Направо към съдържанието

Димитровска пионерска организация „Септемврийче“: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Romeo mikay (беседа | приноси)
Г
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.9.5
 
(Не са показани 32 междинни версии от 19 потребители)
Ред 1: Ред 1:
'''Димитровската пионерска организация „Септемврийче“''' е детско-юношеска организация в [[Народна република България]].[[Файл:Dimitrovist Pioneer Organization "Septemberists" Logo.png|мини|100п|Емблема]]
Организация за промиване на мозъци на подрастващото българско поколение,с цел лесна манипулация когато озреят за присъединяване към соц-комунистическото Модерно Общество!


Създадена е на [[2 ноември]] [[1944]] г. с решение № 7, т. 16 на [[Политбюро на ЦК на БКП]], което възлага на [[РМС]], „като пръв помощник и резерв на партията“, да изгради детско-юношеска [[пионерско движение|пионерска организация]] и да се заеме с нейното пряко ръководство. Членовете ѝ са деца между 9 и 14-годишна възраст. Всекидневната им дейност е осъществявана под ръководството на [[Димитровски комунистически младежки съюз|Димитровския комунистически младежки съюз]]. Към 1967 година членовете на ДПО „Септемврийче“ наброяват приблизително 700 000 души<ref>[http://files.osa.ceu.hu/holdings/300/8/3/text/6-7-142.shtml Bulgarian Journalist for the Balkans Based on „Complete Independence“]{{Dead link|date=февруари 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}</ref>.
Организация за промиване на мозъци на подрастващото българско поколение,с цел лесна манипулация когато озреят за присъединяване към соц-комунистическото Модерно Общество!

Децата, ненавършили 9 години, също имат своя организация – ''[[Чавдарче]]та''. Визуално разликата между двете е отличителната връзка, която е небесно синя при чавдарчетата и червена за пионерите.

След 14-годишна възраст членовете на ДПО „Септемврийче“ постъпват в [[ДКМС]] - масова младежка комунистическа организация, пряко ръководена от [[БКП]], и стават ''комсомолци''.
[[Файл:Pioneer Manifestation in Varna.jpg|мини|400п|[[Чавдарски чети в Народна република България|Чавдарчета]] (със сини връзки) и пионери (с червени връзки) на манифестация във Варна]]

== Организация ==
Пионерите са ръководени от [[ДКМС]] – българския [[комсомол]], по поръчение на управляващата в страната [[комунистическа партия]]. Централният комитет на ДКМС създава Централния съвет на ДПО „Септемврийче“. Най-висшият орган на организацията е Републиканският пионерски сбор. Пионерската организация е разделена на ''отряди'' и ''дружини'' с техни отрядни и дружинни председатели и ръководители.

Преди [[Деветосептемврийски преврат|Деветосептемврийския преврат от 1944 г.]] по подобен начин е организирана казионната „[[Бранник]]“ в България и [[Хитлерова младеж]] в [[Германия]].

Целта на пионерското движение е да възпитава в децата в трудолюбие, дисциплина и родолюбие. За да осъществи тези си цели правителството изгражда и поема издръжката на стотици пионерски домове, лагери, станции на младите техници и агробиолози, пионерски стаи и кабинети, школи по изкуствата и редица спортни съоръжения и състезания. Днешната [[семинария]] в [[София]] е била Централен пионерски дворец по време на социализма.

== Структура ==
Димитровската пионерска организация „Септемврийче" се из­гражда на учебно-териториален признак и има следната струк­тура: окръжни, градски, районни и общински организации; дру­жини, отряди със звена и чети „Чавдарче" с десетки. За органи­зиране на разностранна работа с пионерите се създават и клу­бове, команди, кръжоци, състави, секции по интереси и место­жителство.

=== Пионерска дружина ===
Пионерската дружина е основна организационна единица в пионерската организация. Изгражда се в начални, основни, средни и специални училища при наличието най-малко на два отряда. В малките училища, където броят на пионерите е от 5 до 35, се създава отряд, който влиза в състава на най-близката пионерска дружина. В лагерите и лагер-школите се създават временни пионерски дружини.

; Дружинен сбор
Дружинният сбор е висш ръководен орган на пионерската дружина, който може да има делови или тържествен характер. Ръководи се от дружинния съвет и се свиква най-малко 4-5 пъти в годината. Чрез дружинния сбор колективът като цяло дава из­раз на своето мнение и взема решения.

; Дружинен съвет
Дружинният съвет е изпълнителен орган на дружината. Той организира и ръководи нейната дейност. Дружинният съвет изработва планове за работата на дружи­ната, ръководи изпълнението на взетите решения, разрешава из­разходването на средства от бюджета.

Дружинният съвет се грижи за работата на пионерските от­ряди с четите „Чавдарче" и за подготовката на чавдарчетата за приемането им в пионерската организация; организира различни кръжоци, клубове, секции, състави и др., като системно контро­лира и отчита тяхната дейност.

В състава на дружинния съвет влизат от 3 до 15 пионера. За членове на дружинния съвет може да се избират и осмокласници. Кандидатите се избират индивидуално, с явно гласуване. Сборът решава кой да бъде председател на дружинния съвет и определя знаменосец с двама асистенти. Дружинният ръководител по право е член на дружинния съвет.

Към дружинния съвет се изграждат различни помощни органи, които организират определена дейност в дружината.

Дружинният съвет води дневник за своята дейност и летопис­ната книга на дружината.

Дружинният съвет има право:
* да прави предложения пред партийната организация в учи­лището, директора и учителския съвет, пред комитета на комсо­мола и съветите на пионерската организация по въпроси, свър­зани с подобряване живота в дружината и училището;
* да връчва знамето на отрядите и четите и да утвърждава патроните на отрядите;
* да отчита съревнованието и да определя първенците;
* да награждава и да прави предложение пред комсомолските комитети и училищното ръководство за награждаването на пио­нерски отряди, чети „Чавдарчета", команди, кръжоци, клубове, секции, състави и отделни пионери;
* да дава препоръки на пионерите, които кандидатствуват за членове на комсомола;
* да утвърждава решенията на отрядите за изключване на пионери от организацията.

=== Пионерски отряд ===
Пионерският отряд е основен първичен колектив в дружината. Изгражда се към паралелките. Отрядите към слетите класове обе­диняват пионери от различни възрасти. Там където децата прихождат от съседни населени места в дружината на средните училища, се създават и сборни отряди по села и махали.

Отрядът се състои от звена. Те са най-малките колективи и спомагат за включването на всички пионери в живота на орга­низацията.

Висш ръководен орган на пионерския отряд е отрядният сбор. Провежда се най-малко един път в месеца.

Работата на отряда се ръководи от отряден съвет, съставен от 3 до 7 пионера, които се избират индивидуално, с явно гласуване. Отряд с по-малко от десет пионера избира само председател. От­рядният ръководител по право влиза в отрядния съвет.

Отрядният съвет е изпълнителен орган на отряда. Той под­готвя плановете, които се приемат на отряден сбор, възлага и кон­тролира пионерските поръчения, обсъжда въпроси, свързани с живота на отряда, подготвя и провежда отрядни сборове, вечери, походи, конкурси, състезания и др., грижи се всеки пионер да има конкретно поръчение.


== Тържествена клетва ==
== Тържествена клетва ==
Ред 7: Ред 58:


== Символи ==
== Символи ==
;Знаме
=== Знаме ===
Знамето на пионерското движение е червено „като кръвта на бойците паднали за народна свобода“. Знамето е символ на вярност към делото на пролетарската [[революция]], към комунистическата партия и към [[Родина]]та. Всеки пионерски отряд и дружина имат свои знамена, които се съхраняват в ''пионерската стая''. Изнасят се на официални и национални празници.
Знамето на пионерското движение е червено „като кръвта на бойците паднали за народна свобода“. Знамето е символ на вярност към делото на пролетарската [[революция]], към комунистическата партия и към Родината. Всеки пионерски отряд и дружина имат свои знамена, които се съхраняват в ''пионерската стая''. Изнасят се на официални и национални празници.


;Връзка и значка
=== Връзка и значка ===
Пионерите носят червена връзка, вързана на възел около врата. Тя символизира парче от пионерското знаме. Трите ѝ върха и възелът символизират единството на [[комунист]]и, [[комсомол]]ци и [[Пионерско движение|пионери]]. Същото значение има и тривърхият пламък, който се намира над петолъчната звезда на пионерската значка с образа на [[Георги Димитров]].
[[Картинка:Pioneer RedScarf.jpg|thumb|130px|дясно|Червена връзка]]
Пионерите носят червена връзка, вързана на възел около врата. Тя символизира парче от пионерското знаме. Трите и&#768; върха и възелът символизират единството на [[комунист]]и, [[комсомол]]ци и [[пионер]]и. Същото значение има и тривърхият пламък, който се намира над петолъчната звезда на пионерската значка с образа на [[Георги Димитров]].


;Поздрави
=== Поздрави ===
На ''Бъди готов!'' пионерът отговаря с ''Винаги готов!'' и отдава пионерски поздрав с дясната ръка, вдигната над челото с изправени един до друг пръсти, свита в лакътя под прав ъгъл. Допрените един до друг пръсти символизират дружбата между петте континента. Пионерът отдава поздрав и при изпълнение на Химна на [[Народна република България]], при среща на знамето и при полагане на [[венец|венци]] пред [[паметник|паметници]].
На ''Бъди готов!'' пионерът отговаря с ''Винаги готов!'' и отдава пионерски поздрав с дясната ръка, вдигната над челото с изправени един до друг пръсти, свита в лакътя под прав ъгъл. Допрените един до друг пръсти символизират дружбата между петте континента. Пионерът отдава поздрав и при изпълнение на Химна на [[Народна република България]], при среща на знамето и при полагане на венци пред [[паметник|паметници]].


;Химн
=== Химн ===
Химн (марш) на ДПО "Септемврийче" е песента "Пейте в светлата родина..." по текст на [[Асен Босев]].
[[Химн]] (марш) на ДПО „Септемврийче“ е песента „Пейте в светлата родина... по текст на [[Асен Босев]].
[[Файл:Vidin-centre-for-social-rehabilitation-and-integration.jpg|мини|250п|Бившият пионерски дом във Видин]]

== Източници ==
{{reflist}}


== Вижте също ==
== Вижте също ==
* [[Скаут|Скаутско движение]]
; Български младежки организации до 1944 г.
* „[[Бранник]]“


== Източници ==
; Български младежки организации в периода 1944 – 1989 г.
<references />
* „[[Чавдарче]]“ (За деца до 9 г.)
* „[[ДКМС]]“ (За деца над 14 г.)


== Външни препратки ==
; Други младежки организации
* [http://detstvoto.stage.bg/index.php?newsid=637 Нашето детство]{{Dead link|date=февруари 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}, (Почти) всичко за ДПО „Септемврийче“
* [[Скаут|Скаутско движение]]
* [http://sashkin.org/2010/08/вчера/ „Вчера“, от Даниела Милева] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20101123192813/http://sashkin.org/2010/08/%D0%B2%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B0/ |date=2010-11-23 }}, курсова работа по история на ученичка от София за ДПО „Септемврийче“
* [http://www.omda.bg/arhiv/avtentichni/chavdarcheto_dobro_dete.htm Сканирана книжка „Чавдарче“] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20101127161130/http://omda.bg/arhiv/avtentichni/chavdarcheto_dobro_dete.htm |date=2010-11-27 }}, издадена от Централния съвет на ДПО „Септемврийче“
* [http://detstvoto.net/engine/print.php?newsid=3192 Марш на септемрийчетата] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20160304064758/http://detstvoto.net/engine/print.php?newsid=3192 |date=2016-03-04 }}

[[Категория:Димитровска пионерска организация „Септемврийче“| ]]
[[Категория:Закрити организации в София]]
[[Категория:Георги Димитров]]
[[Категория:Основани в България през 1944 година]]

Текуща версия към 01:14, 7 май 2024

Димитровската пионерска организация „Септемврийче“ е детско-юношеска организация в Народна република България.

Емблема

Създадена е на 2 ноември 1944 г. с решение № 7, т. 16 на Политбюро на ЦК на БКП, което възлага на РМС, „като пръв помощник и резерв на партията“, да изгради детско-юношеска пионерска организация и да се заеме с нейното пряко ръководство. Членовете ѝ са деца между 9 и 14-годишна възраст. Всекидневната им дейност е осъществявана под ръководството на Димитровския комунистически младежки съюз. Към 1967 година членовете на ДПО „Септемврийче“ наброяват приблизително 700 000 души[1].

Децата, ненавършили 9 години, също имат своя организация – Чавдарчета. Визуално разликата между двете е отличителната връзка, която е небесно синя при чавдарчетата и червена за пионерите.

След 14-годишна възраст членовете на ДПО „Септемврийче“ постъпват в ДКМС - масова младежка комунистическа организация, пряко ръководена от БКП, и стават комсомолци.

Чавдарчета (със сини връзки) и пионери (с червени връзки) на манифестация във Варна

Пионерите са ръководени от ДКМС – българския комсомол, по поръчение на управляващата в страната комунистическа партия. Централният комитет на ДКМС създава Централния съвет на ДПО „Септемврийче“. Най-висшият орган на организацията е Републиканският пионерски сбор. Пионерската организация е разделена на отряди и дружини с техни отрядни и дружинни председатели и ръководители.

Преди Деветосептемврийския преврат от 1944 г. по подобен начин е организирана казионната „Бранник“ в България и Хитлерова младеж в Германия.

Целта на пионерското движение е да възпитава в децата в трудолюбие, дисциплина и родолюбие. За да осъществи тези си цели правителството изгражда и поема издръжката на стотици пионерски домове, лагери, станции на младите техници и агробиолози, пионерски стаи и кабинети, школи по изкуствата и редица спортни съоръжения и състезания. Днешната семинария в София е била Централен пионерски дворец по време на социализма.

Димитровската пионерска организация „Септемврийче" се из­гражда на учебно-териториален признак и има следната струк­тура: окръжни, градски, районни и общински организации; дру­жини, отряди със звена и чети „Чавдарче" с десетки. За органи­зиране на разностранна работа с пионерите се създават и клу­бове, команди, кръжоци, състави, секции по интереси и место­жителство.

Пионерската дружина е основна организационна единица в пионерската организация. Изгражда се в начални, основни, средни и специални училища при наличието най-малко на два отряда. В малките училища, където броят на пионерите е от 5 до 35, се създава отряд, който влиза в състава на най-близката пионерска дружина. В лагерите и лагер-школите се създават временни пионерски дружини.

Дружинен сбор

Дружинният сбор е висш ръководен орган на пионерската дружина, който може да има делови или тържествен характер. Ръководи се от дружинния съвет и се свиква най-малко 4-5 пъти в годината. Чрез дружинния сбор колективът като цяло дава из­раз на своето мнение и взема решения.

Дружинен съвет

Дружинният съвет е изпълнителен орган на дружината. Той организира и ръководи нейната дейност. Дружинният съвет изработва планове за работата на дружи­ната, ръководи изпълнението на взетите решения, разрешава из­разходването на средства от бюджета.

Дружинният съвет се грижи за работата на пионерските от­ряди с четите „Чавдарче" и за подготовката на чавдарчетата за приемането им в пионерската организация; организира различни кръжоци, клубове, секции, състави и др., като системно контро­лира и отчита тяхната дейност.

В състава на дружинния съвет влизат от 3 до 15 пионера. За членове на дружинния съвет може да се избират и осмокласници. Кандидатите се избират индивидуално, с явно гласуване. Сборът решава кой да бъде председател на дружинния съвет и определя знаменосец с двама асистенти. Дружинният ръководител по право е член на дружинния съвет.

Към дружинния съвет се изграждат различни помощни органи, които организират определена дейност в дружината.

Дружинният съвет води дневник за своята дейност и летопис­ната книга на дружината.

Дружинният съвет има право:

  • да прави предложения пред партийната организация в учи­лището, директора и учителския съвет, пред комитета на комсо­мола и съветите на пионерската организация по въпроси, свър­зани с подобряване живота в дружината и училището;
  • да връчва знамето на отрядите и четите и да утвърждава патроните на отрядите;
  • да отчита съревнованието и да определя първенците;
  • да награждава и да прави предложение пред комсомолските комитети и училищното ръководство за награждаването на пио­нерски отряди, чети „Чавдарчета", команди, кръжоци, клубове, секции, състави и отделни пионери;
  • да дава препоръки на пионерите, които кандидатствуват за членове на комсомола;
  • да утвърждава решенията на отрядите за изключване на пионери от организацията.

Пионерският отряд е основен първичен колектив в дружината. Изгражда се към паралелките. Отрядите към слетите класове обе­диняват пионери от различни възрасти. Там където децата прихождат от съседни населени места в дружината на средните училища, се създават и сборни отряди по села и махали.

Отрядът се състои от звена. Те са най-малките колективи и спомагат за включването на всички пионери в живота на орга­низацията.

Висш ръководен орган на пионерския отряд е отрядният сбор. Провежда се най-малко един път в месеца.

Работата на отряда се ръководи от отряден съвет, съставен от 3 до 7 пионера, които се избират индивидуално, с явно гласуване. Отряд с по-малко от десет пионера избира само председател. От­рядният ръководител по право влиза в отрядния съвет.

Отрядният съвет е изпълнителен орган на отряда. Той под­готвя плановете, които се приемат на отряден сбор, възлага и кон­тролира пионерските поръчения, обсъжда въпроси, свързани с живота на отряда, подготвя и провежда отрядни сборове, вечери, походи, конкурси, състезания и др., грижи се всеки пионер да има конкретно поръчение.

Тържествена клетва

[редактиране | редактиране на кода]
Аз, димитровският пионер, тържествено обещавам пред другарите си и своя героичен народ да се боря всеотдайно за делото на Българската комунистическа партия, за победата на комунизма. Да бъда верен на заветите на Георги Димитров, да изпълнявам законите на димитровския пионер. Обещавам да бъда достоен гражданин на моето мило отечество - Народна република България.

Знамето на пионерското движение е червено „като кръвта на бойците паднали за народна свобода“. Знамето е символ на вярност към делото на пролетарската революция, към комунистическата партия и към Родината. Всеки пионерски отряд и дружина имат свои знамена, които се съхраняват в пионерската стая. Изнасят се на официални и национални празници.

Пионерите носят червена връзка, вързана на възел около врата. Тя символизира парче от пионерското знаме. Трите ѝ върха и възелът символизират единството на комунисти, комсомолци и пионери. Същото значение има и тривърхият пламък, който се намира над петолъчната звезда на пионерската значка с образа на Георги Димитров.

На Бъди готов! пионерът отговаря с Винаги готов! и отдава пионерски поздрав с дясната ръка, вдигната над челото с изправени един до друг пръсти, свита в лакътя под прав ъгъл. Допрените един до друг пръсти символизират дружбата между петте континента. Пионерът отдава поздрав и при изпълнение на Химна на Народна република България, при среща на знамето и при полагане на венци пред паметници.

Химн (марш) на ДПО „Септемврийче“ е песента „Пейте в светлата родина...“ по текст на Асен Босев.

Бившият пионерски дом във Видин