Направо към съдържанието

Димитровска пионерска организация „Септемврийче“

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версия от 09:52, 19 март 2013 на Addbot (беседа | приноси) (Робот: Преместване на 2 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q3657378.)

Димитровската пионерска организация „Септемврийче“ е пионерско движение в Народна република България. Пионерската организация е създадена през септември 1944 година. Членовете ѝ са деца между 9 и 14 годишна възраст. Всекидневната им дейност е осъществявана под ръководството на Димитровския комунистически младежки съюз. Към 1967 година членовете на ДПО „Септемврийче“ наброяват приблизително 700 000 души.[1]

Децата, ненавършили 9 години, също имат своя организация – Чавдарчета. Визуално разликата между двете е отличителната връзка, която е небесно синя при чавдарчетата и червена за пионерите.

След 14 годишна възраст членовете на ДПО „Септемврийче“ стават комсомолци, с постъпването им в ДКМС, комунистическа организация пряко подчинена на БКП.

Вътрешна организация

Пионерите са ръководени от Комсомола по поръчение на управляващата в страната комунистическа партия. Централният комитет на ДКМС създава Централния съвет на ДПО „Септемврийче“. Пионерската организация е разделена на отряди и дружини с техните отрядни и дружинни председатели и ръководители. Най-висшият орган на организацията е Републиканският пионерски сбор.

Преди Деветосептемврийския преврат от 1944, по подобен начин е организирана казионната Бранник в България и Хитлерова младеж в Германия.

Целта на пионерското движение е да възпитава в децата в трудолюбие, дисциплина и родолюбие. Но наред с тези положителни качества то учи на подчинение и подготовка за живот в едно несвободно общество и приемане на една тоталитарна държава. За да осъществи тези си цели правителството изгражда и поема издръжката на стотици пионерски домове, лагери, станции на младите техници и агробиолози, пионерски стаи и кабинети, школи по изкуствата и редица спортни съоръжения и състезания. Днешната Семинария в София е била Централният пионерски дворец по време на комунизма.

Структура

  • звено - част от класа (паралелката)
  • отряд - 1 клас (паралелка)
  • дружина - 1 училище

Тържествена клетва

Аз, димитровският пионер, тържествено обещавам пред другарите си и своя героичен народ да се боря всеотдайно за делото на Българската комунистическа партия, за победата на комунизма. Да бъда верен на заветите на Георги Димитров, да изпълнявам законите на димитровския пионер. Обещавам да бъда достоен гражданин на моето мило отечество - Народна република България.

Символи

Знаме

Знамето на пионерското движение е червено „като кръвта на бойците паднали за народна свобода“. Знамето е символ на вярност към делото на пролетарската революция, към комунистическата партия и към Родината. Всеки пионерски отряд и дружина имат свои знамена, които се съхраняват в пионерската стая. Изнасят се на официални и национални празници.

Връзка и значка
Червена връзка

Пионерите носят червена връзка, вързана на възел около врата. Тя символизира парче от пионерското знаме. Трите ѝ върха и възелът символизират единството на комунисти, комсомолци и пионери. Същото значение има и тривърхият пламък, който се намира над петолъчната звезда на пионерската значка с образа на Георги Димитров.

Поздрави

На Бъди готов! пионерът отговаря с Винаги готов! и отдава пионерски поздрав с дясната ръка, вдигната над челото с изправени един до друг пръсти, свита в лакътя под прав ъгъл. Допрените един до друг пръсти символизират дружбата между петте континента. Пионерът отдава поздрав и при изпълнение на Химна на Народна република България, при среща на знамето и при полагане на венци пред паметници.

Химн

Химн (марш) на ДПО "Септемврийче" е песента "Пейте в светлата родина..." по текст на Асен Босев.

Източници

Вижте също

Български младежки организации до 1944 г.
Български младежки организации в периода 1944 – 1989 г.
Други младежки организации

Външни препратки