Направо към съдържанието

Линеар Б

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Версия от 13:04, 27 август 2008 на ShadeOfGrey (беседа | приноси) (Премахнати редакции на 217.79.88.101 (б.), към версия на TXiKiBoT)

Линеар Б е писменост, която се е използвала за записване на ранния старогръцки език. Линеар Б предхожда гръцката азбука с няколко века и изглежда изчезва след залеза на микенската цивилизация. Периодът, в който липсва писменост, се нарича „Тъмните векове“ или „Геометричната епоха“.

Произход

Писмеността Линеар Б по всяка вероятност е сродна с Линеар А, използван за записване на минойския език, неразшифрован до ден днешен. Тази хипотеза се потвърждава от факта, че Линеар Б е зле пригоден към фонетичния принцип за записване на гръцкия език. Линеар Б е отчасти сричково писмо с допълнителни пиктограми за обозначаване на различни граматически категории, подобно на японската писменост.

Употреба

Линеар Б се употребява предимно за административни нужди. Предполага се, че писмеността се е използвала от професионални писари, чиито роден език е бил минойският, а не старогръцкият. Например някои пиктограми са доста близки до тези от Линеар А, а са зле пригодени към особеностите на старогръцкия език.

Главните градове и дворците на о. Крит са използвали Линеар Б, за да водят счетоводните си сметки и доставките на стоки. Основните стоки са вълна, овце и зърно, често предназначени за жреци и отреди от морски стражи. Плочките са се пазили в кошници, съдейки по отпечатъци от плетени кошове върху плочките. Когато сградите, в които са се съхранявали плочките, се опожаряват, много плочки се изпичат и запазват повече от 3000 години.

Състав

Линеар Б се състои от около 200 знака: фонетични знаци и пиктограми.

Файл:Linear B.jpg
Надпис на Линеар Б.

Разшифроване

Първата глинена полчка в Кносос е отркита от британския археолог Артър Еванс на 31 март 1900, а на 6 април е открито голямо количество плочки с размери 12 х 25 см.

Номерцията на символите, която се използва и днес, е въведена от американския професор Емет Бенет, един от първите, които предполагат, че Линеар А и Линеар Б предават различни езици. Майкъл Вентрис и Джон Чадуик разшифроват по-голямата част от Линеар Б между 1951 и 1953 година. Вентрис отначало твърди, че Линеар Б не е гръцки, впоследствие доказва, че наистина Линеар Б е ранна форма на старогръцки език.

Преди тях Алис Кобер създава графи, свързващи определени знаци, изпълняващи някаква грамартическа фукция. Тя забелязва, че някои думи имат общи корени и наставки и стига до извода, че с Линеар Б се записва флексивен език, където думите се скланят. Някои междинни знаци изпълняват ролята на свързка между корена и наставките на думите. Предположинието на Кобер е било допустимо, тъй като Линеар Б съдържа прекалено много знаци, за да бъде азбука, а недостатъчно много, за да бъде йероглифно писмо. Така Кобер стига до извода, че всеки знак предава отделна сричка. Въз основа на нейния труд Вентрис успява да разчете произношението на сричките и открива за всеобщо учудване, че езикът е ранна форма на старогръцки. Това измества с около 600 години назад във времето историята на гръцкия език.

Литература

  • Chadwick, John. The Decipherment of Linear B. Second edition (1990). Cambridge University Press, 1958. ISBN 0-521-39830-4.
  • Chadwick, John. Linear B and Related Scripts; "Reading the Past". Third impression (1997). University of California Press/British Museum, 1987. ISBN 0-520-06019-9.
  • Chadwick, John. The Mycenaean World. Cambridge University Press, 1976. ISBN 0-521-29037-6.
  • Levin, Saul. The Linear B Decipherment Controversy Re-examined. State University of New York Press, 1964.
  • Robinson, Andrew. The Story of Writing. Paperback edition (1999). Thames and Hudson, 1995. ISBN 0-500-28156-4.
  • Ventris, Michael and Chadwick, John. Documents in Mycenaean Greek. Second edition (1974). Cambridge University Press, 1956. ISBN 0-521-08558-6.
  • Singh, Simon. The Code Book. Anchor, 2000. ISBN 0-385-49532-3.
  • Ventris, Michael. Work notes on Minoan language research and other unedited papers. Edizioni dell'Ateneo 1988 Roma, 1988.