IBM Watson
IBM Watson (Уотсън) е суперкомпютър на фирмата IBM, снабден със система за изкуствен интелект от типа „въпрос-отговор“, създаден от група изследователи под ръководството на Дейвид Феручи (David Ferrucci). Създаването на този суперкомпютър е част от проекта DeepQA. Основната задача на Watson е да разбира въпроси, формулирани на естествен език, и да намира отговорите им в база данни[1]. Наречен е в чест на основателя на IBM Томас Дж. Уотсън[2].
Участие в „Jeopardy!“
[редактиране | редактиране на кода]През февруари 2011 г. суперкомпютърът взема участие в телевизионното предаване Jeopardy! (американска игра-викторина)[3]. Срещу него застават Брад Ратер – спечелил най-голямата награда в програмата, и Кен Дженингс – рекордьор по продължителност на поредица игри без загуба. Компютърът побеждава и получава 1 млн. долара, докато Дженингс и Ратер получават, съответно, по 300 и 200 хиляди.
Платформа
[редактиране | редактиране на кода]Watson се състои от 90 сървъра IBM p750, всеки от които е снабден с по четири осемядрени процесора с архитектура POWER7. Сумарният обем на оперативната памет на Watson е над 15 TB.
На системата е бил осигурен достъп до 200 милиона страници структурирана и неструктурирана информация с обем 4 TB[4], включително пълния текст на Уикипедията. По време на играта Watson е нямал достъп до Интернет.
Бъдещето на проекта
[редактиране | редактиране на кода]IBM съвместно с Nuance Communications (производител на средства за разпознаване на реч), а също и с редица други фирми, такива като New York Genome Center (персонализирани клинични решения на основата на индивидуални вариации на гените), Truven Health Analytics (облачни библиотеки със здравни данни), Insilico Medicine (търсене на оптимални лекарства за персонална терапия), Under Armour (разработка на персонални планове за лекуване), Mayo Clinic (диагностика и клинични решения, разпределение на пациентите по лечебни групи), Memorial Sloan Kettering Cancer Center (онкология), iDavatars (виртуален медицински асистент), Arch Health Partners (контрол на хипертонията), Medtronic (разработки в помощ на диабетиците, сърдечно-съдови заболявания) е разработен и продължава да се разработва продукт, предназначен да помага в диагностицирането и лечението на пациентите[5][6][7][8][9]. Компютърът, с помощта на технологията за обработка на големи данни (Big data), ще може за броени минути да извлече от безкрайното море от информация за индивидуални истории на заболявания и начините за лечението им, а също от огромното количество научни статии, оптималните решения и да ги представи във вид на отчет. Разглежда се също възможността компютърът да се използва и в други сфери, такива като оценка на политиката за застраховане или на ефективността на енергопотреблението.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Smartest Machine on Earth Архив на оригинала от 2011-02-17 в Wayback Machine.. Посетен на 14 февруари 2011.
- ↑ Mike Hale. Actors and Their Roles for $300, HAL? HAL! // The New York Times. 8 февруари 2011.
- ↑ Суперкомпютърът на IBM побеждава американските състезатели в Jeopardy! // Lenta.ru. 14 януари 2011. Посетен на 18 февруари 2011. (на руски)
- ↑ PCWorld: IBM Watson Vanquishes Human Jeopardy Foes // Архивиран от оригинала на 2011-02-17. Посетен на 2016-08-12.
- ↑ Introducing IBM Watson Health
- ↑ Healthy, productive lives begin with the individual at the center
- ↑ Predictive Alert From IBM Watson Health And Medtronic Warns Of Hypoglycemic Attacks
- ↑ IBM’s Watson Will Give Personalized Suggestions For Cancer Patients, архив на оригинала от 29 февруари 2016, https://web.archive.org/web/20160229102432/http://www.technewstoday.com/28772-ibms-watson-will-give-personalized-suggestions-for-cancer-patients/, посетен на 12 август 2016
- ↑ IBM to Collaborate with Nuance to Apply IBM’s „Watson“ Analytics Technology to Healthcare
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата IBM Watson в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |