Seznam lidí, kteří pomáhali Židům za druhé světové války
seznam na projektech Wikimedia
Spravedlivý mezi národy |
---|
Hlavní článek Holocaust Lidé, kteří pomáhali Židům Spravedlivost Sedm Noemových přikázání Jad Vašem |
Slavní jednotlivci |
Damaskinos • Ho • Lutz • Schindler • Sendlerowa • Wallenberg • Palatucci • Sousa-Mendes • Grüninger • Pitter |
Národy a skupiny |
Toto je seznam lidí, kteří pomáhali Židům přežít během holokaustu za druhé světové války. Často bývají označováni jako „zachránci“. Tento seznam není vyčerpávající. Postihuje pouze ty nejznámější osudy a osoby, které zachránily největší počet Židů před smrtí. Jad vašem – památník holokaustu v Izraeli uděluje ocenění Spravedlivý mezi národy lidem, kteří nezištně pomáhali druhým a sami přitom riskovali vše. V současné době je takto oceněných více než 20 tisíc, přičemž ale řada lidí pomáhajících Židům doposud oceněna nebyla.
Země
editovat- Albánie chránila a ukrývala nejen své židovské obyvatele, ale také stovky židovských uprchlíků z okolních zemí (Srbska, Řecka a Rakouska), i když některé z těchto zemí s tím nesouhlasily. V roce 1997 byl albánský muslim Shyquiry Myrto vyznamenán za záchranu mnoha Židů organizací Liga proti pomluvám cenou „Odvaha pomáhat“, která byla předána jeho synovi Arianu Myrtovi.
- Belgie spolupracovala jen velice neochotně s nacistickými okupanty, zejména na úrovni místních samospráv docházelo ze strany úředníků k ničení archivů a sabotování registrace osob židovského původu, což v celkovém výsledku zachránilo podstatnou část belgické židovské komunity (přibližně polovinu z 50 000)
- Bulharsko sice vydalo židovské utečence, ale odmítlo vydat 48 000 svých židovských občanů[1]
- Dánsko zachránilo okolo 7000 Židů, když je v roce 1943 propašovalo v rybářských lodích do Švédska.
- Finsko odmítalo opakované německé žádosti o deportaci Židů do Německa s diplomatickou odpovědí: „Finsko nemá žádný židovský problém.“, či konstatováním „U nás nemáme žádné Židy, jen Finy.“
- Polsko - polská exilová vláda založila v okupovaném Polsku působící podzemní organizaci Żegota, která ve spolupráci s katolickou církví a běžnými občany zachránila několik tisíc Židů.
- Vatikán vyvinul rozsáhlé diplomatické úsilí ve prospěch Židů a stovkám z nich poskytl azyl na svém území
Vesnice
editovat- Le Chambon-sur-Lignon – francouzská vesnice, která zachránila 5000 Židů
- Markowa – polská vesnice, která zachránila 17 Židů
- Tršice – česká vesnice, která zachránila několik Židů
- Nieuwlande – holandská vesnice, která kolektivně zachránila více než 100 Židů.
Vedoucí představitelé a diplomaté
editovat- Per Anger – švédský diplomat v Budapešti, který přišel s nápadem provizorních švédských pasů, které společně s Raoulem Wallenbergem rozdávali maďarským Židům, aby je ochránili před zatčením a deportací. Takto zachránili tisíce lidí.
- Władysław Bartoszewski – jeden z vedoucích představitelů podzemní polské organizace Rada pomocy Żydom.
- Jacob Bernadout – britský diplomat v Dominikánské republice, který vydával německým Židům víza do této země. Pouze 16 rodin nakonec docestovalo do Dominikánské republiky, kde založili židovskou komunitu. Ostatní zmizeli po cestě v Anglii, USA a dalších zemích.
- Hiram Bingham IV – americký vicekonzul v Marseiile v letech 1940-1941. Pomáhal emigrovat Židům do USA a také mnohé ukrýval ve svém domě.
- Varian Fry – americký novinář, který zachránil až 4000 Židů. Spolupracoval s Hiramem Binghamem. Mezi těmi, které zachránil byly známé osobnosti, např.: Marc Chagall, Heinrich Mann, Lion Feuchtwanger, Hannah Arendtová, André Breton ad.
- Frank Foley – britský agent MI6, který pracoval pod krycí identitou úředníka velvyslanectví v Berlíně v oddělení výdeje pasů a víz. Zachránil až 10 000 Židů.
- Albert Göring – německý obchodník, který pomáhal Židům a disidentům přežít v Německu. Je ironií osudu, že byl bratr Hermanna Göringa.
- Paul Grüninger – švýcarský policejní důstojník, který falšoval dokumenty pro 3000 uprchlíků, kteří tak mohli utéct z Rakouska po anšlusu.
- Wilm Hosenfeld – německý důstojník, který pomáhal mnoha Židům, mezi jinými i polskému klavíristovi Wladyslawu Szpilmanovi.
- Jan Karski – polský vyslanec podzemní organizace Armia krajowa u spojenců. Očitý svědek holokaustu.
- Necdet Kent – turecký generální konzul v Marseille, který zaručil stovkám Židů turecké státní občanství. Jednou dokonce vstoupil dobrovolně do vlaku mezi deportované Židy, který směřoval do Osvětimi aby zachránil 70 Židů, kterým udělil turecké státní občanství.
- Zofia Kossak-Szczucka – polská zakladatelka podzemní organizace Rada pomocy Żydom.
- Carl Lutz – švýcarský konzul, který řídil emigraci mnoha tisíc Židů do Palestiny.
- Aristides Sousa Mendes - portugalský diplomat, vydal přes zákaz své vlády víza asi 30 000 osobám, zejména Židům
- Luiz Martins de Souza Dantas - brazilský diplomat ve Francii, který zařídil víza pro několik židovských a jiných menšin pronásledovaných nacisty.
- Giorgio Perlasca - italský obchodník, který se vydával za španělského konzula v Budapešti a zachránil až 5000 lidí.
Představitelé církví
editovat- Chrysostomos - Metropolita ostrova Zakynthos, který když dostal příkaz od okupačních sil, aby sepsal seznam všech Židů na ostrově, sepsal dokument obsahující pouze dvě jména: své a místního starosty. Všech 275 Židů na ostrově tak bylo zachráněno.
- Damaskinos z Athén – arcibiskup Athén za doby německé okupace Řecka. Oficiálně protestoval proti deportacím Židů a neoficiálně přikázal chrámům ve své diecézi, aby vystavovali Židům křestní listy. Tak zachránil mnoho Židů z Athén a okolí.
- Alfred Delp - jezuita, agent, který pomáhal Židům k útěku do Švýcarska, když pracoval v Mnichově. Také patřil do Kreisauského kroužku.
- bl. Pavel Peter Gojdič - řeckokatolický eparcha prešovský
- sv. Maxmilián Kolbe - polský františkánský mnich a mučedník[2]
- Pia Leśniewska - generální představená šedých uršulinek
- Bernhard Lichtenberg – německý katolický kněz berlínské katedrály, který byl deportován do koncentračního tábora Dachau, protože se modlil za Židy při večerních pobožnostech.
- Ludwika Lisówna - generální představená klarisek, její řád zachránil celkem asi 500 dětí a 150 dospělých, které ukryl.[3]
- Hugh O'Flaherty - irský kněz, který zachránil okolo 4000 spojeneckých vojáků a Židů. Známý z amerického filmu Šarlatový a černý
- Giuseppe Maria Palatucci - biskup z Campagna, spolu se synovcem Giovannim Palatuccim zachránili přes 5000 Židů
- Pius XII. - papež, mimo diplomatického úsilí ve prospěch Židů pro ně otevřel brány Vatikánu a jeho extrateritoriálních území a katolických klášterů
- Angelo Giuseppe Roncali - apoštolský nuncius pro Turecko a Řecko zabránil vydání židovských uprchlíků zpět do Německa
- Angelo Rotta - apoštolský nuncius pro Maďarsko, spolu s dalšími diplomaty intervenoval za Židy a poskytoval jim materiální pomoc a falešná křestní osvědčení, ochranné listy, pasy a víza
- sestry Institutu Sester sociální pomoci, nejznámější jsou generální představená Margita Slachtová a ředitelka budapešťského Domova pro pracující ženy, sestra Sára Salkaházi, která byla za pomoc Židům zavražděna šípovými kříži
- Alojzije Stepinac - záhřebský arcibiskup v době Nezávislého státu Chorvatsko. I přes veřejná vystoupení proti pronásledování Židů a Srbů, kterým mnohdy pomáhal uniknout, byl odsuzován za spolupráci s režimem. Za toto příkoří byl ospravedlněn blahořečením v roce 1998.
- Andrej Šeptyckyj – metropolitní arcibiskup ukrajinské Řeckokatolické církve, který poskytl útočiště stovkám Židů ve své rezidenci a mnoha klášterech. Je znám také svým pastoračním listem “Nezabiješ” sepsaným jako protest proti nacistickým praktikám.
- Stefan ze Sofie – sofijský arcibiskup a bulharský exarcha.
- André a Magda Trocmé – francouzský pastor a jeho žena, kteří řídili hnutí ve vesnici Le Chambon-sur-Lignon, které zachránilo 3000-5000 Židů.
- László Michnay - maďarský kazatel církve adventistů s.d. Tiskem i ústním projevem vyzýval k aktivní pomoci, sám schovával více než 50 Židů, kteří přežili holokaust.
- Zoltán Kubinyi - maďarský adventista. Jako důstojník židovského pracovního praporu osvobodil asi 140 židovských vězňů, sám ale zemřel v sibiřském pracovním táboře.
Soukromé osoby
editovat- Albert Bedane – ukrýval židovské uprchlíky
- Victor Bodson – pomáhal Židům utéct z Německa podzemní cestou v Lucembursku.
- Corrie ten Boom – zachránila mnoho Židů v Holandsku, byla deportována do koncentračního tábora Ravensbrück
- Stefania Podgorska Burzminski a Helena Podgorska – ve věku 16 (a 7 let) propašovali třináct Židů při likvidaci Varšavského ghetta.
- Charles Coward – britský důstojník, který propašoval přes 400 Židů z pracovního tábora Auschwitz III-Monowitz.
- Miep Giesová, Jan Gies, Bep Voskuijl, Victor Kugler a Johannes Kleiman ukrývali dva roky Anne Frankovou a sedm dalších Židů v Amsterodamu.
- Alexandre Glasberg – ukrajinsko-francouzský kněz, který pomohl stovkám Židů uniknout před deportacemi.
- Friedrich Kellner – justiční vyšetřovatel, který pomohl Juliu a Lucii Abtovým a jejich synovi utéct z Laubachu.
- Stanislaw Kielar – ukrýval dvě dívky z rodiny Reisenbachových.
- Janis Lipke z Litvy zachránil okolo 40 Židů před nacisty v Rize.
- Heralda Luxin – mladá žena, která ukrývala židovské dítě ve svém sklepě.
- Józef a Stefania Macugowscy ukrývali šest členů rodiny Radzovských a několik dalších lidí v polské obci Nowy Korczyn.
- Shyqyri Myrto – albánský zachránce Jozefa Jakoela a jeho sestry Keti.
- Dorothea Neffová – rakouská divadelní herečka, která ukrývala svou židovskou přítelkyni Lilli Schiff.
- Algoth Niska – finský tulák a pašerák alkoholu, pašoval Židy přes Baltské moře.
- Irene Gut Opdyke – Polka, která ukryla 12 Židů.
- Giovanni Palatucci - italský policejní důstojník zodpovědný za registraci uprchlíků ve Fiume a přilehlých oblastech. Skartoval materiály více než 5000 Židů a ty buďto nechal s falešnými pasy uprchnout, nebo je odklidil do bezpečných táborů v Itálii. Byl dopaden a zemřel v konc. táboře Dachau.
- Jaap Penraat – holandský architekt, který padělal dokumenty pro Židy a pomohl mnohým utéct do Španělska.
- Tim Pickert – zachránil mnoho Židů z ghet v Krakově tím, že je ukrýval na svém mlýnu 23 km severozápadně od Haagu.
- Nicolaus Rossini – pomohl mnoha židovským sirotkům. Byl popraven v Krakově.
- Irena Sendlerová - vedoucí dětského oddělení organizace Rada pomocy Żydom, v katolických rodinách a klášterech ukryla přes dva tisíce dětí, které tajně vyvezla z Varšavského gheta.
- Oskar Schindler - rakouský podnikatel, ve svých továrnách shromažďoval a ochraňoval Židy
- Suzanne Spaak – patřící k bohatým kruhů zachraňovala židovské děti ve Francii.
- Marie Taquet-Martens a major Emile Taquet – ukryli okolo 75 židovských dětí v domově pro postižené v Jamoigne-sur-Semois v Belgii
- Raoul Wallenberg - švédský bankéř, zachránil tisíce maďarských Židů - po dobytí Budapešti Rudou armádou unesen a posléze patrně zavražděn NKVD
- Gabrielle Weidner a Johan Hendrik Weidner – uprchlická síť, ve které se zachránilo 800 Židů.
- Sir Nicholas Winton - organizoval v Praze a Vídni odjezd dětských vlaků do Anglie. Zachránil takto několik stovek židovských dětí.
- JUDr. Rudolf Štursa, právník, a Martin Jan Vochoč, starokatolický kněz, v Praze - křtili Židy na žádost a vydávali jim křestní listy, dohromady vydali kolem 1500.[4]
- Antonín Kalina - československý občan, člen KSČ, vězněný během druhé světové války z politických důvodů v koncentračním táboře Buchenwald. Zachránil na 900 židovských dětí v závěru války.
Odkazy
editovatReference
editovat- ↑ http://nasregion.cz/bulhari-za-druhe-svetove-zachranili-tisice-zidu-pred-smrti-v-koncentraku-nacistum-je-jako-jedini-nedarovali-27117 Archivováno 20. 2. 2018 na Wayback Machine. - Bulhaři za druhé světové zachránili tisíce Židů před smrtí v koncentráku. Nacistům je jako jediní nedarovali
- ↑ vytupoval proti pronásledování Židů (viz např. Leo Pavlát: K vatikánskému prohlášení Pamatujme: Zamyšlení nad Šoa, dostupné: http://www.holocaust.cz/cz2/resources/ros_chodes/1998/08/pavlat Archivováno 2. 11. 2010 na Wayback Machine. ), po okupaci Polska je skrýval a pomáhal jim v útěku, např. článek na Jewish Virtual Library, dostupné: http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/biography/Kolbe.html
- ↑ str. 56; http://www.savingjews.org/docs/clergy_rescue.pdf
- ↑ Tisíc pět set zachráněných životů – Schindler nebyl sám. Denní Telegraf Praha. 27. června 1995, s. 5.
Související články
editovatExterní odkazy
editovat- About the "Righteous Among the Nations" Program at Yad Vashem (anglicky)