Направо към съдържанието

Растафари: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
HRoestBot (беседа | приноси)
м r2.6.5) (Робот Добавяне: bar:Rastafari
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.2+) (Робот: Променяне от tr:Rastafarianizm на tr:Rastafaryanizm
Ред 67: Ред 67:
[[ta:ராஸ்தஃபாரை]]
[[ta:ராஸ்தஃபாரை]]
[[th:ขบวนการราสตาฟารี]]
[[th:ขบวนการราสตาฟารี]]
[[tr:Rastafarianizm]]
[[tr:Rastafaryanizm]]
[[uk:Растафаріанство]]
[[uk:Растафаріанство]]
[[zh:拉斯特法里运动]]
[[zh:拉斯特法里运动]]

Версия от 06:12, 28 февруари 2013

Растафари е религиозно учение, възникнало в началото на 1930-те сред бедното чернокожо население на Ямайка и разпространило се и на някои други Антилски острови, както и извън региона. То почита Хайле Селасие I, тогавашен император на Етиопия, като земно въплъщение на Джа (Бог, от библейското Йехова) и част от Светата Троица.

Началото на растафари е поставено от Маркъс Гарви, публицист и общественик, смятан от последователите си за пророк. В основата му са тълкувания на пророчески текстове в Библията, както и обществените и политически амбиции на чернокожите. В средата на 20 век учението се разпространява и в други страни, главно чрез емиграцията и интересът, предизвикван от реге музиката, която често е свързвана с растафари, а нейният най-популярен представител, Боб Марли, е известен привърженик на учението.

В началото на 21 век привържениците на растафари по света са около 1 милион души, като в Ямайка броят им е около 5–10% от населението.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Rastafari movement в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Шаблон:Link FA