Josef Vejvoda

český bubeník
Další významy jsou uvedeny na stránce Josef Vejvoda (rozcestník).

Josef Vejvoda, (* 13. července 1945, Praha) je český hudební skladatel, bubeník, hudební aranžér, kapelník a dirigent pocházející z hudební rodiny. Nejznámější je jeho otec Jaromír Vejvoda (1902–1988) hudební skladatel, kapelník a autor téměř po celém světě proslavené polky Škoda lásky.

Josef Vejvoda
Josef Vejvoda diriguje na festivalu Vejvodova Zbraslav 2015
Josef Vejvoda diriguje na festivalu Vejvodova Zbraslav 2015
Narození13. července 1945 (79 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
VzděláníPražská konzervatoř
Povolánídirigent, hudební skladatel a redaktor
Znám jakohudební skladatel, bubeník, kapelník a dirigent
ChoťKvěta Vejvodová
DětiMonika Šterbáková-Vejvodová
Zuzana Vejvodová
RodičeJaromír Vejvoda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

editovat

Narodil se jako nejmladší ze tří synů kapelníka a hudebního skladatele Jaromíra Vejvody, osobností české dechové hudby. Pod vlivem svého tatínka hrával od dětství na klavír a housle, pak i vibrafon, do hudební školy začal chodit v roce 1952 ve Zbraslavi nad Vltavou. Později přibral bicí nástroje které začal studovat na Pražské konzervatoři v roce 1961, v té době se začal věnovat plně jazzu. Studium dokončil po dvojím přerušení až v roce 1970. Roku 1967 se stal laureátem pražské Mezinárodní soutěže mladých jazzových sólistů v rámci Mezinárodního pražského jazzového festivalu.

Protože byl vyhledávaným spoluhráčem vystupoval jako hráč na bicí nástroje s mnoha hudebními skupinami. K těm nejznámějším patří Taneční orchestr Československého rozhlasu (TOČR) alias Jazzový orchestr Československého rozhlasu (JOČR), Orchestr Gustava Broma, S+HQ vedený multiinstrumentalistou Karlem Velebným, Jazz Cellula trumpetisty Laca Décziho, různá uskupení klavíristy Karla Růžičky, trio klavíristy Emila Viklického, Super Quartet s multiinstrumentalistou Jiřím Stivínem a Emilem Viklickým, i mnoho dalších. Komponoval také písničky pro Evu Pilarovou, Karla Černocha nebo Michaela Kocába.

Spolupracoval s mnoha jinými českými jazzovými hudebníky, např. s trumpetistou Jaromírem Hniličkou, kytaristou Rudolfem Daškem, kontrabasisty Františkem Uhlířem a Georgem Mrazem (Jiřím Mrázem) i zpěvačkou Evou Olmerovou. Jeho spoluhráči byli mnozí renomovaní zahraniční jazzoví hudebníci, např. trumpetisté Benny Bailey, Ted Curson a Joe Newman, trombonisté Lou Blackburn a Sonny Costanzo, klarinetisté Scott Robinson, Tony Scott a John Surman, kytarista Toots Thielemans, bubeníci David Friedman a David Friedman, kontrabasista Barre Phillips a mnoha další. Hrál na některých významných jazzových festivalech, jako jsou Jazz Ost-WestNorimberku, Jazz Jamboree ve Varšavě, Montreal Jazz Festival, Chicago Jazz Festival, Jazz Festival on Red SeeIzraeli a samozřejmě i na Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze.

V roce 150. výročí založení kapely a k nedožitým 90. narozeninám svého otce Jaromíra Vejvody obnovil Vejvodovu kapelu, kapelu jeho otce zrušenou v roce 1948 jako následek politických a společenských změn. Roku 1995 založil Salónní orchestr Josefa Vejvody, což je v podstatě Vejvodova kapela doplněná o smyčce a akordeon. Obě hrají klasický vejvodovský repertoár, dechovky, v jeho duchu pro ně skládá nové skladby i on sám a jeho dcera.

Nezapomněl však ani na svůj „jazzový původ“ a v roce 1998 sestavil Josef Vejvoda Trio, ve kterém ho doprovázejí hudebníci o generaci mladší kontrabasista Ondřej Štajnochr a klavírista Kryštof Marek. Trio vystupuje převážně s vlastním repertoárem pocházejícím od svých členů, ve kterém se mísí jazzové prvky s klasickou hudbou; mívají také společná vystoupení s komorními orchestry nebo se sólisty vážné hudby, např. s houslistou Pavlem Šporclem.

Pro zastupování a organizování vystupování Vejvodovy kapely, Salónního orchestru Josefa Vejvody a svého tria založil v roce 2001 Agenturu Josefa Vejvody (AJV). Stal se také zakladatelem mezinárodního festivalu dechových hudeb Vejvodova Zbraslav pořádaného každoročně od roku 1996, jehož součástí je i soutěž o nejlepší interpretaci skladby Jaromíra Vejvody.

Má čtyři dcery. Z prvního manželství s Jindrou roz. Zívrovou má dcery Johanu (*1966) a Juliánu (*1970). Z druhého manželství je Monika Šterbáková-Vejvodová, která vystudovala na Pražské konzervatoři skladbu a dirigování a v roce 2000 zakončila na Akademii múzických umění v Praze skladbu, a mladší dcera Zuzana Vejvodová (* 1980), která se stala herečkou.

Diskografie

editovat

Seznamy nahrávek na hudebních nosičích jazzové, dechové i orchestrální hudby jsou k nahlédnutí zde: [1] Archivováno 4. 4. 2012 na Wayback Machine., [2]

Poznámka

editovat

Josefu Vejvodovi, jazzmanovi s polkou v krvi, se dostalo zvláštní pocty 21. března 2002, kdy ke stému výročí narození jeho otce Jaromíra Vejvody mohl dirigovat světoznámou polku Škoda lásky při koncertu Hudby Hradní stráže a Policie ČRCarnegie HallNew Yorku.

Poznámky

editovat


Reference

editovat
  • Josef Vejvoda [online]. Agentura Josefa Vejvody, Praha 5 [cit. 2011-08-17]. Dostupné online. 
  • VALENT, Ferdinand. Vejvoda Josef [online]. Ústav hudební vědy, Filozofická fakulta Masarykovy University, Brno, rev. 05.10.2007 [cit. 2011-08-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-04. 
  • Josef Vejvoda v Tandemu [online]. Český rozhlas Region, Praha 8, rev. 14.12.2010 [cit. 2011-08-17]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  • Josef Vejvoda v Druhém poločasu u Milana Bašty, audio [online]. Radio dechovka – RadioPraha, s. r. o., 250 72 Předboj, rev. 23.02.2011 [cit. 2011-08-17]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  • Josef Vejvoda [online]. JazzBlog.cz,, rev. 23.02.2011 [cit. 2011-08-17]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]

Externí odkazy

editovat