechny ženy právo na kvalitní a úplné vzdělání, právo dosáhnout vysokoškolského diplomu bez jakékoli formy diskriminace, právo na zdravotní péči anebo možnost, aby mohly být voleny do vládních i jiných státních politických organizací. Státy se podepsáním této úmluvy zavazují rovněž přijmout veškerá opatření k potlačení všech forem obchodu se ženami a vykořisťování prostituce žen.


== Přijetí ČSSR ==
== Přijetí ČSSR ==
Úmluvu o odstranění všech forem diskriminace žen podepsala dřívější [[Československá socialistická republika]] v [[Kodaň|Kodani]] dne 17. července 1980. Ratifikační listina byla po projeveném souhlasu [[Federální shromáždění Československé socialistické republiky|Federálního shromáždění Československé socialistické republiky]] a ratifikaci prezidentem uložena dne 16. února 1982. Úmluva vstoupila v platnost pro Československou socialistickou republiku ve shodě se svým článkem 27 odst. 2 dnem 18. března 1982. Úmluva byla publikována ve Sbírce zákonů jako vyhláška ministra zahraničních věcí Československé socialistické republiky č. 62/1987 Sb.<ref> http://www.vlada.cz/cz/ppov/rlp/dokumenty/zpravy-plneni-mezin-umluv/umluva-o-odstraneni-vsech-forem-diskriminace-zen-19700/</ref> Po rozpadu [[Československo|Československa]] se [[Česko|Česká republika]] stala 19. ledna 1993 členskou zemí OSN a přijala veškeré související povinnosti vztahující se k ochraně lidských práv, včetně Úmluvy. Tím se zavázala zapojit principy rovnosti mužů a žen do [[Ústava České republiky|české ústavy]] a související národní legislativy a ve své činnosti tuto rovnost naplňovat.<ref name="#1"/>

Úmluvu o odstranění všech forem diskriminace žen podepsala dřívější Československá socialistická republika v Kodani dne 17. července 1980. Ratifikační listina byla po projeveném souhlasu Federálního shromáždění Československé socialistické republiky a ratifikaci prezidentem uložena dne 16. února 1982. Úmluva vstoupila v platnost Československou socialistickou republiku v shodě se svým článkem 27 odst. 2 dnem 18. března 1982. Úmluva byla zveřejněna ve Sbírce zákonů jako vyhláška ministra zahraničních věcí Československé socialistické republiky č. 62/1987 Sb. <ref> http://www.vlada.cz/cz/ppov/rlp/dokumenty/zpravy-plneni-mezin-umluv/umluva-o-odstraneni-vsech-forem-diskriminace-zen-19700/</ref>Po zániku země k 1. lednu 1993 se Česká republika stala 19. ledna 1993 členskou zemí OSN a přijala veškeré související povinnosti vztahující se k ochraně lidských práv, včetně Úmluvy. Tím se zavázala zapojit principy rovnosti mužů a žen do české ústavy a související národní legislativy a v činnosti tuto rovnost naplňovat. <ref>http://www.czlobby.cz/cedaw/</ref>


== Opční protokol ==
== Opční protokol ==
V roce [[1999]] přijalo [[Valné shromáždění OSN]] tzv. Opční protokol složený z 21 článků, jenž vstoupil v platnost 22. prosince 2000. Jeho ratifikací státy uznávají pravomoc [[Výbor pro odstranění všech forem diskriminace žen|Výboru pro odstranění všech forem diskriminace žen]] v okruhu své působnosti přijímat a posuzovat stížnosti jednotlivců i skupin. Protokol platí pouze pro státy, jež jej přijaly (a přijaly také samotnou Úmluvu) a zahrnuje dvě procedury:
# '''Oznamovací procedura''' umožňuje jednotlivým ženám nebo skupinám žen podat stížnost na porušování práv, která jsou Úmluvou zajištěna. Výbor však podnět projednává pouze při splnění určitých podmínek, například vyčerpání všech možností dosáhnout nápravy na úrovni státu.
# '''Vyšetřovací procedura''' umožňuje Výboru vyvolat vyšetřování závažného nebo systematického porušování práv žen. Protokol obsahuje také tzv. "opt-out", trvalou výjimku, která státům při ratifikaci nebo přistoupení umožňuje prohlásit, že nepřijímají vyšetřovací proceduru.<ref name="#1"/>


== Reference ==
V roce 1999 přijalo valné shromáždění tzv. Opční protokol složený z 21 článků, jenž vstoupil v platnost 22. 12. 2000. Jeho ratifikací státy uznávají pravomoc Výboru pro odstranění všech forem diskriminace žen v okruhu své působnosti přijímat a posuzovat stížnosti jednotlivců i skupin.Protokol platí pouze pro státy, jež jej přijaly (a přijaly také samotnou Úmluvu) a zahrnuje dvě procedury:
<references />

'''1) oznamovací procedura''' umožňuje jednotlivým ženám nebo skupinám žen podat stížnost na porušování práv, která jsou Úmluvou zajištěna. Výbor však podnět projednává pouze při splnění určitých podmínek, například vyčerpání všech možností dosáhnout nápravy na úrovni státu.


== Externí odkazy ==
'''2) vyšetřovací procedura''' umožňuje Výboru vyvolat vyšetřování závažného nebo systematického porušování práv žen
* {{Commonscat}}
Protokol obsahuje také tzv. "opt-out", trvalou výjimku, která státům při ratifikaci nebo přistoupení umožňuje prohlásit, že nepřijímají vyšetřovací proceduru.<ref>http://www.czlobby.cz/cedaw/</ref>


{{Autoritní data}}
== Odkazy ==
[[Kategorie:Smlouvy OSN]]
[[Kategorie:Sexismus]]
[[Kategorie:Smlouvy Albánie]]
[[Kategorie:Smlouvy Argentiny]]
[[Kategorie:Smlouvy Austrálie]]
[[Kategorie:Smlouvy Rakouska]]
[[Kategorie:Smlouvy Ázerbájdžánu]]
[[Kategorie:Smlouvy Kanady]]
[[Kategorie:Smlouvy Chile]]
[[Kategorie:Smlouvy Chorvatska]]
[[Kategorie:Smlouvy Česka]]
[[Kategorie:Smlouvy Československa]]
[[Kategorie:Smlouvy Ekvádoru]]
[[Kategorie:Smlouvy Egypta]]
[[Kategorie:Smlouvy Finska]]
[[Kategorie:Smlouvy Francie]]
[[Kategorie:Smlouvy Izraele]]
[[Kategorie:Smlouvy Itálie]]
[[Kategorie:Smlouvy Japonska]]
[[Kategorie:Smlouvy Mexika]]
[[Kategorie:Smlouvy Nizozemska]]
[[Kategorie:Smlouvy Nového Zélandu]]
[[Kategorie:Smlouvy Norska]]
[[Kategorie:Smlouvy Peru]]
[[Kategorie:Smlouvy Portugalska]]
[[Kategorie:Smlouvy Slovenska]]
[[Kategorie:Smlouvy Jihoafrické republiky]]
[[Kategorie:Smlouvy Sovětského svazu]]
[[Kategorie:Smlouvy Španělska]]
[[Kategorie:Smlouvy Švédska]]
[[Kategorie:Smlouvy Turecka]]
[[Kategorie:Smlouvy Spojeného království]]
[[Kategorie:Smlouvy Uruguaye]]
[[Kategorie:Smlouvy Jugoslávie]]

Aktuální verze z 7. 6. 2022, 19:18

Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen (Covenant on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women[1]) byla přijata Valným shromážděním OSN v roce 1979. Obsahuje preambuli a 30 článků, které definují, co všechno představuje diskriminaci žen. Úmluva navrhuje postupy, jak tuto diskriminaci na úrovni jednotlivých států odstranit. Přijetím Úmluvy se státy zavazují uskutečnit řadu opatření k odstranění diskriminace žen ve všech formách.[2]

Diskriminace žen

[editovat | editovat zdroj]

Hned v úvodním článku se tato úmluva zmiňuje o tom, že i přes veškeré lidskoprávní dokumenty, jako je např. Všeobecná deklarace lidských práv i jiné mezinárodní dokumenty, které jsou pod záštitou OSN, se ve světě stále vyskytuje rozsáhlá diskriminace žen.[3] Ženy jsou ve světě častěji než muži diskriminovány především na trhu práce, z kulturních důvodů některých zemí či z politických důvodů. Úmluva bere v potaz, že jakákoli forma diskriminace žen či jakékoli nerovnoprávné postavení žen jsou ve světě nepřípustné, a státy, které se pod touto úmluvou podepíší, by měly provést taková opatření, aby v jejich zemích došlo k vymýcení znevýhodněného postavení, kterému jsou ženy podrobeny.

Obsah úmluvy

[editovat | editovat zdroj]

Smluvní strany se zavázaly ve všech oblastech, zvláště v politické, sociální, hospodářské a kulturní oblasti, přijímat veškerá příslušná opatření k zajištění plného rozvoje a povznesení žen, s cílem zaručit jim uplatňování a využívání lidských práv a základních svobod na základě rovnoprávnosti s muži. Podle této úmluvy mají všechny ženy právo na kvalitní a úplné vzdělání, právo dosáhnout vysokoškolského diplomu bez jakékoli formy diskriminace, právo na zdravotní péči anebo možnost, aby mohly být voleny do vládních i jiných státních politických organizací. Státy se podepsáním této úmluvy zavazují rovněž přijmout veškerá opatření k potlačení všech forem obchodu se ženami a vykořisťování prostituce žen.

Přijetí ČSSR

[editovat | editovat zdroj]

Úmluvu o odstranění všech forem diskriminace žen podepsala dřívější Československá socialistická republika v Kodani dne 17. července 1980. Ratifikační listina byla po projeveném souhlasu Federálního shromáždění Československé socialistické republiky a ratifikaci prezidentem uložena dne 16. února 1982. Úmluva vstoupila v platnost pro Československou socialistickou republiku ve shodě se svým článkem 27 odst. 2 dnem 18. března 1982. Úmluva byla publikována ve Sbírce zákonů jako vyhláška ministra zahraničních věcí Československé socialistické republiky č. 62/1987 Sb.[4] Po rozpadu Československa se Česká republika stala 19. ledna 1993 členskou zemí OSN a přijala veškeré související povinnosti vztahující se k ochraně lidských práv, včetně Úmluvy. Tím se zavázala zapojit principy rovnosti mužů a žen do české ústavy a související národní legislativy a ve své činnosti tuto rovnost naplňovat.[2]

Opční protokol

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 přijalo Valné shromáždění OSN tzv. Opční protokol složený z 21 článků, jenž vstoupil v platnost 22. prosince 2000. Jeho ratifikací státy uznávají pravomoc Výboru pro odstranění všech forem diskriminace žen v okruhu své působnosti přijímat a posuzovat stížnosti jednotlivců i skupin. Protokol platí pouze pro státy, jež jej přijaly (a přijaly také samotnou Úmluvu) a zahrnuje dvě procedury:

  1. Oznamovací procedura umožňuje jednotlivým ženám nebo skupinám žen podat stížnost na porušování práv, která jsou Úmluvou zajištěna. Výbor však podnět projednává pouze při splnění určitých podmínek, například vyčerpání všech možností dosáhnout nápravy na úrovni státu.
  2. Vyšetřovací procedura umožňuje Výboru vyvolat vyšetřování závažného nebo systematického porušování práv žen. Protokol obsahuje také tzv. "opt-out", trvalou výjimku, která státům při ratifikaci nebo přistoupení umožňuje prohlásit, že nepřijímají vyšetřovací proceduru.[2]
  1. CEDAW 29th Session 30 June to 25 July 2003. www.un.org [online]. [cit. 2018-12-29]. Dostupné online. 
  2. a b c Archivovaná kopie. www.czlobby.cz [online]. [cit. 2014-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-16. 
  3. Archivovaná kopie. www.osn.cz [online]. [cit. 2014-08-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-13. 
  4. http://www.vlada.cz/cz/ppov/rlp/dokumenty/zpravy-plneni-mezin-umluv/umluva-o-odstraneni-vsech-forem-diskriminace-zen-19700/

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]