Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m {{Commonscat}}; kosmetické úpravy
m editace uživatele 78.80.104.52 (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je 78.157.156.124
značka: rychlé vrácení zpět
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1:
[[Soubor:Plotter Gerber Infinity.jpg|náhled|Inkoustový plotr]]
[[Soubor:IBM 1627 plotter.mw.jpg|náhled|Stolní plotr pro připojení k měřicím zařízením]]
'''Plotr''' '''('''{{Cizojazyčně|en|'''plotter'''}}''',''' také '''souřadnicový zapisovač)''') je grafické [[výstupní zařízení]] [[počítač]]e.
 
Klasický plotr kreslí obraz pomocí tužky nebo pera. Existují ale i varianty s inkoustovou tiskovou hlavou podobnou klasické [[Počítačová tiskárna|tiskárně]], případně řezací plotry, kde místo pera je nástroj na řezání (reklamní fólie na auta). Medium ([[papír]]) může být pohyblivé v jedné ose nebo je pevně umístěno a pohybuje se pouze pero.
Řádek 12:
Plotr byl dříve základním výstupním zařízením pro typické [[CAD aplikace]] ([[AutoCAD]] apod.), neboť je uzpůsoben především pro kreslení [[vektorová grafika|vektorové grafiky]], která je pro použití těchto programů typická. Naopak dnešní plotry jsou schopné zpracovávat jak vektorový, tak [[Rastrová grafika|bitmapový]] popis stránky.
 
V současné době se můžeme setkat s několika různými technologiemi činnosti plotrů, které se od sebe navzájem odlišují jak cenově, tak i oblasti nasazení. Zatímco např. ''pérovéperové plotry'' jsou určeny především pro výstup z klasických CAD aplikací, ''plotry inkoustové'' nebo ''laserové'' je možno využívat i jako velkoplošnou tiskárnu. Oblast nasazení plotrů vyřezávacích se od ostatních technologií odlišuje velmi významně a tyto plotry jsou určeny především pro nasazení v oblasti reklamy. Existují dvě základní varianty provedení plotrů.
 
== Typy plotrů ==
[[Soubor:Hp 9862a.jpg|náhled|X-Y plotr]]
Podle mechanismu posuvu po kreslicí ploše lze plotry rozdělit do dvou skupin.
* První skupinou jsou tzv. ''deskové,'', nebo též ''stolní plotry,'', u nichž se papír umísťuje celý na kreslicí plochu. Nad touto plochou je umístěna jakási obdoba portálového jeřábu s kreslicí hlavou, která se pohybuje jednak po kolejničce uvnitř ramene napříč kreslicí plochou a jednak s celým kreslicím ramenem po kolejnici podél kreslicí plochy. Upevnění papíru je zabezpečované téměř výhradně elektrostaticky, u některých starších plotrů se proto vyskytovaly problémy s nedostatečným vybitím po ukončení kreslení. Od deskových plotrů se v poslední době upouští (především u plotrů větších rozměrů), neboť jimi zastavěná plocha bývá neúnosně velká. Také je u nich limitován rozměr obou směrů obrazu velikostí kreslicí plochy.
* ''Stojanový plotr'' posunuje kreslicí hlavu pouze v jednom směru – napříč papírem. Celá kreslicí plocha také není umístěna na desce, ale papír volně visí po obou stranách plotru. Pohyb papíru bývá zajišťován přítlačnými válečky podobně jako u mandlu. Vypnutí papíru je zabezpečováno podtlakem pod kreslicí plochou, který je vyvolán pomocí otvorů mimo prostoru, v němž se pohybuje kreslicí hlava nebo u modernějších plotrů též elektrostaticky. Stojanový plotr odstraňuje obě zásadní nevýhody deskových plotrů, velkou zastavěnou plochu a omezení délky obrazu, proto je v současné době více rozšířen. Hlavním záporem je poměrně složitý mechanismus pro posun papíru, který musí zabezpečit, že i při několikerém posuvu se papír nepohne a bod s určitými souřadnicemi bude ležet na stále stejném místě papíru.