Направо към съдържанието

Звукорежисьор: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Нова страница: „'''Звукорежисьор''', с вариант '''звукотехник''', също '''тонрежисьор''' и '''тонтехник''' или '''ау...“
 
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Файл:Engineer at audio console at Danish Broadcasting Corporation.png|мини|200п|Датски звукорежисьор на работния си пулт]]
'''Звукорежисьор''', с вариант '''звукотехник''', също '''тонрежисьор''' и '''тонтехник''' или '''аудиорежисьор''' и '''аудиотехник''', се нарича [[професия]], чийто представители се занимават със [[звукозапис]] и озвучаване на концерти, филми, телевизионни предавания, мултимедия ([[видео]]записи) и други.

'''Звукорежисьор''', също '''тонрежисьор''' или '''аудиорежисьор''', се нарича [[професия]], чийто представители се занимават със [[звукозапис]] и озвучаване на концерти, филми, телевизионни и радиопредавания, мултимедия (като [[видео]]записи) и други.
{{редактирам}}
{{редактирам}}
Това е творческа професия, доколкото специалистите създават [[звук]]ови художествени образи, формират драматургията на звука, създават нови звуци, записват звуците и ги обработват. По правило имат технически занния, свързани с професията: познават физиката на звука, разбират от музикална и психо[[акустика]], често притежават и музикална подготовка.
{{мъниче}}

Не бива да се бърка професията на звукорежисьора с професиите „звукоинженер“ (с вариант „звукотехник“) и „звукооператор“, макар че са близки. Те са различни професии, както са и [[кинорежисьор]], [[кинооператор]] и [[филм]]ов [[монтажист]]. Звукорежисьорът прави запис, възпроизвежда, обработва, миксира звукови компоненти с помощта на технически средства.

[[Категория:Звукорежисьори| ]]
[[Категория:Звукорежисьори| ]]

Версия от 15:49, 5 август 2017

Датски звукорежисьор на работния си пулт

Звукорежисьор, също тонрежисьор или аудиорежисьор, се нарича професия, чийто представители се занимават със звукозапис и озвучаване на концерти, филми, телевизионни и радиопредавания, мултимедия (като видеозаписи) и други.

Това е творческа професия, доколкото специалистите създават звукови художествени образи, формират драматургията на звука, създават нови звуци, записват звуците и ги обработват. По правило имат технически занния, свързани с професията: познават физиката на звука, разбират от музикална и психоакустика, често притежават и музикална подготовка.

Не бива да се бърка професията на звукорежисьора с професиите „звукоинженер“ (с вариант „звукотехник“) и „звукооператор“, макар че са близки. Те са различни професии, както са и кинорежисьор, кинооператор и филмов монтажист. Звукорежисьорът прави запис, възпроизвежда, обработва, миксира звукови компоненти с помощта на технически средства.