Tento portál nemá svého aktivního správce, a proto je neudržovaný. Může proto například obsahovat zastaralé informace.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že se připojíte k jeho správě, aktualizujete jej nebo jej upravíte na miniportál. Podívejte se též na diskusní stránku, zda tam nejsou náměty k vylepšení.
Švýcarská konfederace či Švýcarské spříseženství, krátce Švýcarsko (zastarale Švýcary) – je vnitrozemní stát ve střední Evropě.
bylo konfederací do roku 1848 a od tohoto roku je federací, kterou tvoří 26 kantonů a má 8 milionů obyvatel, z toho je 20% cizinců.
je členem Rady Evropy, OSN, EFTA a WTO a součástí schengenského prostoru. Jednání o vstupu do EU občané v referendu odmítli, Švýcarsko je tak jediným nečlenským státem ve střední Evropě.
má společné hranice s Itálií (734,2 km) s Francií (571,8 km), s Německem (345,7 km), s Rakouskem (165,1 km) (přerušena Lichtenštejnskem) a s Lichtenštejnskem (41,1 km); celkem 1857,9 km.
Gottfried Schenker (14. února 1842, Däniken, Švýcarsko – 26. listopadu 1901, Vídeň) byl švýcarský podnikatel a zakladatel logistické a spediční společnosti Schenker AG.
Gottfried Schenker, který pocházel z početné rodiny, absolvoval střední školu ve městě Aarau. Poté začal studovat práva, avšak studium přerušil a v Heidelbergu se věnoval novinařině, později pracoval u Schweizerische Centralbahn v Basileji.
V době počátků železniční dopravy spatřoval velké šance v rozvoji přepravy zboží mezi východem a západem a přesunul se do Vídně … celý článek
Ženeva (franc. Genève, it. Ginevra, něm. Genf, rétorom. Genevra, angl. Geneva) je druhé největší město Švýcarska (po Curychu) a hlavní město kantonu Ženeva (République et Canton de Genève). Je také neformálním střediskem francouzsky mluvící části Švýcarska. Město Ženeva samotné má 186 tisíc obyvatel, kanton 430 tisíc a úzce propojená aglomerace 718 tisíc (2008).
Ženeva leží v jihozápadním cípu Švýcarska, na hranici s Francií, kde ze Ženevského jezera vytéká řeka Rhône. Druhou řekou ve městě je Arve, slévající se s Rhône ještě ve městě, na místě Jonction. V blízkosti města se na západě táhne pohoří Jura, na jihu a na východě západní Alpy. Z města je za dobrého počasí vidět zasněžený Mont Blanc, nejvyšší horu Evropy (4807 m), vzdálenou asi 70 km na jihovýchod … celý článek
Digital genome (digitální genom) je obsah časové schrány, uložené v podzemním labyrintu nedaleko alpského resortu Gstaad zvaném Švýcarský Fort Knox, a má umožnit budoucím generacím dešifrovat (číst) data, která byla vytvořena a uložena pomocí zastaralých technologií výpočetní techniky. Obsah genomu byl sestaven evropskýmivědci. Účelem je, aby byla uložená data po následujících 25 let bezpečně chráněna před známými možnostmi poškození, včetně jaderného výbuchu a EMP. Projekt vytváření digitálního genomu probíhal 4 roky až do května 2010, projektu se účastnilo 16 významných knihoven v Evropě, výzkumných pracovišť, univerzit, technologických společností a archivy … celý článek
Švýcarský stát (ale i ostatní státy) po desetiletí ukládal tuny nevybuchlé, nepotřebné nebo poškozené munice do alpských jezer. Nyní řeší, co se všemi bombami a granáty dělat. Švýcaři do jezer házeli munici v letech 1918 až 1964. Takto "použitá" jezera jsou například v Brienzské, Thunské, Lucernské a další. Granáty, bomby odpočívají v hloubce 150 až 220 metrů.
Zdroj: https://www.idnes.cz/xman/styl/svycarsko-munice-soutez-jezero-exploze.A240831_053413_xman-styl_fro
Švýcarská prokuratura žádá pro exmanažery Mostecké uhelné společnosti Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause pět let vězení nepodmíněně a vysoké peněžité tresty. Prokurátor oznámil, že z peněz zadržených obžalovaným má být odškodněna společnost MUS a český stát. V případě MUS jde o 276 milionů švýcarských franků (5,8 miliardy korun), český stát by měl dostat téměř 150 milionů franků (3,2 miliard korun). Podle mluvčí obžalovaných jde o drakonické tresty.[1]
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Švýcarsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.