Idi na sadržaj

Pasoš Bosne i Hercegovine

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Pasoš Bosne i Hercegovine
Izgled prednje korice savremenog bosanskohercegovačkog biometrijskog pasoša.
Država Bosna i Hercegovina
VrstaPutna isprava
Izdaje
Datum prvog izdavanja15. oktobar 2009. (2009-10-15)[1]
(biometrijski pasoš)
SvrhaIdentifikacija
Nadležna agencijaIDDEEA
UsloviDržavljanstvo Bosne i Hercegovine
Datum isteka
  • 10 godina za punoljetne državljane[2]
  • 5 godina za državljane u dobi od 3 do 18 godina[2]
  • 3 godine za državljane mlađe od 3 godine[2]
Cijena
  • 50 KM (pasoš za punoljetne državljane sa rokom važenja 10 godina)[2]
  • 40 KM (za državljane u dobi od 3 do 18 godina sa rokom važenja 5 godina)[2]
  • 30 KM (za državljane koji nisu navršili 3 godine sa rokom važenja 3 godine)[2]
Veb-sajtiddeea.gov.ba

Pasoš Bosne i Hercegovine jest putna isprava koja se izdaje državljanima Bosne i Hercegovine.

O dokumentu

[uredi | uredi izvor]
Vizni režim za građane Bosne i Hercegovine:
  Bosna i Hercegovina
  Bezvizni pristup
  Zemlje pristupačne ličnom kartom
  Viza po dolasku
  Elektronska prijava za vizu
  eVisa
  Viza dostupna i po dolasku i putem interneta
  Potrebna viza prije dolaska

Pravo podnošenja zahtjeva za izdavanje pasoša imaju svi državljani Bosne i Hercegovine. Izdaje se sa rokom važenja od 10 godina za punoljetne osobe, 5 godine za maloljetne osobe od 3 do 18 godina i 3 godine za osobe mlađe od 3 godine. Izdavanje, poništavanje i zamjenu pasoša, u okviru svoje nadležnosti, u Federaciji Bosne i Hercegovine vrše kantonalna ministarstva unutarnjih poslova, u Republici Srpskoj Ministarstvo unutarnjih poslova RS-a i u Brčko distriktu Odjeljenje za javni registar.[3] Cijena građanskog pasoša iznosi 50 KM sa rokom važenja od 10 godina, 40 KM sa rokom važenja od 5 godina i 30 KM sa rokom važenja do 3 godine.[2]

Izgled

[uredi | uredi izvor]

Pasoš Bosne i Hercegovine tamnoplave je boje, dok su tekst i ikone zlatno-žute boje. Na prvoj stranici korica, na vrhu, stoji naziv Bosna i Hercegovina, u latiničnoj i ćiriličnoj verziji, te na engleskom jeziku. Pored naziva nalazi se Grb Bosne i Hercegovine. U sredini pasoša nalazi se 18 petokrakih zvijezda poredane u 2 kolone po 9, a ispod njih nalazi se naziv Pasoš, na tri službena jezika i dva pisma, te također i na engleskom jeziku. Na kraju, na dnu, nalazi se oznaka za biometrijski pasoš.

Verzije specifičnih pasoša razlikuju se u odnosu na uobičajeni po tome što se umjesto naziva Pasoš na koricama navodi puni naziv pasoša.

Uvođenje biometrijskog pasoša

[uredi | uredi izvor]

Jedan od uslova za ukidanje viza država Šengenske zone 2011. za državljane Bosne i Hercegovine bilo je uvođenje biometrijskih pasoša (e-pasoša). Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) i Ministarstva unutrašnjih poslova entiteta u BiH testirali su sistem biometrijskih pasoša od 4. jula do 15. oktobra 2009. Pasoš se ne izdaje do automatske provjere u Ministarstvu unutrašnjih poslova, matičnih ureda i drugih sigurnosnih agencija u Bosni i Hercegovini. U proces izdavanja biometrijskih pasoša uključene su 162 institucije, tako da je e-pasoš jedan od najsigurnijih pasoša na svijetu. Prvobitno je najavljeno da će biometrijski pasoši biti testirani do kraja 2009. Ministarstvo civilnih poslova BiH je 15. jula 2009. najavilo da će Bosna i Hercegovina početi izdavanje biometrijskih pasoša 15. oktobra 2009, kada će biti dostavljen veći broj pasoša njemačkog proizvođača Bundesdruckerei.[4] Od 15. decembra 2010. nosioci pasoša BiH putuju bez vize kroz sve zemlje Šengena. U junu 2014. IDDEEA je objavila da će Bosna i Hercegovina u oktobru 2014. uvesti treću generaciju biometrijskih pasoša (SAC), pri čemu će Bosna i Hercegovina biti jedna od rijetkih zemalja koja će imati sliku u boji utisnutu na polikarbonatnu stranicu.

Specifični pasoši

[uredi | uredi izvor]

Osim građanskog pasoša, za državljane Bosne i Hercegovine se izdaju i sljedeće specifične verzije ove putne isprave: diplomatski, službeni, zajednički i specijalni/posebni pasoš. Diplomatske pasoše izdaje Ministarstvo vanjskih poslova BiH, dok ostale izdaje Ministarstvo civilnih poslova BiH.[5]

Nosioci ovih pasoša imaju ukinute vize za određene zemlje za koje je potrebna viza sa građanskim pasošima.

Vizni režim

[uredi | uredi izvor]

Pasoš BiH je jedan od 5 pasoša s najpoboljšanim svjetskim rejtingom od 2006. u smislu broja zemalja koje njegovi nosioci mogu posjetiti bez vize.[6] On se nalazi na 43. mjestu, zajedno sa albanskim pasošem, na Henleyjevom indeksu pasoša od jula 2024. i omogućava građanima Bosne i Hercegovine da putuju u 123 zemlje bez vize ili vize po dolasku.[7]

Galerija

[uredi | uredi izvor]

Također pogledajte

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Putne isprave – IDDEEA". Pristupljeno 12. 6. 2024.
  2. ^ a b c d e f g "Putovnica / Pasoš | Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo". mup.ks.gov.ba. Pristupljeno 12. 6. 2024.
  3. ^ "Zakon o putnim ispravama BiH". mcp.gov.ba. Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine. Arhivirano s originala, 14. 10. 2017. Pristupljeno 12. 9. 2017.
  4. ^ "BiH may start issuing biometric passports in October (SETimes.com)". Arhivirano s originala, 16. 1. 2010. Pristupljeno 19. 2. 2010.
  5. ^ "Putne isprave – IDDEEA". iddeea.gov.ba. IDDEEA. Pristupljeno 1. 11. 2024.
  6. ^ "The Henley & Partners Visa Restrictions Index Celebrates Ten Years". Prnewswire.com. Pristupljeno 4. 1. 2018.
  7. ^ "The Official Passport Index Ranking". Henley & Partners (jezik: engleski). Pristupljeno 1. 11. 2024.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]