Направо към съдържанието

Джералд Еделман

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версията за печат вече не се поддържа и може да има грешки при изобразяване. Моля, актуализирайте отметките на браузъра си и вместо това използвайте функцията за печат на браузъра по подразбиране.
Джералд Еделман
Gerald Maurice Edelman
американски биохимик и имунолог

Роден
Починал
17 май 2014 г. (84 г.)
Ла Хоя, САЩ

Националност САЩ
Учил вРокфелеров университет
Научна дейност
ОбластБиохимия, имунология
Работил вРокфелеров университет
Известен сизследванията си върху имунната система
НаградиНобелова награда за физиология или медицина (1972)
Джералд Еделман в Общомедия

Джералд Морис Еделман (на английски: Gerald Maurice Edelman) е американски биохимик и имунолог, носител на Нобелова награда за физиология или медицина през 1972 г.

Биография

Ранни години

Роден е в Ню Йорк в семейството на лекар. През 1954 г. завършва медицина в Пенсилванския университет и 4 години по-късно защитава докторат в Рокфелеровия университет в Ню Йорк. Темата на дисертацията му е структурата на антителата. През 1966 г. става професор в същия университет.

Научна дейност

Научните интереси на Еделман са насочени към имуноглобулините (белтъчини, функциониращи като антитела) и тяхната химическа структура. През 1961 г. изследва молекулите на имуноглобулините от клас G (Ig G), които преобладават в човешката кръв, и открива, че се състоят от две съставки, наречени къси и дълги вериги. На следващата година колегата му Родни Портър успешно прави структурен модел на този клас белтъчини.

Изследванията на Еделман върху здрави и болни от миелом хора водят до откриването на първата последователност от около 1300 аминокиселини на Ig G. Теорията за имуноглобулиновия синтез, която през 1967 г. Еделман предлага съвместно с Джоузеф Гали, по-късно бива потвърдена чрез методите на генното инженерство.

През 1972 г. за откритията им, свързани с химичната структура на антителата, Еделман и Портър са удостоени с Нобелова награда.

Източници

  • „Нобелови лауреати“. Еднотомна енциклопедия, БАН, Фондация „Отворено общество“, София, 1994, ISBN 954-8104-03-2, ISBN 954-520-030-8

Външни препратки