Štamparstvo
Štamparska presa je mehanička štamparska mašina koja se koristi za pravljenja identičnih kopija teksta na više listova papira. Izumljena je u Njemačkoj, od strane zlatara po imenu Johannes Gutenberg, u davnoj 1445. godini. Metoda štampe, bazirana na Gutenbergovoj štamparskoj presi, brzo se proširila po Evropi, a kasnije i po cijelom svijetu, zamjenjujući stare metode štampanja, što je, ujedno, bio i početak moderne tipografije.
Tipografsko štampanje, koje je omogućilo da pojedinačni znakovi budu poredani da formiraju riječ, nije isto što i štamparska presa. Kao nezavisan izum, tipografsko štampanje, kako ga danas poznajemo, otkriveno je u Njemačkoj od strane Gutenberga u 1440tih godina, iako je taj izum prije pronađen u Kini, a kojeg je napravio Bi Šeng između 1041. i 1048. godine.
Izum štamparske prese
Johannes Gutenberg je otkrio prvu štamparsku presu, iako u nekim zemljama tvrde da se to desilo prije u nekoj drugoj zemlji, a ne u Njemačkoj, uključujući Laurens Janszoon Costera iz Holandije i Panfilo Castaldia iz Italije. Presa za masline i vino bilo je poznato još od rimskog doba; prese za uvezivanje rukopisa su, također, bile u upotrebi. Gutenberg je prvi iskoristio ovaj koncept za štampanje.
Kasniji izumi na ovom polju su bili:
- Litografija
- Elektronsko izdavaštvo (na CD-ROM-u ili na internetu)
- Printer
Također pogledajte
- Augustus Applegath - izumitelj vertikalne štamparske prese
- Štampanje u boji
- David Bruce
- Fleksografija
- George E. Clymer
- Historija tipografije u istočnoj Aziji
- Irski nacionalni muzej štamparstva
- Štamparska kulura
- Štamparstvo
- Printmaking
- Tipografija